Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

XP x64, Z97 i AHCI, czyli instalacja starego systemu Intelowi na przekór

"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi."
(słowa przypisywane Albertowi Einsteinowi)

Jak się okazuje, całkiem słuszne to spostrzeżenie. Kilka tygodni temu postanowiłem nieco unowocześnić moją główną maszynę i w ten sposób w moje ręce trafił procesor i7-4790K oraz płyta główna MSI Z97S SLI PLUS.
Tu pojawił się problem z uruchomieniem wcześniej zainstalowanego na dysku systemu Windows XP x64 Professional, czyli 64-bitowej mniej popularnej wersji popularnego systemu XP. System uruchamiał się tylko kilka sekund i potem pokazywał słynnego Blue Screena (BSOD), podobna sytuacja miała miejsce podczas ponownej próby zainstalowania systemu. Instalacja dochodziła do momentu wykrycia dysku i... BSOD.

Okazało się, że winny temu jest chipset Intela z serii Z97. Firma Intel nie wydała oficjalnych sterowników dla tego chipsetu, które wspierałyby systemy XP i XP x64, a które obsługiwałyby dyski w trybie AHCI. Oczywiście instalacja w trybie IDE/Legacy byłaby możliwa, ale wtedy po pierwsze, nastąpiłaby strata na wydajności systemu, po drugie, miałoby to zły wpływ na zamontowany napęd SSD i po trzecie, ponieważ na tej samej maszynie jest jeszcze zainstalowany system Linux, każdorazowe przełączanie się w UEFi pomiędzy trybami obsługi dysków przy wyborze innego systemu do zabootowania byłoby bardzo niewygodne.

Na (niemal) wszystkich forach internetowych, gdzie problem był opisywany, wszyscy obeznani z tematem pisali, że nie da się zainstalowć Windowsa XP/XP x64 w trybie AHCI na płytach głównych Intela z chipsetem Z97 i polecali instalację nowszych systemów. Początkowo zmartwił mnie ten fakt i dałem za wygraną, temat odpuściłem, jednak dwa tygodnie później postanowiłem do sprawy powrócić i to z uporem maniaka. Trafiłem na taki oto wpis:

http://www.win-raid.com/t22f23-Guide-Integration-of-Intels-AHCI-RAID-d...

Cóż się okazało? Niejaki Fernando nie wiedział, że się nie da i dokonał cudu! Użytkownik ten pobrał oficjalne sterowniki do chipsetu Z87 i dopisał do nich identyfikatory urządzeń z chipsetu Z97. Tym samym otrzymał sterowniki działające z systemem XP i wspierające tryb AHCI (linki do pobrania sterowników w komentarzach na dole niniejszego wpisu). Oto na moim nowym sprzęcie ponownie zagościł wysłużony XP x64 Professional.

Co trzeba było zrobić, by cała procedura instalacji przebiegła pomyślnie?

Oto lista kroków:

  1. Sprawdzenie, jaki kontroler ICH się posiada. Do tego celu użyłem płyty z Linuksem typu Live CD, a konkretnie dystrybucji System Rescue CD. W moim przypadku było to ICH9.
  2. Pobranie sterowników typu "textmode driver" dedykowanych dla ICH10 z wcześniej cytowanej strony. W moim przypadku była to wersja z punktu c) dla systemu 64-bitowego. (linki do pobrania sterowników w komentarzach na dole niniejszego wpisu)
  3. Zintegrowanie tych sterowników z płytą instalacyjną Windows XP x64 Professional i utworzenie bootowalnego nośnika- do tego celu na drugim komputerze użyłem programu nLite, a obraz płyty wypaliłem programem Burnaware Free.
  4. Przeprowadzenie instalacji z płyty w sposób tradycyjny. W moim przypadku nie było niespodzianek, choć niektórzy użytkownicy wspominali w postach, że podczas instalacji musieli nacisnąć klawisz funkcyjny F6 i ręcznie wybrać odpowiedni sterownik z listy.

Co poszło gładko, a z czym trzeba było powalczyć...

W zasadzie wszystko poszło bez problemów. Sterowniki do mojej sieciówki bezprzewodowej D-Linka (opartej na chipsecie Atherosa) znalazłem na stronie www.atheros.cz. Sterowniki do karty Gigabyte Nvidia GTX560 OC dostępne są na stronie Nvidii - jednak najnowsze sterowniki, jakie udało mi się zainstalować to wersja oznaczona numerem 327.23, mimo że oficjalnie wydane zostały już nowsze. Firma MSI oficjalnie nie wydała sterowników do płyty Z97S SLI PLUS dla systemu Windows XP, więc trzeba ich było szukać bezpośrednio na stronach producentów poszczególnych podzespołów. Sterowniki do chipsetu Intela łatwo było odszukać w wyszukiwarce Google przy pomocy identyfikatorów urządzenia skopiowanych z menadżera urządzeń. Karta Audigy2, która dzielnie towarzyszy mi od wielu lat, posiada sterowniki dostępne na stronie Creative'a.
Jedyny sprzęt, z którym trzeba było się namęczyć, to sterowniki ASMedia do kontrolera dysków i kontrolera USB - dotarcie do nich wiązało się z przebrnięciem przez strony rosyjskojęzyczne

Podaję wersje działających sterowników, na wypadek gdyby ktoś miał podobny sprzęt i chciał iść w moje ślady:

  • 6.14.13.2723 - Nvidia GTX560
  • 11.2.0.1006 - Intel SATA AHCI Controller
  • 2.0.3.1 - Asmedia 106x SATA Controller
  • 6.0.1.1377 - Creative SB Audigy2
  • 6.9.1.1 - Intel PCH SMBus Controller
  • 1.16.4.0 - ASMedia XHCI 1.0 Controller

Czy warto używać starego systemu na nowym sprzęcie? Tę kwestię pozostawiam otwartą. Jeśli nasz sprzęt jest nadal obsługiwany, a nasze ulubione programy nadal działają, to czemu nie :)
Przykładowo na XP x64 działa bez problemu najnowsza 64-bitowa wersja przeglądarki Chromium, podobnie najnowszy Waterfox (instalator marudził wprawdzie, że system ten nie jest obsługiwany, ale wyciągnięcie plików z katalogu tymczasowego i wrzucenie ich do Program Files udowadnia że jednak działa). 

windows sprzęt porady

Komentarze

0 nowych
marrrysin   7 #1 03.03.2015 02:27

Ale co poza przyzwyczajeniami trzyma cię na XP? Bo to, że ten system w wielu aspektach ustępuje 7 jest niepodważalne.

bystryy   11 #2 03.03.2015 08:15

@marrrysin: "co poza przyzwyczajeniami"

Przyzwyczajeń do systemu samego w sobie nie mam żadnych, jednak trzymają mnie przyzwyczajenia do dobrego sprzętu i porządnych programów. Mam rewelacyjny skaner Packard Bella (robiony przez Musteka na licencji), pamiętający czasy Windowsa 98 i do niego nie ma sterowników na systemy nowsze niż XP (skanuje on lepiej od tych w urządzeniach wielofunkcyjnych, jest lekki wagowo, łatwo przenośny i zasilany przez USB). Audigy2 na XP też daje lepszy jakościowo dźwięk niż od Visty w górę. Do tego dochodzą programy płatne i bezpłatne, których dalej chcę używać, a przy wielu trzeba nieźle kombinować, by działały zadowalająco (np. gra Age of Empires 2 Age of Kings wymaga killowania procesu explorera, by pokazywała kolory prawidłowo). Sporo programów nie chodzi, bo ma instalatory 16-bitowe.

"że ten system w wielu aspektach ustępuje 7 jest niepodważalne."

Nie wiem, w czym taka siódemka byłaby lepsza. 64-bitowy XP obsługuje wszystkie 8 wątków mojego i7, pełny RAM 16 GB, o sterownikach do urządzeń pisałem we wpisie, więc nie będę powtarzał. Czy jak uruchomię jedynkę Diablo na Windows 7, to zacznie mi ona jakoś lepiej chodzić? Nie sądzę.

