Bluetooth 5 – bezprzewodowa transmisja danych szybsza i na dalsze dystanse

Bluetooth 5 – bezprzewodowa transmisja danych szybsza i na dalsze dystanse

08.12.2016 15:42, aktual.: 08.12.2016 16:52

Czasy się zmieniają, a Bluetooth pozostaje najbardziej uniwersalnym i najczęściej wykorzystywanym standardem komunikacji bezprzewodowej. Dziś ważny dzień w jego rozwoju – oficjalnie opublikowana została specyfikacja Bluetooth 5.

Oficjalny komunikat o wydaniu specyfikacji Bluetooth 5 opublikowała grupa Bluetooth SIG. Jak można się spodziewać, zwiększanie poszczególnych parametrów odpowiada przede wszystkim dzisiejszym realiom, gdzie wykorzystuje się wiele skomunikowanych urządzeń. Te tworzą kompletne systemy IoT tak w warunkach domowych, jak i w bardziej profesjonalnych zastosowaniach, ale na wszystkich polach świetnie radzić sobie z wyzwaniami ma właśnie Bluetooth

No dobrze, ale co Bluetooth 5 oferuje w praktyce, w porównaniu ze specyfikacją w wersji 4.2? Szybszą bezprzewodową transmisję danych na dłuższe dystanse. Według opublikowanych przez Bluetooth SIG informacji, dwukrotnie została zwiększona szybkość transferu danych i aż czterokrotnie zasięg i aż ośmiokrotnie zwiększono przepustowość. Mark Powell, dyrektor wykonawczy Bluetooth SIG nie ma wątpliwości, że nowa specyfikacja to milowy krok w rozwoju standardu:

Wraz z premierą BLuetooth 5, kontynuujemy ewolucję w kierunku wychodzenia naprzeciw potrzebom deweloperów IoT i klientów, a jednocześnie pozostajemy wierni pierwotnym założeniom Bluetooth: tworzeniu globalnego bezprzewodowego standardu dla prostoty, bezpieczeństwa i łączności.

Oczywiście na realizacje na rynku konsumenckim i zweryfikowanie tego, na ile nowa specyfikacja wpłynie na faktyczne korzystanie z Bluetooth, przyjdzie jeszcze długo poczekać. W pierwszej kolejności Bluetooth 5 będzie wykorzystywany w przemyśle.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)