Bluetooth, NFC, QR, Chirp!

Bluetooth, NFC, QR, Chirp!

23.07.2012 13:37

Aby przesłać coś z jednego telefonu na drugi można skorzystać z wielu technologii: stary, dobry Bluetooth, MMS, robiący coraz większą karierę NFC, można nawet wygenerować dla znajomych kod QR. Ale na tym się nie kończy. Na uniwersytecie w Londynie powstała metoda przesyłania danych za pomocą dźwięku do wielu urządzeń znajdujących się w pobliżu.

Brytyjscy naukowcy inspirowali się dźwiękami wydawanymi przez zwierzęta podczas tworzenia sposobu na przesyłanie danych za pośrednictwem fal dźwiękowych. Dla ludzkiego ucha brzmi to jak szczebiot elektronicznego ptaka (stąd nazwa), ale aplikacja na telefonach, które go usłyszą, odczytuje z niego odnośnik do pliku umieszczonego w dedykowanej chmurze. „Wysłany” obrazek, odnośnik do strony lub wizytówka zostaje pobrany z sieci na telefony, które „usłyszą” ćwierkanie, co można zobaczyć na prezentacji filmowej serwisu BBC Technology.

Według Patricka Bergela, jednego z autorów tego wynalazku, w przyszłości będzie możliwe przesyłanie w ten sposób nie tylko odnośników do plików, co w tej chwili nie stanowi wielkiego postępu względem na przykład kodów QR, ale również jak w przypadku NFC, kuponów (na przykład do wszystkich obecnych w danej chwili w sklepie można wysłać promocyjne bilety do kina), a nawet dokonywanie mikropłatności. Wszystko zależy oczywiście od popularności aplikacji, ale ma tę przewagę nad NFC, że nie wymaga dodatkowych komponentów sprzętowych w telefonie. Wystarczy aplikacja, bo mikrofon ma przecież każdy telefon.

Aplikacja Chirp powstała na razie jedynie dla iOS i jest już dostępna w App Store.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)