Autor edytował komentarz.
  #3 03.03.2015 09:07

Chociażby dlatego ,że system ten jest niewspierany i ma 14 (!) lat. Zobacz jaki przełom nastąpił w przeciągu tych 14 lat, czy naprawdę warto używać takiego systemu który nie wiadomo czy w pełni obsłuży wszystkie technologie a w dodatku jest już na pewno dziurawy? Z czasem ilość programów na ten system zacznie się zmniejszać, sam widzisz ,że już są problemy z Waterfoxem. Moim zdaniem ten system już dawno umarł i nadaje się jedynie dla wiekowych komputerów.

zyrol81   9 #4 03.03.2015 12:15

Ostatnio MS chwalił się ze nowy Windows obsługuje USB 3. Jak dla mnie to nie ma się czym chwalić bo wszystko jest kwestia sterowników. Jakby producenci dawali sterowniki do win 95 to i ten działałby na najnowszych maszynach. Takie moje zdanie.

bystryy   11 #5 03.03.2015 13:06

@kuba12344321 (niezalogowany): "jest niewspierany i ma 14 (!) lat"

System ten służy do uruchamiania programów sprzed 10 lat, które nie pójdą na nowszych systemach i nie jest podłączony do Internetu (podłączony był tylko po instalacji w celu dociągnięcia brakujących sterowników). Po co mi do niego wsparcie? Do normalnej pracy i hulania po sieci na drugiej partycji siedzi sobie Linux :)

zyrol81: "Jakby producenci dawali sterowniki do win 95 to i ten działałby na najnowszych maszynach"

100% racji

  #6 03.03.2015 21:37

@zyrol81: To oprócz zdania, warto jeszcze mieć wiedzę

  #7 03.03.2015 22:02

No właśnie już nie jest wspierany.
Tak z czystej ciekawości, jak teraz wygląda aktywacja systemu Windows XP?
Serwery aktywacji (chyba tak to się nazywa?) są ciągle włączone czy już trzeba się bawić z instalacją podejrzanych cracków z internetu?

bystryy   11 #8 04.03.2015 05:59

@Szczery_Jerry (niezalogowany): "Serwery aktywacji (chyba tak to się nazywa?) są ciągle włączone"

Tak, są ciągle włączone, wygląda to tak samo jak wcześniej.

zyrol81   9 #9 04.03.2015 06:51

@Szczery_Jerry (niezalogowany): Z tego co mi wiadomo to ciągle możesz aktywować nawet win98. Stawiałem niedawno ten system na maszynie do obsługi centrali telefonicznej i nie było żadnego problemu z aktywacją. Nie wiem jak z wcześniejszymi wersjami, ale od win98 włącznie w górę nie ma problemu z aktywacją.

zyrol81   9 #10 04.03.2015 06:57

@kuba12344321 (niezalogowany): Akurat MS o przełom bym nie podejrzewał. A swoją drobą może i ma 14 lat, ale nadal dział bardzo dobrze. Wiele maszyn ciągle działa pod jego kontrolą i mają się świetnie.
No zacznie się zmniejszać. To normalne w polityce producentów oprogramowania. Póki co działają wszystkie programy oprócz softu samego MS. Nie jest więc źle. Ale masz racje - malejąca ilość programów to tylko kwestia czasu. Podobnie jak w przypadku Win7 a niedługo Win8.1.
Co do obsługi sprzętu, to win XP nie posiadał pełnej obsługi 64bit.To zostało wprowadzone dopiero w Vista.

bystryy   11 #11 04.03.2015 08:27

@zyrol81: "Co do obsługi sprzętu, to win XP nie posiadał pełnej obsługi 64bit.To zostało wprowadzone dopiero w Vista"

Ten wpis jest o 64-bitowej wersji Windowsa XP

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_XP_Professional_x64_Edition

Wersja ta powstała na bazie Windows 2003 Server, ma wygląd zwykłego XP, ale obsługuje:

- maszyny z dwoma fizycznymi procesorami i do 64 rdzeni/wątków
- do 128 GB pamięci
- ma wsparcie dla partycji GPT

Wada: nigdy nie wyszedł SP3 dla tego systemu i nie ma w nim trybu zgodności z 32-bitowym XP z SP3, co skutkuje tym, że nie wszystkie programy ze zwykłego XP na nim pójdą.

Sposób Fernanda działa też na zwykłe XP, trzeba tylko pobrać inne sterowniki z tej listy, którą podaje.

dragonn   11 #12 04.03.2015 09:16

@bystryy: Co do karty to się nie wypowiem. Jeśli chodzi o skaner to wolę użyć Virtualbox niż trzymać się starego XP. Jak dla mnie to taka sztuka dla sztuki.

  #13 04.03.2015 09:17

@zyrol81: ciekawe jest to co piszesz. Wydawało mi się że aktywacja pojawiła się dopiero przy Windowsie XP.

bystryy   11 #14 04.03.2015 09:22

@Areh: "aktywacja pojawiła się dopiero przy Windowsie XP"

Tez wydaje mi się, że jej wcześniej nie było, wpisywało się sam klucz.

bystryy   11 #15 04.03.2015 09:23

@dragonn: To było tylko kilka przykładów z dużo większej puli. Wirtualek mam również kilka, swoją drogą.

zyrol81   9 #16 04.03.2015 09:54

@Areh: Z tego co pamietam 2000 też miał aktywację.

OgiX   4 #17 04.03.2015 09:54

@bystryy: Win XP x64 nie posiada SP3 dlatego, że w momencie premiery miał wbudowane aktualizacje/funkcje wprowadzone w XP w SP2. Trzeba jednak pamiętać, że to jednak tak naprawdę Win 2003 co ma swoje minusy i plusy (dużym minusem jest problem z niewielką ilością antywirusów działających na tym systemie, np. MSE nigdy na niego nie wyszło).

Tak na marginesie - przez długi czas miałem zainstalowane obok siebie wersje x32 oraz x64 i muszę przyznać, że zwykle aplikacje pisane dla Win98 lepiej (szybciej i z mniejszą ilością błędów) działały pod x64... o dziwo ;)

barylka1986   4 #18 04.03.2015 09:58

Czy ten system jest dostępny w języku polskim i czy był on w sprzedaży w naszym kraju a jeśli tak to ciekawe ile kosztował.

s77s   7 #19 04.03.2015 10:09

Kiedyś próbowałem XP 64-bit, ale nie był w języku polskim. Może nie uniemożliwia mi to pracy na nim, ale i nie ułatwia i nie uprzyjemnia.
Po drugie miałem problem ze sterownikami. Podobno nie działa tam NVidia Optimus, wiesz może coś na ten temat ?

bystryy   11 #20 04.03.2015 10:36

OgiX: "minusem jest problem z niewielką ilością antywirusów działających na tym systemie, np. MSE nigdy na niego nie wyszło"

U mnie działał dobrze tandem Comodo Firewall x64 + Avira x32. MSE dało się bez problemu zainstalować w tej samej wersji, która chodziła pod 64-bitowym Windows 7 (instalator informował, że to nie ten system, ale instalowało się toto i działało bez problemów)
PS
Przypomniałem sobie, że i Webroot oraz Kingsoft Antivirus działały sprawnie (przerzuciłem się na nie, by nie katować nadmiernie dysku SSD).

barylka1986: "Czy ten system jest dostępny w języku polskim i czy był on w sprzedaży w naszym kraju"

Nie było wersji w j. polskim i nie było oficjalnego spolszczenia. Krążyły w necie jakieś spolszczenia nieoficjalne, ale ich nie próbowałem. Jakoś radzę sobie z angielskim, a do tego dochodziła "pamięciówa", bo ikony były identyczne jak w zwykłym XP. System kupiłem kilka lat temu w UK przez tamtejszy Amazon, z tego co pamiętam chodziły za 70 funtów.

s77s: "Podobno nie działa tam NVidia Optimus, wiesz może coś na ten temat?"

