BitTorrent zmienia wizerunek, a piraci to świetny rynek

BitTorrent zmienia wizerunek, a piraci to świetny rynek

BitTorrent zmienia wizerunek, a piraci to świetny rynek
21.11.2014 16:25, aktualizacja: 21.11.2014 17:13

W sieci opublikowane zostały kolejne badania potwierdzające, że osoby sięgające po pirackie materiały nie są złe do szpiku kości. Tym razem zleciła je firma BitTorrent Inc., która ostatnio pracuje nad nowym, bardziej przyjaznym artystom wizerunkiem.

W sieci BitTorrent każdego miesiąca udostępnia pliki nawet 170 milionów osób. Nie są to jednak jedynie osoby szukające darmowego dostępu do ulubionych materiałów. Liczne raporty wykazały, że wśród nich nie brakuje osób wydających na legalne treści znacznie więcej, niż przeciętni internauci. Raport firmy BitTorrent Inc., bazujący na ankiecie, w której wzięło udział 2,5 tysiąca użytkowników jej sieci, jest kolejnym potwierdzeniem.

Obraz

Jeśli chodzi o muzykę, widać że „piraci” często są wiernymi fanami. Badanie wykazało, że 50% ankietowanych kupuje muzykę przynajmniej raz w miesiącu i częściej sięga po albumy (44%) niż po single (32%). Średnio wydają na nią 48 dolarów rocznie, przy czym 31% wydaje powyżej 100 dolarów. Użytkownicy BitTorrenta częściej płacą za muzykę w postaci cyfrowej, 8 razy częściej niż przeciętni internauci płacą za usługi muzyczne, wciąż sięgają po płyty CD i winyle.

Ciekawie wygląda rozkład ulubionych gatunków muzycznych użytkowników BitTorrenta, co powinno dać do myślenia mediom. 20% zadeklarowało, że lubi rocka, 15% elektronikę, 13% pop. „Inny” zaznaczyło 23% ankietowanych, a 61% zaznaczyło, że ich gust jest „eklektyczny”.

Obraz

W kwestii filmów jest jeszcze lepiej – 52% ankietowanych kupuje filmy co miesiąc i wydaje na nie średnio 54 dolary rocznie, a więcej niż jedna trzecia deklaruje, że wydaje ponad 100 dolarów. 47% ankietowanych w ostatnim roku kupiło bilet do kina, a 38% film DVD lub Blu-ray. 23% płaci za usługi typu Netflix, 23% kupuje filmy w postaci cyfrowej, a 16% wypożycza cyfrowe filmy. Co ciekawe, 22% ankietowanych wciąż korzysta z wypożyczalni DVD.

Co mówią te badania? Christian Averill z BitTorrent Inc. powiedział, że potwierdziły się przypuszczenia firmy – użytkownicy sieci są superfanami, którzy konsumują dużo treści i chętnie nagradzają artystów.

Wyniki ankiety będą doskonałą podstawą do rozbudowy systemu BitTorrent Bundles, w ramach którego artyści mogą udostępnić pakiety różnych materiałów bezpłatnie lub płatnie. Można na przykład, tak jak lider Radiohead, udostępnić za darmo kilka ścieżek, a za 6 dolarów umożliwić słuchanie całego albumu. Kilkusetmilionowa społeczność, chętnie kupująca całe albumy i nie dająca się łatwo zaszufladkować, będzie doskonałym rynkiem.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)