Bleep – komunikator twórców BitTorrenta dbający o naszą prywatność

Bleep – komunikator twórców BitTorrenta dbający o naszą prywatność

Bleep – komunikator twórców BitTorrenta dbający o naszą prywatność
Redakcja
19.09.2014 13:13, aktualizacja: 19.09.2014 21:19

Komunikacja, to jedna z fundamentalnych możliwości, jaką zapewnia nam Internet. Niestety, choć obecnie możemy używać wielu aplikacji do tego celu, większość z nich nie oferuje należytego poziomu bezpieczeństwa, a także prywatności. Niektórzy twórcy oprogramowania próbują znaleźć rozwiązanie tego problemu. Jednym z nich są autorzy popularnej aplikacji BitTorrent. Ich najnowsze dzieło, multiplatofrmowy komunikator Bleep ma za zadanie umożliwić komunikację. Nie tylko łatwą i szybką, ale przede wszystkim bezpieczną i anonimową.

Prace nad tym rozwiązaniem trwały już od jakiegoś czasu, ale dopiero teraz możemy zapoznać się z ich efektami. Aplikację udostępniono jednocześnie dla systemu Windows, Mac OS X, a także Androida. Mechanizm działania komunikatora opiera się na wykorzystaniu kluczy prywatnych i publicznych, oraz systemu DHT. Początkowo każdy nowy użytkownik sieci jest anonimowy, system tworzy dla niego klucz prywatny, który może być używany na wielu urządzeniach jednocześnie. Na własne życzenie użytkownik może zweryfikować konto za pomocą adresu email, bądź numeru telefonu – wtedy na serwer usług wysyłany jest jego klucz publiczny. To zapewnia funkcję znacznie łatwiejszego odnajdywania i zapraszania do rozmowy nowych osób, oraz znajomych.

Obraz

Wyszukiwanie znajomych jest realizowane tak, aby usługodawca (BitTorrent Inc.) miał jak najmniejszy wpływ i wgląd w dane, które są przesyłane, dlatego właśnie i w wypadku stosowana jest rozproszona tablica mieszająca (DHT). Klucze publiczne użytkowników korzystających z sieci bez rejestracji nie są nigdzie przesyłane. W ich wypadku sami muszą je udostępnić zainteresowanym osobom, aby mogły się one z nimi komunikować. Do komunikacji wykorzystywane jest wspomniane już DHT, które wcześniej znalazło zastosowanie w sieciach BitTorrent. Zostało ono ulepszone, aby zapewnić prywatność. Według twórców, uzyskanie prawdziwych danych użytkowników, takich jak np. adres IP jest bardzo trudne, nawet, jeżeli osoby zainteresowane takimi danymi (np. organy ścigania) mają bezpośredni dostęp do infrastruktury dostawców internetowych. W przypadku niewielkiej ilości węzłów w sieci, sytuacji zagrażającej anonimowości, Bleep będzie wykorzystywał tą samą sieć DHT co uTorrent, zapewniając tym samym znacznie bezpieczniejsze trasy dla wiadomości.

Aplikacje dla każdej z wspieranych platform są do siebie bardzo podobne i oferują podobną funkcjonalność. Po zainstalowaniu wymaga ona utworzenia nowego konta, lub sparowania z kontem już istniejącym. Nowe konto wymaga podania adresu email bądź numeru telefonu. Do sparowania z istniejącym kontem konieczne jest otworzenie komunikatora na innym urządzeniu i zeskanowanie odpowiedniego kodu QR. Urządzenie zostanie automatycznie połączone z kontem i zarejestrowane w bezpiecznej sieci. Główne okno wyświetla listę kontaktów, udostępnia także ich wyszukiwarkę. Prawa część została poświęcona treści wiadomości. Aplikacja umożliwia przeglądanie historii połączeń, a także dodawanie nowych znajomych. Możemy to zrobić za pomocą ich adresu email, numeru telefonu, lub klucza publicznego (w formie kodu QR lub tekstu). Aplikacja pozwala na wysyłanie wiadomości tekstowych, możliwe jest także wykonywanie połączeń telefonicznych z użytkownikami sieci.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Ustawienia komunikatora pozwalają na zmianę pseudonimu, przeglądanie informacji o koncie, a także importowanie kontaktów z skrzynki adresowej. Aplikacja w wersji mobilnej obsługuje również powiadomienia, użytkownik może nimi sterować. W ustawieniach znajdziemy także funkcję dodawania nowego urządzenia, oraz czyszczenia historii wiadomości. Program jest udostępniany za darmo. Bleep znajdziecie w bazie aplikacji naszego serwisu tak w wersji dla Windows lub Mac, jak i dla Androida. Zapraszamy do pobierania i dzielenia się wrażeniami.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)