Nie sprawdzałem, bo na mojej płycie głównej od MSI UEFI automatycznie aktywowało kartę Nvidii, gdy tylko ją wykryło (opcja PEG ustawiła się sama, albo była już ustawiona fabrycznie).
System działa na stacjonarce, więc i tak nie korzystam z karty Intela w procesorze.

Autor edytował komentarz.
  #21 04.03.2015 10:43

@zyrol81: mylisz się.
"Windows 2000 jest ostatnim pozbawionym konieczności aktywacji wydaniem systemu Windows z linii NT."
http://pl.wikipedia.org/wiki/Windows_2000

marrrysin   7 #22 04.03.2015 11:27

@bystryy: Tak na szybko: wyszukiwanie, menu start, działanie eksploratora plików... XP nie ma startu w tych kwestiach do 7, nie chodzi o jakąś prehistoryczną gierkę...

MiL-   9 #23 04.03.2015 11:41

@marrrysin: Każdy używa tego co mu pasuje, po co próbujesz na siłę wciskać swoje racje? Ktoś może używać DOSu bo mu wygodnie i też mu napiszesz że to jest do niczego bo nie ma menu start?

bystryy   11 #24 04.03.2015 11:44

@marrrysin: "wyszukiwanie, menu start, działanie eksploratora plików... XP nie ma startu w tych kwestiach do 7"

Rzucasz jakieś ogólniki bez konkretów, chyba tylko tak dla zasady, by był dym.

W aktualizacjach opcjonalnych możesz doinstalować sobie Windows Search, albo pobrać bezpośrednio:
http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=20617

Menu start ma możliwość konfiguracji pod siebie. Możesz przypinać często używane lub dowolne programy, możesz zachowywać listę ostatnio otwieranych programów i dokumentów itp, możesz wybrać styl klasyczny....
http://windows.microsoft.com/en-us/windows-xp/help/customize-start-menu

... albo użyć kilku dostępnych programów firm trzecich, które zamieniają menu w XP na takie jak w Windows 7
... albo zainstalować całego transformation packa
https://www.google.pl/?gws_rd=ssl#q=xp+look+like+windows+7

Nie wiem, co Tobie nie pasuje w eksploratorze plików, zawsze możesz doinstalować Explorer++, a nawet ustawić go jako domyślną powłokę.

Nie hejtuj dla samego hejtu! To nie był wpis z serii "wyrzuć siódemkę i zainstaluj XP" tylko "jak ktoś potrzebuje, to ma taką możliwość" :)

Autor edytował komentarz.
arturjakis   2 #25 04.03.2015 12:21

A czy USB 3.0 działa z pełną prędkością czy tylko z prędkością USB 2.0?

PAMPKIN   11 #26 04.03.2015 12:32

Gratuluję "ochoty" stawiania XP przy takim sprzęcie, ale rozumiem. XP żyje i jeszcze długo pożyje ale z rynku konsumenckiego powoli zaczyna znikać przez problemy z działaniem. Owe problemy polegają na tym, że na działającym nadal systemie i sprzęcie przestają np.: chodzić filmy na YT czy VOD. Technologie w przeglądarkach i po stronie serwer się zmieniają i stary system nie dostaje już nowych flashy, a jak dostaje to się okazje, że potrzebna jest większa wydajność. I tak w kółko.

Meg@mind   5 #27 04.03.2015 12:55

Fajnie, że się nie zraziłeś początkowymi niepowodzeniami. Skoro system radzi się sobie z tym, do czego jest używany, po co go przeciążać nowszymi systemami czy kombinowaniem z virtualboxami.
Co do tego, czego nie da się zrobić - po raz pierwszy zetknąłem się z tym, kiedy dawno temu próbowałem zmusić do współpracy płytę dedykowaną Pentium ze znacznie późniejszym K6, dla którego nie było nawet odpowiedniego BIOSu. Co ciekawe, pierwotnie go nie identyfikowała, nie pomagała zmiana częstotliwości i zerowanie CMOS. Po kilka dniach uruchomiła się jakby nigdy nic i od tej chwili pracowała niezawodnie - wyglądało to tak, jakby musiała się do niego przyzwyczaić :)

Autor edytował komentarz.
bystryy   11 #28 04.03.2015 12:57

@PAMPKIN: "działającym nadal systemie i sprzęcie przestają np.: chodzić filmy na YT czy VOD"

YT działa od jakiegoś czasu w HTML5, a nie flashu, wiec na razie problemu nie ma, oczywiście za pół roku czy rok może się taki problem pojawić. Na to rady nie ma.
Bardziej martwi fakt, że nowe urządzenia peryferyjne mogą już nie mieć sterowników na starsze systemy (głównie drukarki).

arturjakis: "czy USB 3.0 działa z pełną prędkością"

Niestety nie mam jak tego sprawdzić. Wszystkie moje urządzenia to "dwójki". Podejrzewam, że zależy to od sterownika - jeśli znajdziesz taki do swojego kontrolera, powinien zadziałać.

Meg@mind: "zmusić do współpracy płytę dedykowaną Pentium ze znacznie późniejszym K6"

Odległe czasy... K6 300 MHz to był akurat mój pierwszy procesor - po jakimś czasie modne zrobiły się filmy z kodekiem DivX i nagle procesor ten okazał się za słaby, by takie filmy przewijać. Z zazdrością patrzyłem wtedy na Pentiuma z 333 MHZ, niby tylko kilka procent różnicy w mocy, a jednak dawał radę.

Autor edytował komentarz.
marrrysin   7 #29 04.03.2015 13:02

@bystryy: "Programy firm trzecich" - pozwolę sobie uczcić ich funkcjonalność i stabilność minutą ciszy...

Co do reszty - po prostu nadal nie rozumiem (i nie jestem w tym sam) gdzie tutaj jest ta "potrzeba". Dla skanera instalować stary, niewygodny w użytkowaniu system? Pokaż mi, jak w XP masz sprawnie działające menu start z paskiem "wyszukaj/uruchom"...

PAMPKIN   11 #30 04.03.2015 13:05

@bystryy: Ze sterownikami to trzeba było i trzeba będzie zawsze kombinować. Np.: ostatnio kupiłem chiński klon Arduino UNO i działa w W8.1 tylko ze sterownikami do Vistym, a z nowymi nie. W nowych brak obsługi konkretnego chipa, choć same sterowniki się instalują.

Myślę, że dobrym rozwiązaniem, by obsługiwać stary sprzęt bez współczesnego wsparcia, będzie instalowanie XP na wirtualnych maszynach.

Autor edytował komentarz.
bystryy   11 #31 04.03.2015 13:07

@marrrysin: Z którym konkretnie programem firmy trzeciej miałeś problem i jaki?

"Dla skanera instalować stary, niewygodny w użytkowaniu system"

Wartość starego skanera może przewyższać koszt zakupu nowego systemu i nowego skanera. A czy system jest wygodny, to rzecz gustu i dopasowania pod siebie.

"Pokaż mi, jak w XP masz sprawnie działające menu start z paskiem "wyszukaj/uruchom""

Nie używam wyszukiwania, nawet indeksowanie mam (zawsze) wyłączone. Skoro masz potrzebę, zainstaluj w wirtualce i przetestuj.

Autor edytował komentarz.
Jusko   14 #32 04.03.2015 13:24

@kuba12344321 (niezalogowany) #3: OK, jest niewspierany już, ale jakie to ma znaczenie, że ma 14 lat? ;-) Generalnie niewielkie, bo nawet gdyby miał 20lat, to i tak krecią robotę odwalają firmy trzecie, a nie Microsoft (MS tylko daje system, a cały ekosystem to już zasługa programistów trzecich).

Wspominasz też aby zobaczyć jaki przełom dokonał się w toku tych 14 lat, ale czy jesteś w stanie wymienić, jaki ten przełom zaszedł w dziedzinie systemów operacyjnych? :-) Tak naprawdę - niewielki, ot polepszenie zabezpieczeń co wersję, może trochę sterowników do kernela, kosmetyka wyglądu (lub rewolucja od W8), jakieś zmiany w API. Tak naprawdę nie wydarzyło się nic, co by odróżniało wielce W10 od W98, poza oczywiście obowiązkowymi ulepszeniami i wyglądem (ok, W10 dodaje parę funkcji jak wirtualne pulpity, ale to też stare jak świat, tylko w świecie Windows to nowość).

