Blizzard wrogi retrograniu w World of Warcraft: serwery społeczności są nielegalne

Blizzard wrogi retrograniu w World of Warcraft: serwery społeczności są nielegalne

08.04.2016 11:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ile pieniędzy można jeszcze wydusić z gry wydanej dziesięćlat temu? Choć rozszerzenie Burning Crusade do World of Warcraftbyło pozytywnie przyjęte i przez użytkowników i przez krytyków,było wielu takich, którym nie wszystko pasowało i woleli pozostaćprzy oryginale. Co jednak masz do powiedzenia w tej sprawie w wypadkukomercyjnych gier MMORPG? Zwykle nic – chyba że zrobisz rzeczniesłychaną, uruchamiając własny serwer, nad którym producentnie ma kontroli. Tak właśnie zrobili francuscy fani słynnej gryBlizzarda, uruchamiając sobie Nostalriusa, na którym można byłopograć w WoW-a jak za starych dobrych czasów wersji 1.12. Za kilkadni ich zabawa się jednak skończy. Blizzard samowoli graczytolerować nie zamierzał i doprowadził do likwidacji Nostalriusa.

To nie był mały, niszowy serwerek, którego nikt nie obchodził.Wystarczył rok, by pozyskać ponad 800 tys. zarejestrowanych kont,ponad 150 tys. jednocześnie grających na nim osób, dziesiątkitysięcy fanów w serwisach społecznościowych. Najwyraźniej„staroszkolne” granie bez rozszerzeń zauroczyło graczy. Niezachwyciło za to Blizzarda. Do OVH, firmy hostingowej, na którejinfrastrukturze działały serwery Nostalriusa, trafiłlist, w którym prawnicy słynnego producenta gier zagrozilipozwem o naruszenie praw autorskich. Nostalrius Begins PvP,Nostalrius Begins PvE oraz Nostalrius TBC mają więc zostaćwyłączone 10 kwietnia, do godziny 23:00.

Zabawne jest wyjaśnienie, które Blizzard przedstawił graczom.Podobno nie chodzi o to, że grający na „nielegalnych serwerach”to stracone dla firmy abonamenty za to MMORPG. Chodzi o to, żeprywatne serwery World of Warcraft są „nielegalne”.Niespecjalnie to przeszkadza graczom, którzy korzystając z koduTrinity stawiają na VPS-ach je w przeróżnych konfiguracjach, dowyboru, do koloru. Na oficjalnejliście takich serwerów subreddita /r/wowservers jest ichobecnie kilkadziesiąt.

[WoW Vanilla Private Server] Stress test - Nostalrius Begins 1.12

Reakcja zakochanej w retrograniu społeczności byłaprzewidywalna. Petycja z prośbą do samego szefa Blizzarda, MichaelaMorhaime'a, by przemyślał swoje kroki. Jak do tej pory podpisałoją już niemal 43 tys. internautów – jeśli chcecie pomóc, tozapraszamy na platformę change.org.Na tym się jednak nie skończy. O ile Nostalrius raczej nie przetrwana hostingu OVH, to scena chce zadbać o to, by mógł funkcjonowaćgdzie indziej. Wydany zostanie kod źródłowy oraz zaszyfrowanekonta użytkowników. Jeśli ktoś będzie czuł się na siłach, byserwer postawić w miejscu, w którym prawnicy Blizzarda będą mniejskuteczni, droga do tego stoi otworem.

Cała ta sprawa ma bowiem głębszy, kulturowy aspekt. Nikt już wśrodowiskach akademickich nie wątpi, że gry komputerowe są ważnączęścią naszego dziedzictwa. O ile gry jednoosobowe łatwojest ocalić, niezależnie od kwestii ich licencjonowania czyplatformy sprzętowej (nie ma chyba klasycznego komputera czykonsoli, który nie miałby jakiegoś emulatora), to w wypadku gierMMORPG ocalenie oryginalnego doświadczenia jest bardzo trudne –producenci raczej nie tworzą skansenów dla wcześniejszych wersji.Jeśli powstaje coś takiego jak Nostalrius, jest to wyłączniewynik starań społeczności, często ludzi mających po 30-40 lat, achcących przypomnieć sobie zabawy sprzed dekady czy dwóch.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (39)
Zobacz także