Botnet odpowiedzialny za 35% spamu unieszkodliwiony

20.07.2012 12:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

CNN poinformował, że od wtorku trwa operacja zdejmowania botnetu Grum, który według firmy Trustwave był odpowiedzialny nawet za 35% wszystkich e-maili zawierających spam na świecie.

Dwa serwery należące do Grum zostały odcięte w Holandii, kolejny został odnaleziony i unieszkodliwiony w Panamie. Dostęp do Internetu ma jeszcze ostatni serwer, znajdujący się w Rosji. Udało się również zapobiec uruchomieniu zapasowego serwera na terenie Ukrainy. Atif Mushtaq z firmy FireEye, która od lat obserwowała Grum, twierdzi, że jest pewien, że botnet nigdy nie miał przygotowanej żadnej zapasowej infrastruktury i w tej chwili jest nie do odtworzenia.

Grum wykorzystywał zainfekowane komputery z całego świata do wysłania 18 miliardów maili dziennie. Jego specjalnością były reklamy produktów farmaceutycznych. Zdjęcie Gruma spowodowało, że inny botnet — Lethic — drastycznie ograniczył swoją działalność. Prawdopodobnie jego właściciele obawiają się, że staną się kolejnym celem, a im widoczniejsza będzie aktywność ich serwerów, tym łatwiej będzie ich znaleźć.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)