Ewolucja tak, ale przełomy - nie, zdecydowanie nie, nie w dziedzinie systemów operacyjnych czy Windows ;-)

Autor edytował komentarz.
Rosward   10 #33 04.03.2015 14:23

Niezmiennie zadziwiają mnie ci wszyscy ewangeliści Windows 7 i 8.1 - byle wzmianka o tym, że ktoś woli XP natychmiast pobudza ich do dawania "dobrych rad" i podawania tysiąca powodów, dla których każdy powinien iść w ich ślady i instalować wszystko, czym tylko skicha się Microsoft. Wolą mordować się z niedopracowanymi wersjami Win 10, byle tylko wybiec przed innych.
Szanowni Ulepszacze, zostawcie swoje komentarze dla tych, którzy sami sobie nie potrafią radzić z wyborem odpowiadającego im systemu i przyjmijcie do wiadomości, że jeśli ktoś świadomie dokonuje wyboru, to jest to jego sprawa, przynajmniej do chwili, kiedy on z kolei zacznie Was przekonywać, byście szli w jego ślady.

MrBeckham666   19 #34 04.03.2015 14:39

@bystryy: jak się integruje sterownik z nlite nie trzeba wybierać go pozniej z listy wiec to jakaś głupota tych użytkowników którzy to robili:)

swoją jaki jest cel instalacji xp na takiej maszynie mija sie to z celem.

Autor edytował komentarz.
bystryy   11 #35 04.03.2015 15:53

@MrBeckham666: "jaki jest cel instalacji xp na takiej maszynie"

Pisałem w komentarzach...

- uruchamianie programów, które problematycznie uruchamiają się na nowszych systemach lub wcale, zwłaszcza tych, za które się kiedyś zapłaciło

- obsługa starego sprzętu, który nie ma sterowników na nowsze systemy, gdy koszt nowego sprzętu i nowego systemu przewyższa wartość urządzenia

- uniknięcie kosztu zakupu nowego systemu tylko po to, by móc dalej robić to samo, co już się robiło wcześniej

- radocha z tego, że dokonało się niemożliwego mądralom na złość :)

MrBeckham666   19 #36 04.03.2015 15:55

@bystryy: :)

ale zawsze można użyć vmware :) no ale wpis ok:) swoją drogą robiłem już takie rzeczy:) fakt że na h87:)

bystryy   11 #37 04.03.2015 15:58

@MrBeckham666: Uruchomienie VMware na Slackware nie jest takie proste jak na innych distrach... a XP jest legalny i miejsca na dysku też ci u nas dostatek :)

Autor edytował komentarz.
MrBeckham666   19 #38 04.03.2015 15:59

@bystryy: chyba że. A używasz vboxa na linuxie coś?
też tak się sypie jak na windowsie?
ostatnio to jest jakaś porażka fakt żę i tak jużprzywykłem do vmware odkąd vbox się sypie dobrze żę są podobne.

Autor edytował komentarz.
bystryy   11 #39 04.03.2015 16:56

@MrBeckham666: Virtualbox na Linuksie chodzi OK, trzeba go tylko przeinstalować po każdej aktualizacji kernela, ale do tego się przyzwyczaiłem -robię taśmowo razem ze sterownikami Nvidii.

Przy tworzeniu dysku pod Windows 10 trzeba wybrać z listy Windows 8, by nie było dziwnego komunikatu, że maszyna go nie wspiera (czy coś w ten deseń).

  #40 04.03.2015 17:10

Świetna sprawa. Nie sądziłem że taki "myk" jest możliwy do zrobienia. Swoją drogą szkoda że MS tak olał ten system przez nie oferowanie go w sprzedaży i brak wersji PL. Widocznie "wyprzedził swój czas".

@bystryy: Napisałeś że nie mogłeś zainstalować nowszego sterownika do grafiki. A nie jest to może kwestia braku podpisu cyfrowego (WHQL)?
NVIDIA w którymś momencie przestała wydawać sterowniki z WHQL dla Windows XP - ze strony NVIDII wynika że właśnie 327.23 to ostatni który go ma. Niedawno instalowałem na 32-bitowym XP wersję 337.88 i przy instalacji wyskoczyło ostrzeżenie o braku certyfikatu mimo że wg. opisu wszystkie wersje powinny go mieć (oprócz bet oczywiście).
Jeśli dobrze pamiętam to Windows Server 2003 (a więc pewnie i XP x64) z automatu blokował niepodpisane sterowniki. Może tu jest problem?

Drugie pytanie - czy próbowałeś robić trick w rejestrze (HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\WPA\WEPOS lub POSReady), aby dalej dostawać aktualizacje do systemu? Server 2003 jeszcze ma wsparcie chyba do lipca ale nie wiedzieć czemu, MS skończył z XP x64 tak samo jak z x32.

MrBeckham666   19 #41 04.03.2015 17:16

@bystryy: ja to wszystko rozumiem lecz vbox ma znacznie wiecej problemów na windowsie niż vmware.

  #42 04.03.2015 17:21

@zyrol81: Mylisz się. 2000 też nie miał aktywacji. Aktywacja zaczęła się od Windowsa XP i Office'a XP.

  #43 04.03.2015 17:31

@marrrysin: " Dla skanera instalować stary, niewygodny w użytkowaniu system? "
Stary owszem, ale na pewno nie niewygodny - tyle, że to indywidualna sprawa. Nikt Ci XP nie każe instalować. Ja po przejściach z Win8.1 żegnam się z Windowsem (ale nie XP) na rzecz konkurencji.
A nawet i dla skanera warto. Nie mam zamiaru kupować badziewnego skanera CIS jakie to teraz królują lub też wydawać duże pieniądze na dobry skaner mając porządny skaner, bijący na głowę jakością skanów wszystkie te nowe, niby lepsze. To samo tyczy się drukarki. Co mi da zmiana hp 990c na jakąś nowszą? Może lepszą wygodę?

  #44 04.03.2015 17:33

@Jusko: "Tak naprawdę nie wydarzyło się nic, co by odróżniało wielce W10 od W98, poza oczywiście obowiązkowymi ulepszeniami i wyglądem (ok, W10 dodaje parę funkcji jak wirtualne pulpity, ale to też stare jak świat, tylko w świecie Windows to nowość).

Ewolucja tak, ale przełomy - nie, zdecydowanie nie, nie w dziedzinie systemów operacyjnych czy Windows ;-)"

Dobrze prawisz, Jusko! :) W pełni się zgadzam.

Pozdrawiam

  #45 04.03.2015 17:41

Wpis OK. Nie ma się co spierać i przekonywać co do nowszych czy starszych systemów. Każdy używa taki jaki komu pasuje. Ja miałem podobny problem jak miałem windows 2003 server 32 bit, nie było sterowników do skanera w urządzeniu wielofunkcyjnym tylko do drukarki. I sam wpadłem na pomysł przeglądnięcia plików inf i porównania ich dla skanera i drukarki. Wystarczyło dopisać kilka linii przerobić i skaner normalnie się zainstalował. Ktoś coś tu pisze o wsparciu, ja jakoś nigdy na win 2003 nie instalowałem łatek i nie było z nim żadnych problemów. Skoro kolega zainstalował sobie win xp 64 bit i poradził sobie z problemami, to na pewno dokładnie wie jak go używać i jak unikać zagrożeń w sieci.

ettidinad   6 #46 04.03.2015 18:53

@Anonim (niezalogowany): "Skoro kolega zainstalował sobie win xp 64 bit i poradził sobie z problemami, to na pewno dokładnie wie jak go używać i jak unikać zagrożeń w sieci."
I tak jest w większości przypadków, jeśli ktoś dokonuje świadomego wyboru.
Wie czego chce i wie, jak się z tym obchodzić :)

s77s   7 #47 04.03.2015 19:20

@bystryy: Ja takiego szczęścia niestety nie doznałem :-)
Mam lapka z okrojonym Biosem ...

bystryy   11 #48 04.03.2015 20:12

@Anonim (niezalogowany): "sam wpadłem na pomysł przeglądnięcia plików inf i porównania ich dla skanera i drukarki"

Wieki temu podobna sprawa z drukarką pod XP - na 98 chodziła dobrze, na XP już nie, ale okazało się, że wystarczyło wziąć sterownik od podobnego modelu i w końcu poszło (HP DeskJet 400, bez "C" na końcu)

MatewoosH (niezalogowany): "nie mogłeś zainstalować nowszego sterownika do grafiki. A nie jest to może kwestia braku podpisu cyfrowego (WHQL)?"

