Bitcoiny nie tylko dla hakerów. Polska giełda w legalistycznej erze kryptowalut

Strona głównaBitcoiny nie tylko dla hakerów. Polska giełda w legalistycznej erze kryptowalut
14.07.2016 13:42
Bitcoiny nie tylko dla hakerów. Polska giełda w legalistycznej erze kryptowalut

Największa polska giełda bitcoinowa Bitcurex chce ułatwićdostęp do kryptograficznych walut także dla tych, którzy zklimatami serialu Mr Robot nie chcą mieć nic wspólnego.Bezpieczeństwo, zgodność z wymogami prawa i wygoda dostępu,zarówno dla inwestorów, jak i tych, którzy bitcoiny chcąwykorzystać po prostu do płacenia za legalne towary i usługi wInternecie. Z tego też powodu Bitcurex obrasta w strukturycharakterystyczne dla bardziej klasycznych instytucji finansowych.

Tych, którzy obawiają się, że korzystanie z bitcoinów oznaczawplątanie się w jakieś szemrane interesy, uspokoić ma działCompliance polskiej giełdy. Jego zadaniem jest dostosowanie procedurbiznesowych do standardów właściwych dla podmiotów działającychw sektorze finansowym. Nadzór działu Compliance zapobiec ma praniubrudnych pieniędzy, finansowaniu terroryzmu, wykorzystaniuinformacji poufnych i konfliktowi interesów. Pomoże również wocenie ryzyka klienta i ochronie danych osobowych.

Skoro już o ochronie danych osobowych mowa, to zajmuje się nim wBitcureksie powołany bezpośrednio do tego celu AdministratorBezpieczeństwa Informacji (ABI), który odpowiada za wdrażanie iprzestrzeganie kwestii organizacyjnych, prawnych i technicznych,które zapewnią ochronę przetwarzanych danych osobowych – iwykorzystanie jedynie tych danych, które niezbędne są w danegotypu operacjach.

Wygoda a bezpieczeństwo: każdy wie, na czym muzależy

Bezpieczeństwo, prywatność i działanie w ramach prawa tojedno, ale dla sporej grupy osób zainteresowanych bitcoinamiznacznie większym problemem jest wygoda. Jak informuje Bitcurex, i wtej kwestii wiele się poprawiło. Przede wszystkim aby uruchomićkonto zweryfikowane, niezbędne do przeprowadzania transakcji nawiększą skalę, nie trzeba będzie nigdzie wysyłać dokumentów.Wystarczy umówić się z działem obsługi klienta na weryfikacjęprzez Skype, w dogodnym dla siebie terminie, i pokazać w trakcierozmowy twarz i dokument tożsamości ze zdjęcie. Zweryfikowanyużytkownik może handlować walutami bez limitów i wypłacaćgotówkę z bankomatów.

Ułatwiono też wpłacanie złotych i euro na swoje konto nagiełdzie, dodając do listy obsługiwanych metod transferu pieniędzyszybkie płatności poprzez niemiecki system Sofort Banking,działający we wszystkich polskich bankach. Trzeba jednak pamiętać,że choć jest to metoda wygodna i wspierana przez rosnącą liczbęserwisów internetowych (m.in. Pyszne.pl i Poczta Kwiatowa), tozarazem budząca kontrowersje. Udostępniamy tu bowiem firmietrzeciej swoje dane logowania do konta. Sofort zapewnia oczywiście obezpieczeństwieswojego rozwiązania, ale ale polska Komisja Nadzoru Finansowegouważa co innego, w swoich rekomendacjach informując, że danelogowania do rachunku nie mogą być udostępniane podmiotom trzecim.

Niepodlegająca KNF, a zarejestrowana w Monachium firma zwracajednak uwagę na to, że niemieckie banki zaakceptowały jej metodępłatności, wszystkie operacje finansowe są ubezpieczone, abezpieczeństwo infrastruktury informatycznej wykorzystywanej wtransakcjach metodą Sofort gwarantowane certyfikatem „Atestowanysystem płatności” Niemieckiego Stowarzyszenia NadzoruTechnicznego TÜV Saarland. Z informacji, jakie znaleźć można wniemieckich mediach, wynika, że faktycznie, jak do tej pory od 2005roku nie doszło do ani jednego nadużycia w tym systemie. Decyzję oużywaniu lub nie takiego systemu płatności podjąć więc powinnisami użytkownikom.

Kryptowaluty to jednak nie tylko bitcoin. Bitcurex obsługujeteraz także litecoina, dogecoina, peercoina, namecoina, ethereum idasha – można je wpłacać na swoje saldo, automatyczniekonwertując na bitcoiny, można też zlecić wypłatę bitcoinów,która przekształcona zostanie na wybraną walutę.

Trzecia era bitcoinów: nudnie i legalnie

Wprowadzane zmiany to nie kaprys polskiej giełdy. W sumie podobnerzeczy dzieją się w całym bitcoinowym biznesie na całym świecie.Niedawno opublikowany został artykułpt. The Evolution of the Bitcoin Economy, którego autorzybadając historię transakcji bitcoina wysunęli tezę, że mamy zasobą już dwie ery tej kryptowaluty. Pierwsza była eksperymentem,skupiającym się na kopaniu, sprzęcie, oprogramowaniu, działaniusamej sieci. Druga era to przede wszystkim „grzeszne” aktywności,czarnorynkowy handel i hazard. Dzisiaj jednak mamy do czynienia ztrzecią fazą – czarny rynek odgrywa dziś niewielką rolę,dominują legalne transakcje handlowe i operacje finansowe prowadzoneprzez działające zgodnie z prawem giełdy.

W przyszłości ten trend ma się umacniać, w miarę dojrzewaniakryptowalut rosnąć będzie tylko znaczenie tych legalnych operacji.I trudno się temu dziwić, pieniądze jakimi dysponują nawetnajwiększe nielegalne kasyna czy bazary to grosze w porównaniu dośrodków, którymi dysponują wielkie holdingi finansowe, corazczęściej nie tylko inwestujące w bitcoiny i związane z nimbiznesy, ale też same eksperymentujące z fundamentalną dla sieciBitcoin technologią łańcucha bloków (blokchain).

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)