BPH wprowadza identyfikację biometryczną

20.09.2012 15:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Identyfikacja biometryczna to dla przeciętnego człowieka wciąż Sci-Fi… przykłada się gdzieś palec, coś świeci w oko i komputer wie, że ja to ja. Już niedługo będzie można w ten sposób (konkretnie wkładając palec do specjalnego czytnika w kształcie rynny) potwierdzić swoją tożsamość w banku, a konkretnie w oddziałach BPH, który wprowadza tę technologię jako jeden z pierwszych w Europie na tak dużą skalę.

Czytniki, które pojawią się w oddziałach tego banku, będą sprawdzać unikalny wzór tworzony przez naczynia krwionośne w palcu (biometria Finger Vein). Dzięki temu klienta ominie procedura sprawdzania dowodu osobistego, odpowiadania na pytania, podawania haseł dostępowych i PIN-ów — dobra wiadomość dla obdarzonych słabszą pamięcią. Ma być więc szybciej, bo bez szukania dokumentów i bez wielostopniowego potwierdzania tożsamości, oraz bezpieczniej. Do końca września autoryzacja biometryczna będzie możliwa w 22 oddziałach tego banku w Polsce w ramach programu pilotażowego, następnie czytniki otrzymają kolejne placówki.

Autoryzacja na podstawie układu naczyń krwionośnych została już doceniona między innymi w Turcji, gdzie w ten sposób można potwierdzić tożsamość w oddziałach i bankomatach IS Bankasi, a także w Japonii i Brazylii. W Polsce rozwiązanie jest na razie mało popularne, ale nie nieobecne. Bankomat biometryczny wdrożył na przykład Bank Spółdzielczy w Pruszczu Gdańskim (pierwszy bankomat biometryczny na Pomorzu, można z niego skorzystać w Trąbkach Wielkich) i Podkarpacki Bank Spółdzielczy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)