Możliwe, ale też możliwe, że to przez brak .NET w systemie. System nie pokazał żadnego komunikatu oprócz tego, że "najlepszy sterownik już został zainstalowany"

zyrol81   9 #49 04.03.2015 20:13

@Areh: Patrz, a m bez aktywacji wyskakiwał napis "kompilacja ważna do 2013" czy coś takiego. O dziwo po rejestracji w MS ten napis znikał...


Hm... okej. Zwracam honor. Rejestracja to nie zupełnie to samo co aktywacja. Mój błąd. Tak czy siak XP ciągle można aktywować w MS. :D

Autor edytował komentarz.
  #50 04.03.2015 20:37

@bystryy: "Do normalnej pracy i hulania po sieci na drugiej partycji siedzi sobie Linux" a jakoś DP twierdzą, że piszesz w Windows 6.1 :P

bystryy   11 #51 04.03.2015 21:44

@Goooolem (niezalogowany): bo do 16tej siedzę w pracy, Sherlocku :)

Autor edytował komentarz.
  #52 04.03.2015 23:18

@bystryy: skoro do normalnej pracy używasz linuxa a do 16 byłeś w pracy - to masz nienormalną pracę skoro pisałeś z pod windy - współczuję.

n33trox   6 #53 05.03.2015 10:59

Core i7-4790K, GTX560 i... Linux? Do czego wykorzystujesz komputer, jeśli to nie tajemnica?

bystryy   11 #54 05.03.2015 12:27

Goooolem (niezalogowany): "masz nienormalną pracę"

Każda praca niedoszacowana płacowo nie zasługuje na miano normalnej

@n33trox: "Do czego wykorzystujesz komputer"

Grafika na strony web, konwertowanie mediów, serwer www + bazy danych do niego, zwykła rozrywka, host dla maszyn wirtualnych (symulator sieci), symulator botnetu i inne eksperymenty, trochę zabawy z obróbką muzyki, a do tego komputer musi też posiadać zapas mocy, by nie trzeba go było zmieniać przynajmniej przez kilka lat (karta graficzna i tak będzie zmieniana swoją drogą, tak samo pamięć, bo 16 GB zaczyna być za mała względem ilości hostów).

n33trox   6 #55 05.03.2015 13:43

@bystryy: I to wszystko na Linuksie?

hamster   2 #56 05.03.2015 13:43

"... symulator botnetu ..."
bodźcem była pewnie niedoszacowana płacowo praca ;-)

szyp   6 #57 05.03.2015 13:58

Bardzo optymistyczne. Jak przyjdzie mi zmieniać kompa też chętnie postawię XP. W domu jadę na XP i choć mam dostęp do nowszych systemów to XP działa bezbłędnie. Oczywiście działają mi wszystkie aplikacje których używam i podłączone urządzenia/peryferia.

bystryy   11 #58 05.03.2015 14:16

n33trox: "I to wszystko na Linuksie?"

Wszystko poza grami i kilkoma programami, do których mam sentyment

@hamster: "bodźcem była pewnie niedoszacowana płacowo praca ;-)"

Ha Ha, mogłaby być, choć raczej chęć sprawdzenia, na ile host bastionowy jest w stanie ochronić hosty sieciowe przy zmasowanym ataku sieciowych zombiaków z sieci wewnętrznej i zewnętrznej, a także do sprawdzenia, czy te hosty mogą się już obyć bez własnych zabezpieczeń.

Szern   10 #59 05.03.2015 15:01

Bardzo dobry wpis. Uważam, że kryterium doboru systemu jest jego użyteczność a nie wiek. Dwa starsze laptopy w domu mają XP (internet i klasyczne gry), mój domowy laptop to W7 (trochę pracy trochę gier), a w pracy używam W8.1. Domowy NAS, domowy router i webowy serwer to Linuxy. Wszystkie systemy są legalne. ;)

RMK_99   7 #60 05.03.2015 17:46

Sam korzystałem z XP x64 przez kilka lat i uważam że jest jednym z lepszych os-ów MS aż w końcu przesiadłem się na Vista x64 SP1 potem SP2 a teraz od kilku lat siedzę na Win 7 x64 SP1. Zapewne przesiadł bym na Win 8 ale Ósemki są mocno niedopracowane i nie mówię tu o Modern tylko o samym systemie który robi co chce i tylko narzędzia admina pozwalają na ogarnięcie jego działania. Wystarczy przetestować jak system działa po wyłączeniu wszystkich niekrytycznych usług XP do 7 działa a 8semki się wysypują.

marson1   14 #61 06.03.2015 12:59

@zyrol81: a od kiedy WIndows 98 trzeba aktywować? Tam wystarczy podać serial ;) a co do aktywacji XP to faktycznie problemów z aktywacją nie ma

AlbatrosZippa   14 #62 07.03.2015 14:51

Nie wiem dlaczego ludzie ciągnie dalej do starego i nieaktualnego oraz nie spierających nowych technologi XP. Jak to mawia moja mama z "Technologią trzeba być do przodu". Dla mnie przesiadka z 8.1 lub 7 na XP z którym się spotykam 1 raz w tygodniu to mam chęć coś sobie zrobić. Polskie szkolnictwo w niektórych szkołach zatrzymało się na SBSMen 2005, Windows XP i Office 2003. Niestety w szkoły mają zasadę lepiej wydać kasę na kamery niż na wymianę komputerów co 5-6 lat. Tyle na dziś

  #63 07.03.2015 16:22

@AlbatrosZippa: ". Dla mnie przesiadka z 8.1 lub 7 na XP z którym się spotykam 1 raz w tygodniu to mam chęć coś sobie zrobić"
Po latach spędzonych z Windowsem NT4, po 14+ latach (jeszcze korzystam) obcowania z XP, 4 latach z Vistą przesiadka z 8/8.1 na XP, Vistę lub 7 to tylko przyjemność... A, żeby mieć coś nowego, to mam Linuxa :-)

"Nie wiem dlaczego ludzie ciągnie dalej do starego i nieaktualnego oraz nie spierających nowych technologi XP"
Chyba nie czytałeś tego wpisu i komentarzy ze zrozumieniem.
Chociażby dla starszego sprzętu i programów...
A po co mi do takich zastosowań wsparcie i aktualizacje?
Cytując Anonima: "Skoro kolega zainstalował sobie win xp 64 bit i poradził sobie z problemami, to na pewno dokładnie wie jak go używać i jak unikać zagrożeń w sieci."

W pełni popieram też Roswarda (komentarz #33) i Jusko (#32).

drobok   14 #64 08.03.2015 13:24

tu raczej powinieneś iść w drugą stronę, to oni nie wiedzieli że się da :P

Yansi   11 #65 08.03.2015 23:38

A nie można normalnie zainstalować sterownika AHCI podczas instalacji systemu z innego nośnika np. dyskietki w stacji dysków na usb albo pendrive?
Jest taki moment podczas instalacji xp kiedy wciskasz (o ile pamiętam) F6 i instalator robi przerwę w instalowaniu abyś sobie potrzebne stery zainstalował.

bystryy   11 #66 09.03.2015 08:20

@Yansi: "dyskietki w stacji dysków na usb albo pendrive"

Z pendrive'a się nie da (nie obsłuży go z tego samego powodu co dysku), ze stacji dysków na USB owszem, ale trzeba ją najpierw posiadać. Integracja sterowników z płytą instalacyjną jest o tyle lepsza, że potem tego samego nośnika w razie potrzeby można użyć ponownie (można też zintegrować inne sterowniki).

