Btrfs domyślnym systemem plików w Ubuntu?

Btrfs domyślnym systemem plików w Ubuntu?

Grzegorz Niemirowski
15.05.2010 12:44, aktualizacja: 16.05.2010 18:43

Obecnie domyślnym systemem plików w Ubuntu jest ext4. W nadchodzącej wersji 10.10, o kodowej nazwie Maverick Meerkat, może się to jednak zmienić.

Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, domyślnym systemem plików w Ubuntu będzie btrfs. Obecna stabilna praca btrfs sprawia, że w nadchodzącym jądrze Linuksa o numerze 2.6.35, które ma być użyte w nowym Ubuntu, btrfs najprawdopodobniej przestanie być oznaczony jako eksperymentalny. Ponadto trzeba jeszcze przystosować GRUB2 oraz instalator Ubuntu do obsługi btrfs. Jeśli się to uda, rozważone zostanie uczynienie btrfs domyślnym systemem plików w alfie Maverick Meerkat. Jeśli testy alfy wypadną pomyślnie, btrfs będzie miał szansę stać się domyślnym systemem plików także w finalnej wersji Ubuntu 10.10.

Btrfs jest wspólnym wysiłkiem firm Red Hat, HP, IBM i Oracle. Ponieważ zawiera dużo nowych funkcji i jest pozbawiony ograniczeń jakie ma ext4, jest niezależnym, odrębnym od ext4 projektem. Btrfs oferuje pule powierzchni dyskowej, rekurencyjne snapshoty, czyli możliwość tworzenia snapshotów, szybką weryfikację systemu plików i odtwarzanie danych, łatwe zarządzanie dużymi zasobami danych, większe bezpieczeństwo, skalowalność oraz szybkie przyrostowe kopie zapasowe.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (93)