Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Modyfikacja biosu na kartach graficznych opartych o chip G92

Dzisiejszy wpis będzie różny od poprzednich ale spokojnie nie jest to koniec serii minirecenzji a raczej przerywnik.

W tym wpisie pokażę Wam jak zmodyfikować bios kart graficznych firmy nVidia opartych o chip G92. Zapytacie no dobrze ale po co to robić ? Otóż już tłumaczę, jeżeli macie podkręconą kartę i znacie już jej możliwości to zamiast bawić się programami można zapisać odpowiednie ustawienia w biosie karty co według mnie jest rozwiązaniem bardziej eleganckim. Druga sprawa to odblokowanie trybu 2D. Tak na kartach graficznych z serii nVidia GeForce 8 i 9 nie ma trybu 2D! Skutkiem tego jest niepotrzebnie wysoki pobór prądu gdy wyświetlany jest pulpit a także co za tym idzie więcej ciepła i szybsze obroty wentylatora. Taktowanie rdzenia i pamięci jest takie samo niezależnie od tego czy aktualnie gramy czy wyświetlamy pulpit. Chip G92 jest najdłużej żyjącym w historii kart graficznych mimo iż jest już leciwy to można go znaleźć w kartach: od legendarnej 8800 GT, przez 8800 GTS 512, 9800 GT, 9800 GTX a na 9800 GX2 kończąc. Jak widać nVidia odgrzewała kotleta wiele razy ;) Ten sposób działa dla każdej karty G92 65nm i 55nm.

Zanim zaczniemy chciałbym ostrzec iż w razie nieodpowiedniego wykonania opisanych tu czynności ryzyko uszkodzenia karty graficznej jest wysokie dlatego robisz to na własną odpowiedzialność.

Programy jakie będą potrzebne to:

 • NiBiTor
 • NVFlash for Windows
 • GPU-Z
 • NiBiTor to program do edycji biosów kart graficznych firmy nVidia, NVFlash to program którym wgramy zmodyfikowany bios z pod Windowsa a GPU-Z posłuży nam do kontroli parametrów i udzieli kilku ważnych informacji.

  Kiedy mamy już wszystko co potrzeba możemy zacząć zabawę.

  Najpierw jednak upewnij się że karta posiada rdzeń G92 a nie inny, w tym celu uruchom program GPU-Z.

  Jak widać mam kartę z takim chipem. Wszystkie czynności będę przeprowadzał na przykładzie karty nVidia GeForce 8800 GTS 512.

  Następny krok to uruchomienie i wgranie biosu do programu NiBiTor. Bios najłatwiej i najbezpieczniej odczytać bezpośrednio z karty ale jest też możliwość wczytania z pliku jeśli takowym dysponujemy, zalecam jednak pierwsze rozwiązanie. W tym celu należy: uruchomić nibitor.exe, wejść w zakładkę "Tools" -> "Read BIOS" -> "Select Device..." w tym momencie program powinien rozpoznać kartę.

  Teraz ponownie wchodzimy w zakładkę "Tools" -> "Read BIOS" -> "Read into NiBiTor"
  Gdy NiBiTor odczyta bios automatycznie wejdzie w zakładkę Clockrates.
  Czasami zdarza się że nie da się odczytać biosu w ten sposób ponieważ wyskakuje błąd ale to nic straconego do odczytania biosu może posłużyć także program GPU-Z.
  Aby odczytać bios programem GPU-Z uruchamiamy go, i klikamy na małą ikonkę znajdującą się na linii pola "BIOS Version" po prawej stronie pod logo nVidii a następnie wybieramy "Save to file..." i zapisujemy gdzieś plik .rom teraz wystarczy go wczytać do nibitora przez File -> Open BIOS i wskazanie pliku.rom. Nibitor tak jak w poprzedniej metodzie wczyta go i przejdzie do zakładki Clockrates.
  Jak widać mój bios jest dość biedny i posiada tylko jeden profil Extra (3D).
  Czas zmienić taki stan rzeczy.
  Teraz tak: osoby które chcą tylko aktywować tryb 2D wpisują w to pole odpowiednie wartości, w moim przypadku są to core=400MHz, Shader=1000MHz i Memory=600MHz można sobie oczywiście ustawić inne wartości ale nie polecam schodzić poniżej 300/800/400 bo karta będzie pracować niestabilnie i wysypywać się albo w ogóle zobaczycie czarny obraz ;)
  Jeżeli oprócz aktywacji trybu 2D chcecie też podkręcić kartę to trzeba zmienić wartości w polu Extra na takie jakie wcześniej sprawdziło się podkręcając programami i uznało za stabilne u mnie jest to ze standardowych 650/1625/972 na 720/1782/999. Dobrze, w tej zakładce to by było na tyle, teraz czas na zmianę napięcia. Przechodzimy na zakładkę Voltages i Exact Mode.
  W polu 2D wybieramy najniższe dostępne napięcie, w moim przypadku 1V w polu extra zmieniamy tylko wtedy gdy w poprzedniej zakładce zwiększaliśmy zegary w polu extra wówczas ustawiamy napięcie według potrzeb. Na moim przykładzie ustawiłem maksymalne dostępne napięcie 1,15V ponieważ podkręcałem też zegary w polu extra na poprzedniej zakładce a że są to już dość wyżyłowane ustawienia dla mojej karty to do poprawnego działania potrzeba wyższego napięcia.

