Brin: Apple i Facebook są zagrożeniem dla otwartego Internetu

Brin: Apple i Facebook są zagrożeniem dla otwartego Internetu

16.04.2012 18:48, aktualizacja: 16.04.2012 18:58

Sergey Brin, który wraz z Larrym Page'em opracował metodę PageRank, wykorzystywaną przez wyszukiwarkę Google, udzielił wywiadu brytyjskiemu The Guardian. Tematem przewodnim rozmowy była wolność w sieci, która, zdaniem Brina, jest obecnie bardzo zagrożona.

Brin zwrócił uwagę przede wszystkim na rządy takich krajów, jak Chiny, Arabia Saudyjska, czy Iran. Tam władze robią wszystko, aby ograniczyć obywatelom swobodę poruszania się i komunikacji w globalnej sieci, krążyła nawet plotka o planach zbudowania w Iranie narodowego intranetu. Jednak jako zagrożenie czyhające na wolność w Sieci Brin widzi również „ogrodzone ogrody” (tym mianem określa się na przykład zamknięty i kontrolowany przez Apple świat urządzeń z systemem iOS). Apple i Facebook, firmy mające swoje własne, zamknięte platformy, do których dostęp kontrolują, mogą zadusić wszelką innowacyjność i zupełnie niepotrzebnie podzielić Internet. Jak widać, w oczach Brina nie tylko cenzura w reżimach zaburza integralność sieci i ciągłość informacji.

Mamy wiele do stracenia — mówi Brin — na przykład informacje przechowywane w aplikacjach. Te dane nie są dostępne dla „łazików” indeksujących dane na potrzeby wyszukiwania. Nie można ich przeszukiwać. Czyżby dla Brina stracone było wszystko, czego nie można wyszukać wszechmocną wyszukiwarką firmy Google? Jak zaznaczył później, gdyby w czasach powstawania wyszukiwarki istniały takie „ogrodzone” platformy, stworzenie metody PageRank byłoby niemożliwe. 20 lat temu sieć była dużo bardziej otwarta, a dziś trzeba grać według zasad innych, a zdaniem Brina, nadmiar zasad służy jedynie zahamowaniu innowacji. Nie można jednak przesadzać w drugą stronę i pozwalać na wyszukiwanie wszystkiego, co „wie” o nas dowolna strona.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)