  #67 09.03.2015 08:34

No to życzę powodzenia w używaniu SSD na Windows XP (brak TRIM)

Pablo_Wawa   9 #68 09.03.2015 08:44

Ja kilka lat temu, jak złożyłem sobie nowy komputer (z 8 GB RAM), też miałem dylemat, jaki podstawowy system operacyjny na nim zainstalować. Wtedy używałem głównie Windows XP, Windows 7 był nowością i nie byłem do niego za bardzo przekonany (do Visty tym bardziej). Trafiłem na projekt http://forum.windowsmx.net/windows-jg-x64-v2013-t9113.html i zainstalowałem sobie ten system. Okazał się niezwykle wydajny i przyjemny w użyciu. Testowałem go kilak miesięcy i mogę powiedzieć, że Windows XP x64 bardzo dobry, acz mocno niedoceniony system.
Później przeszedłem na Windows 7 (64-bitowy) i wiem, że jest on jednak wolniejszy (zarówno w testach syntetycznych, jak i przy zwykłej pracy) - nawet o około 20-30% (o responsywności na działanie użytkownika nie mówiąc), w dodatku ten sam komputer przy Windows 7 pobierał o 30% więcej mocy (130W dla Win XP vs 180W dla Win 7).
Do Windows XP x64 powróciłem i od 1,5 roku używam go na innym komputerze (z niego teraz właśnie piszę). Instalowałem go z płytki CD i byłem w tej dobrej sytuacji, że w tym komputerze posiadam stację FDD 3.5" i na dyskietkę wgrałem potrzebny sterownik AHCI/RAID do mojej płyty głównej.

Autor edytował komentarz.
bystryy   11 #69 09.03.2015 10:25

@_Zdzich (niezalogowany): "No to życzę powodzenia w używaniu SSD na Windows XP (brak TRIM)"

Oprogramowanie niektórych kontrolerów wbudowanych w napęd SSD posiada funkcje, które rekompensują brak obsługi TRIM w samym systemie (Plextor, Samsung, Kingston, niektóre serie od Intela). Tym się kierowałem kupując mój Plextor M5P - po roku użytkowania dysku PlexTool nie pokazuje niczego niepokojącego, także dysk fizycznie nie zwolnił ani nie padł. Zakładam, że jak ktoś decyduje się na XP i SSD, to nie kupuje pierwszego lepszego SSD z brzegu.

W moim przypadku na drugiej partycji siedzi Linux, który akurat o ten dysk też się troszczy, więc problemu nie ma.

Autor edytował komentarz.
Pablo_Wawa   9 #70 09.03.2015 11:51

Ja też używam dysk SSD na Windows XP (Home Edition) w netbooku - wybrałem model Samsung 840 EVO SSD 120GB również ze względu na wbudowane automatyczne odśmiecanie pamięci, poza tym raz na pół roku uruchamiam program Magician Software w celu optymalizacji dysku.
http://www.ceneo.pl/25221722
http://www.samsung.com/pl/consumer/memory-storage/ssd-card/ssd-card/MZ-7TE120BW

P.S. Fakt, były z tym modelem "problemy" (spadek wydajności na nieodświeżanych obszarach), ale nowszy firmware to naprawił.

Cage   2 #71 18.04.2015 18:17

Ja obecnie posiadam jako dodatkowy sprzęt Acer Aspire E3-111
Potrzebuje zainstalować Windows XP Pro, ale nie wiem, czy koniecznie muszę najpierw użyć płyty z Linuksem typu Live CD w celu sprawdzenia, jaki kontroler ICH posiadam? Obecnie mam zainstalowany system Windows 7 64 bit i może w inny sposób lub innym programem można to sprawdzić?

Autor edytował komentarz.
bystryy   11 #72 20.04.2015 08:05

@Cage: "Obecnie mam zainstalowany system Windows 7 64 bit i może w inny sposób lub innym programem można to sprawdzić"

Można to sprawdzić w menedżerze urządzeń, w zakładkach:
Kontrolery IDE ATA/ATAPI
Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej
Urządzenia systemowe

  #73 26.05.2015 22:21

Google źle przekierowuje w poszukiwaniu sterowników...

Mógłby się Pan pofatygować 5 minut

i wrzucić linki do pobrania owocy swojej pracy, czyli:

stron gdzie można pobrać te sterowniki Z97 dla Windowsa XP

Pozdrawiam,

bystryy   11 #74 27.05.2015 09:57

@Adrian P (niezalogowany): Działają linki podane przez Fernando w sekcji Preparations:
http://www.win-raid.com/t22f23-Guide-Integration-of-Intels-AHCI-RAID-drivers-int...

Przed pobraniem należy sprawdzić wersję ICH oraz wybrać, czy ma to być zwykły 32-bitowy XP, czy 64-bitowy.

ICH7R/M, ICH9M, ICH10R/D, 5 Series, 6-Series or 7-Series (except X79) Southbridge AHCI or RAID system
https://mega.co.nz/#!1FUkBDwI!Qc0eNlrX4TZecnnQB1VvfxMz9P0CEgPsISR8Qxk9DHk - 32 bity

https://mega.co.nz/#!sQ1BSK4L!SGLlE2e3k_MtL16qJxEUxDL-mY19nBpBXsp4HGUJnR0 - 64 bity

ESB or ICH6R/M Southbridge
https://mega.co.nz/#!4Y9VDYgQ!vcTzkSnHYEne9O0xMGiOvcZpPtG7oPyotwfiIka3-bI - 32bity

https://mega.co.nz/#!9JkGzIxT!ynQF4eGuouISfDhIMv138gRu2RtXKqumkVqTjs2aQGs - 64-bity

Intel AHCI/RAID system from ICH7R/M up (incl. X79, 8- and 9-Series Chipsets):

https://mega.co.nz/#!0R1RTa5A!gbLaMGHK900RYSAbFm06SqzQ2V6KJCkL8HVi5eRaJlM - 32-bity

https://mega.co.nz/#!VQdzkboR!93SKgMB5yCyA-1OZj2k0FVuRaPc7KqTqNXsAyy2duSs - 64-bity

  #75 08.07.2015 23:25

@bystryy:

Dziękuję za linki.

Jestem też w trakcie przymierzanie się do kupna płyty ASRock Z97 Extreme6, znalazłem sterowniki pod XP pod popularne zintegrowane układy firmy Realtek :) zamieszczam poniżej:

Realtek LAN:
http://www.realtek.com.tw/downloads/downloadsView.aspx?Langid=1&PNid=13&...

Realtek AUDIO: (ALC1150)
http://www.asrock.com/mb/Intel/Z97%20Extreme6/?cat=Download&os=Win7
lub
http://www.realtek.com.tw/downloads/downloadsView.aspx?Langid=1&PNid=24&...

  #76 05.11.2015 08:32

Witam. Dałem się wpuścić w maliny, instalując Firefoxa 42/64 bit. Miałem ostatnio Waterfoxa 40.0.3/64 i nie było żadnych problemów. Nowa 42 nie obsługuje wtyczek silverlight i flash! Nie dość, że naszukałem się wersji 64, to jeszcze taka skucha. Nie polecam nikomu, kto ma kompa 64 bit tej wersji Firefoxa. Przesiadłem się z powrotem na Waterfoxa...

bystryy   11 #77 05.11.2015 13:56

@Sceptyk52 (niezalogowany): Jak wyjdzie nowy Waterfox, to też może tych wtyczek już nie obsługiwać. Przy okazji przypominam, że nowsze wersje Chrome niż 45 też nie działają na XP.

guma77   10 #78 27.11.2015 15:36

@bystryy: kolego z kad mozna zassac w xp x64 ?
aa no i stery do tego

moze i na moim lenovo z565 amd i dysku ssd by dobrze smigal ;)

Autor edytował komentarz.
bystryy   11 #79 27.11.2015 17:21

@guma77: Mam oryginała z Amazonu, ale pewnie można na torrentach znaleźć.

