Białoruś: przypadki systematycznego odcinania internetu w dniu wyborów

Białoruś: przypadki systematycznego odcinania internetu w dniu wyborów

fot. Valery Sharifulin\TASS via Getty Images
fot. Valery Sharifulin\TASS via Getty Images
10.08.2020 10:44, aktualizacja: 10.08.2020 13:18

9 sierpnia 2020 r. pojawiły się pierwsze doniesienia o tym, że na Białorusi doszło do poważnego ograniczenia w dostępie do internetu w dniu wyborów prezydenckich.

To nie pierwszy raz, gdy kraj dyktatorski posunął się do tak skrajnego kroku, aby uniemożliwić obywatelom kontakt ze światem zewnętrznym. Tak było wcześniej m.in. w roku 2011 w Egipcie, a także pięć lat później w 11 kurdyjskich miastach w Turcji (6 mln osób), a także w Sudanie w 2019 r.

Warto zaznaczyć, że na Białorusi w dniu wyborów prezydenckich doszło do brutalnych pacyfikacji ze strony milicji, które odbiły się szerokim echem po świecie i zostały mocno skrytykowane .

Białoruś - celowe ograniczanie internetu kablowego i komórkowego

Jak ustalił portal NetBlocks, 9 sierpnia 2020 r. na Białorusi doszło do istotnego utrudnienia w dostępie do internetu - zarówno stacjonarnego, jak i mobilnego. Netblocks zaobserwowało aż 50-procentowy spadek łączności, który z czasem jeszcze powiększał się.

Pierwsze, bo już od północy, legły serwery DNS. Są one czymś na kształt "książki telefonicznej internetu" (cyt. za Cloudflare), czyli łączą przeglądarki ze stronami internetowymi.

W drugiej kolejności ograniczenia dotknęły mediów społecznościowych, w tym Facebooka, Instagrama i Twittera. Z wielu z tych platform nie dało się w ogóle korzystać od rana (około 8:00, czyli momentu otwarcia lokali wyborczych) do południa. Według Intellinews, zablokowano także dostęp do sieci VPN (czyli wirtualne sieci prywatne).

Co ciekawe, jednym z dostawców (notabene, największym) sieci komórkowych jest koncern A1 Belarus, będący częścią A1 Telekom Austria Group. 9 sierpnia 2020 r. pojawiły się doniesienia z austriackich mediów, że sieć komórkowa A1, z której korzysta 5 milionów Białorusinów przestała być aktywna.

Operator utrzymywał, że nie miał żadnego wpływu na zaistniałą sytuację.

Sytuacja pogorszyła się wraz z zamykaniem lokalów wyborczych

Problemy z dostępem do internetu i różnych usług trwały również popołudniem. Jednakże około godziny 20:00 nastąpiła istna eskalacja problemów. Wtedy to właśnie swoją pracę kończyły lokale wyborcze.

Białoruski CERT, czyli zespół mający przeciwdziałać zdarzeniem naruszającym bezpieczeństwo sieci, wydał komunikat, że ograniczenia w dostępie do internetu były środkiem zapobiegawczym wobec potencjalnych cyber-ataków.

Jak podaje Nikita Grekowicz z Inicjatywy Wolna Białoruś (oraz współpracownik oko.press), w dniu 10 sierpnia 2020 internet na Białorusi nadal nie działa. Ponadto organizacja Viasna donosi, że w wyniku interwencji milicji, zginął jeden z protestujących

.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)