Botnet odpowiedzialny za 35% spamu unieszkodliwiony

Botnet odpowiedzialny za 35% spamu unieszkodliwiony

20.07.2012 12:04

CNN poinformował, że od wtorku trwa operacja zdejmowania botnetu Grum, który według firmy Trustwave był odpowiedzialny nawet za 35% wszystkich e-maili zawierających spam na świecie.

Dwa serwery należące do Grum zostały odcięte w Holandii, kolejny został odnaleziony i unieszkodliwiony w Panamie. Dostęp do Internetu ma jeszcze ostatni serwer, znajdujący się w Rosji. Udało się również zapobiec uruchomieniu zapasowego serwera na terenie Ukrainy. Atif Mushtaq z firmy FireEye, która od lat obserwowała Grum, twierdzi, że jest pewien, że botnet nigdy nie miał przygotowanej żadnej zapasowej infrastruktury i w tej chwili jest nie do odtworzenia.

Grum wykorzystywał zainfekowane komputery z całego świata do wysłania 18 miliardów maili dziennie. Jego specjalnością były reklamy produktów farmaceutycznych. Zdjęcie Gruma spowodowało, że inny botnet — Lethic — drastycznie ograniczył swoją działalność. Prawdopodobnie jego właściciele obawiają się, że staną się kolejnym celem, a im widoczniejsza będzie aktywność ich serwerów, tym łatwiej będzie ich znaleźć.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)