Sterowniki do AMD sprawdź na stronie AMD, a jak nie będzie, to po identyfikatorach urządzeń w necie.
Co do tego SSD, to sprawdź najpierw, czy napęd ten am dobrego garbage collectora lub sprzętowy odpowiednik funkcji TRIM. Jak nie ma, możesz go zajechać.

guma77   10 #80 27.11.2015 22:22

@bystryy: dalem se siana , xp x64 nie obsluguje mi dell dw 1550 :(

bystryy   11 #81 30.11.2015 08:32

@guma77: Jak to jest karta standardu 802.11ac, to może już nie być sterowników.

Możesz sprawdzić po identyfikatorze urządzenia, czy producentem chipsetu jest Broadcom lub Atheros. Do Atherosa sterowniki (jeśli istnieją) będą na stronie atheros.cz , do Broadcoma mogą być modowane na "ruskich" stronach.

guma77   10 #82 30.11.2015 11:01

@bystryy: tak ac i nie ma sterow pod xp szkoda

snafii1979   6 #83 17.01.2016 01:18

@MrBeckham666: Własnie o tym dziś rozmawialiśmy. Koleś ma nasrane w czapce. Ja tez znam takich ćwoków co to najlepiej by sobie 98 zainstalował i jeden mówi że komp dla niego to może być w pudełku na buty i bez obudowy. Gdzie tu rozsądek i normalne myślenie. Ten ziom też ma elegancko przespawane styki na kręgosłupie a już nie mówię co może mu siedzieć w głowie. Debile i tyle ;) Pozdro dla najbystrzejszego bystrzaka !

MrBeckham666   19 #84 17.01.2016 15:49

@snafii1979: to jest zrobione celowo dla testu :) pan bystryy wie o czym pisze :)

snafii1979   6 #85 17.01.2016 18:28

@MrBeckham666: A to przepraszam pana i zwracam honor. ;)

MrBeckham666   19 #86 17.01.2016 18:53

@Sceptyk52 (niezalogowany): dlatego są lepsze rozwiazania jak choćby slimjet czy palemoon.

bystryy   11 #87 18.01.2016 11:55

@snafii1979: "znam takich ćwoków co to najlepiej by sobie 98 zainstalował i jeden mówi że komp dla niego to może być w pudełku na buty i bez obudowy"

Nie wiem, kogo tam znasz i w jakim celu. Swego czasu tak często wymieniałem części w komputerze, że cały lewy bok obudowy miałem zdjęty na stałe... równie dobrze mogłem nie mieć obudowy, albo trzymać bebechy w wysuwanej szufladzie (mój kolega tak miał i od tego nie umarł).

Co do reszty, wyobraź sobie, że ktoś ma sprzęt, do którego nie ma sterowników na nowsze systemy, albo używa oprogramowania, które lubi, a do którego nie ma zamienników. Wypada przemyśleć swoje opinie, zamiast wrzucać je "na pałę". (Na marginesie, w domu systemy Windows mam już tylko na wirtualkach).

OstryFrytek   1 #88 16.02.2016 22:21

Hehe post pełen inspiracji, a komentarze sentymentu. Sam do tej pory na 1 maszynie mam XP i do tej pory mnie nie zawiódł, a korzystam też z powodu starszych sterowników i aplikacji. No i oczywiście dzięki za pomoc musiałem się trochę naszukać nieco innych sterów, ale wszystko pięknie śmiga stara maszynka odświeżona ;P

bystryy   11 #89 17.02.2016 08:30

@OstryFrytek: Cieszę się, że wpis się przydał. Pod górkę zawsze wejść jest ciężej, ale da się ;)

  #90 28.02.2016 00:24

Witam
Jak ktoś ma jeszcze ster do Intel Broadwell i zintegrowanej grafiki Iris Pro 6200
na Wiondows XP 64, a najlepiej stery do płyty ASUS ROG Maximus VII Impact, to by było super. System stoi ale brak sterownika grafiki jest odczuwalny.
Dzięki i pozdrawiam

bystryy   11 #91 29.02.2016 08:48

@Technik. (niezalogowany): Spróbój http://downloadmirror.intel.com/22644/a08/winxp64_145111.exe

Choć nie gwarantuję, że zadziała. Z biegiem czasu będzie coraz trudniej o sterowniki do nowszego sprzętu.

  #92 04.03.2016 16:33

I właśnie podziwiam tych takich ludzi. Ja też czasem Uwielbiam Stare OS'y. (Szkoda zupełnie tylko że na Kaveri pozostaje już tylko "Puppy Tahr PAE" [do 64GB] bo wiadomo: Otwarte sterowniki już lepiej zostały zrobione niż te Zamknięte [AMD Catalyst] - Już raz tak miałem ze Swoim Laptopem [A53U] i Nigdy więcej już Catalysta. Zamulał już zamiast wspomagać.)
A Zupełnie bym nie zrozumiał tych takich ludzi takiego typu "Wolny RAM = Zmarnowany RAM" tak jakbym mówił że "Synthpop ze Disco Polo = To Nadal Disco Polo" - Nie wiem co z tymi ludźmi... Tak jakbym chciał od razu zaprzeczyć te fakty a nie przewidzieć te fakty... Ja już wolałbym przewidzieć same fakty niż zaprzeczyć te fakty a moje fakty prezentuje się w taki sposób że: "Wolny RAM = Swobodny RAM" (Dla kompresorów typu: PAQ8PXD/cmix - "Nie żartuje - Naprawdę tak jest".,w Wersjach 64bit przy takowym wymaganiu wymagają już dużej ilości RAM'u,Więc wiem o czym piszę. Więc wcale nie jest to prawda że Jest to Zmarnowane bo to jest już po prostu "Fanaberia Lenistwa" - A ten mit to już zwyczajna "Hipokryzja pozbawiona absolutnie logiki".)/"Synthpop ze Starego Disco Polo = To jednak nie Disco Polo" (Inspiracja z Kraftwerk'u.)
A tak przy okazji na Stronie Nvidii jest GTX 960 przy XP x64 ale i tak przecież póki jeszcze co w Opisie jest ta Grafa (560) A z ciekawostką starego OS'u jest to że obsługuje 64 wątki przy Jednym Procesorze. (lub przy dwóch procesorach [2*16 rdzenie po 32 wątki])

A tak właściwie co do Wersji 32bitowej to jednak Mam lepszy pomysł:
Mógłbym o to założyć że na Laptopach z APU od AMD dałoby zrobić Ekologiczny "Eco-End" [nie "High-End" bo to Mylne.] z najniższym TDP. [CPU+GPU - Odpadają. Wyłącznie APU.]
Na zachętę stery od Grafy z "Eco-End"'u:
driverscollection.com/?H=C-60&By=AMD&SS=Windows%20XP [APU]
AW-NB047 [WLAN]
Realtek HD Audio [station-drivers.com]
AR8162 [Atheros]
ASM-1042 [Podobnie jak z HDA]
AMD SATA [win-raid.com|Fernando]

Info:
Asus EEE PC 1225B/Acer Aspire One 725 [2/4GB DDR3 RAM - nie przejmuj się że jest 3,25GB w 4GB. Żeby się zmieściło w tej kategorii.]
Koszt? Z koło pięć lub sześć stów na głowę. [Netbook oraz System] - Więc to tyle co miałby przepłacić za Telefon z Androidem.

Poza tym mnóstwo jest Filmików na YouTube z DOS'em nawet pod Windows 95 -> youtube.com/watch?v=nDSEH6U-HBA [Overclocking na 3GHz (Pierwotnie: 2GHz),Nawet bez błędnie.]

No cóż... a skoro w tym temacie jesteśmy no to Prawdziwym podsumowaniem DOSowego High-Endu było to że Pod Windows'em 98 SE dałoby władować w 1156MB DDR RAM (1024+128) a Wymaganiem byłoby również: Intel Celeron D360 (65W) lub Pentium 4 672 (3,8GHz)|GeForce 7300GT (AGP|82.69) lub GeForce 6200 LE|Gigabyte GA-8S661FXM-775|Realtek AC'97 i Oto cała historia.
A z Catalyst'em to jednak mam spore wątpliwości co do upchania nade wszystkim bo Sterownik obsługuje Karty do 9xxx z 2003r. a GeForce jest z 2006. [Benchmark z Karty ATi: vogons.org/viewtopic.php?t=28231 lub Dokładniej dla sprostowania: vogons.org/viewtopic.php?t=28169] - A w tym wypadku Nvidia wiedziała co robić Mam nadzieje że z Ikspek'iem też zrobi to samo. (Mam nadzieje... Chciałbym w końcu by sprostowała tak jak było z 98SE. Nie chciałbym już teraz w przyszłości kupić jakiś bebon za jakieś trzysta pięćdziesiąt co instaluje się po 16gigabacza i zasyfia całego kompa - Skoro epoka Minimalizmu skończyła się na ikspeku. Po prostu teraz już nie chcę tego systemu i już. Nawet gdyby Partiokrata by mi zmusił przy zakładaniu to nawet bym nie chciał pomyśleć. Bo to jest już pozbawione "Świadomego wyboru". Po prostu ktoś chce pozbawić prawo do "Wyboru" - Po prostu u nich [Chociaż nie wszyscy] musi być "Windows" i Koniec. Jaka jest logika? Żadna. To powinno być ich problemem a nie Problemem klienta. Klient nie jest w niczym winien że chce przyzwalać na "Wolny wybór" - Po prostu chce myśleć logicznie a nie tak Partiokrata dyktuje. Po prostu. "Wolny Wybór". Proste.)

@kuba12344321:
Ale za to API nie zmienne. Temat Zaorany. - dobreprogramy.pl/Luka-w-IE-jednak-zostala-zalatana-takze-na-Windows-XP,News,54071.html#komentarz-1358663 [stasinek]
A porównanie Pojemności z Ósemką:
XP [bez modów]: ~2-3GB
Ósemka: ~16GB
I ktoś powie że jest pojemniejszy niż poprzednik? Po prostu kloc nie warty nawet instalowania do SSD. (Wady? Brak RAMdisk'u na Samą Sesję.,Nie zbyt odpowiednie do Biura - a już główną wadą jest "Zupełny brak Minimalizmu" więc zdecydowanie nie jest już wogóle zachęcający. Kto zna obydwa OS'y ten wie jaki miałby wybrać.)

Co do Redakcji to Mogliby przynajmniej zrobić w końcu OpenID - Bo już od tej pory bardzo się do tego Przyzwyczaiłem. Ale cóż - Wolny Wybór. [na Dev'ie (via dA) też próbowałem redakcji zaproponować ale zapewne odmówili. Ale już wiedziałem że z "Muro" już nieźle przerąbali tą sprawę czyli: Zamiast Lepiej,Jest Gorzej. - Cały blat spod ekranu zamiast pod 1/8 wśród odpisywania. I gdzie jest już płynność? Po prostu przesadzili do sedna. Prędzej to Tumblr byłby lepszy. a Teraz "DeviantART" stał się "Drugim Fejsbuczkiem" z tym że z Fanaberią Fandomów.]

To tyle rozpisane.

  #93 10.03.2016 12:56

Ma 14 lat. A co to auto czy co? heheh system to nie samochód, może mieć i 200 lat i działać identycznie jak działał gdy miał 2 lata :) Kiedy Windows XP miał niesamowicie dużo problemów z robaczkami, wirusami, dziurami... (chyba przed SP3 kiedy świeża instalacja XP podłączona do internetu na starcie łapała wirusy, zwłaszcza tego gada co zamykał system) przychodzę do klienta do piwnicy a tam Windows 98 działający bez żadnej ingerencji kogokolwiek kto ma jakiekolwiek pojęcie o komputerach, działający od x lat, bez antywirusa z podpiętym internetem, starym jeszcze dosowym programem do fakturowania. I działał. Działał dobrze. Kto by się na niego włamywał teraz, kto by rozpowszechniał na niego wirusy. Po co.

  #94 17.10.2016 22:07

@bystryy: Tak na szybko: wyszukiwanie, menu start, działanie eksploratora plików... XP nie ma startu w tych kwestiach do 7, nie chodzi o jakąś prehistoryczną gierkę...

Odpowiedź:
Właśnie w 100 procentach sie nie zgadzam, miałem windows 7 i za każdym razem jak chciałem wyszukać jakiś plik to lipa i grzebanie aby znaleźć opcje które są w xp i xp 64

  #95 17.10.2016 22:27

Pozatym też używam xp 64 z sp 2
Powodów jest wiele, stare programy chodzą lepiej a nie lubię nowych bo czym nowsze to tym bardziej płatne. Zauważ samo office ile teraz kosztuje .
Powodów jest pełno, mi także na 7 nie działała starsza drukarka.
Wyszukiwarka w 7 do bani nic nie idzie wyszukać w xp wszystko znajduje
Windows 7 razi w oczy, jestem przekonany że wzrok sie holernie szybko psuje,
ja np przy pierwszym odpaleniu win 7 przecieralem oczy tak mnie raził !
A xp ? ma fajny jasny wygląd z tapetą i kolorystyką która nie psuje tak wzroku jak win 7.
W win 7 ciężko samemu co kolwiek posutawiać, ciężko dostać się do ustawień jakichkolwiek, znam gościa który wogóle nie wiedział gdzie w co wejść.
A w xp odrazu wiem gdzie co jest.
Windows 7 muli holernie, a szczególnie na starszych sprzetach,
Według mnie xp 64 na ssd chodzi jak burza
Minus xp 64 to tylko mała ilość sterowników, ale po co wam one do waszego sprzetu , laptopów które nie są trwałe?.
Ja kupiłem della i o dziwo znalazłem sterowniki do niego z czego sie ciesze
Dla mnie jak się włoży w ten Windows odpowiednie programy takie jak chrome najnowsze, MICROSOFT OFFICE 2007 który jest bezpłatny? , wszystkie programy jakie trzeba do w pełni korzystania z tego windowsa to ten win będzie jeszcze funkcjonował przynajmniej z 30 lat. Czyli do końca zycia :) Po co aktualizacje?
to muli komputer? nie lepiej włożyć w iso instalacje win xp 64 wszystkie najnowsze programy net fromework ?
już nie mówie o sterownikach bo też można by było włożyć w niego sterowniki do każdego laptopa pod win 7 w instalacje i windows byłby o 100 razy lepszy od 7 już jest.
A co do wyglądu mam pełno wizualizacj wgrane i ux theme i moge nawet przybrac głupi win 7 wygląd ale jest do bani dla loserow:).
Tak mi się podoba że zrobie ten windows ze wszystkimi programami juz w srodku.
Dane co włoze:
Net fromework 2.0 3.0 3.5 4.0
chrome najnowsze
Microsoft Office
Java
Sterowniki do laptopw wszystkich marek
Ux theme
100 motywow do wyboru
5000 zajebistych tapet
Adobe Reader
Kodeki do odtwarzania filmow
Najnowszy Windows Media Player
Zrobie Jezyk Polski Orginalny
Ekran startu windows inny , lepszy od 7

Włoze inne nowsze gry
I to wszystko bez edycji jakich kolwiek folderow

Windows bedzie zajmowal kilkadziesiat GB
I stanie sie instalacja mozliwa jedynie z pen drive
Ale wrazenie ogromne, juz nie mowiac o automatyzowanej instalacji
która takze robilem dla testow.
Windows ten moze byc naprawde o wiele lepszy i
mozna zrobic ze po zainstalowaniu go nie trzeba juz instalowac dodatkowych programow ze stron
Bedzie gotowy do uzycia po instalacji bez zadnych bledow
Bedzie mial exFat

Dlatego bystry jestes wielki bo jedyny wiesz o co chodzi, oczywiscie ci ludzie co mowia ze 7 lepszy to po 1 okularnicy a po drugie mlodzi bo nie uruchamiali starszych programow ktore robili ciezkimi rekami o wiele lepsi programisci niz teraz i bardziej przyjazni dla uzytkownika bo robili programy bezplatne :)

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.