  Teraz najtrudniejsza część a zarazem gwóźdź programu - aktywacja trybu 2D, bo to co do tej pory zrobiliśmy to tylko przygotowanie profili ale to nie wystarczy do tego aby karta przełączała się na 2D w trakcie bezczynności.
  Przechodzimy do edytora Hex - kolejno Tools -> HexView powiększamy sobie okno na cały ekran aby łatwiej się pracowało. Nibitor automatycznie przechodzi do miejsca które było zmieniane. Szukamy teraz wartości oznaczonych kolorem czerwonym, te które nas interesują są pierwsze od góry.

  Gdy znajdziemy pierwsze czerwone bloki (tu zaczynające się od 6490) poruszamy się w linii poziomej na lewo od tych czerwonych wartości i szukamy wartości 1802 która powinna znajdować się niedaleko. Interesujący nas fragment znajduje się zaraz po tej wartości po prawej stronie, ma wartość 00FF zmieniamy go na 0003.
  Tak powinno to wyglądać po edycji.
  Zamykamy teraz edytor Hex i zapisujemy nasz nowy bios File -> Save BIOS...
  Gotowe teraz masz już nowy bios który wystarczy wgrać do karty graficznej ale jeśli jeszcze nie zrobiłeś kopii zapasowej starego biosu to zrób to teraz na wszelki wypadek, jak to zrobić z wykorzystaniem GPU-Z jest napisane na początku poradnika.
  Nibitor można zamknąć nie będzie nam już potrzebny.
  Następnie uruchamiamy NVFlash for Windows.
  Aby to zrobić trzeba uruchomić wiersz polecenia: skrótem klawiaturowym [win]+[R] otwieramy uruchom i w okienko wpisujemy "cmd" teraz wypakowujemy program nvflash (pobierany jest w postaci archiwum zip) do jakiegoś folderu. Ja utworzyłem sobie na dysku C: folder o nazwie nv i tam rozpakowałem program. W tym samym folderze umieszczamy również nasz nowy świeżo przygotowany bios do karty graficznej. Teraz z poziomu cmd przechodzimy do tego folderu. Kto nie zna podstawowych poleceń to informuję iż robimy to przy pomocy polecenia "cd". Cmd zwykle otwiera się na "C:\Users\Nazwa Użytkownika" dlatego trzeba użyć polecenia "cd.." aby się cofnąć o jeden poziom w strukturze katalogów u mnie jak widać trzeba było użyć 2 razy aby dotrzeć do C:. Teraz trzeba przejść do naszego folderu nv.
  Wpisujemy komendę "cd nv".
  Możemy użyć polecenia "dir" aby zobaczyć co jest w folderze.
  Jak widać jest wszystko co trzeba, jest bios i pliki programu. Czas na działanie.
  Wpisujemy polecenie "nvflash -4 -5 -6 bios.rom" gdzie bios.rom to nazwa naszego nowego biosu.
  Zatwierdzamy enterem, program rozpozna naszą kartę i zapyta czy aktualizować firmware, zatwierdzamy klawiszem "y".
  Teraz nie ma już odwrotu, czekamy aż program skończy pracę, jak wszystko przebiegnie pomyślnie na końcu zobaczymy napis "Update Successful". Można już zamknąć program i uruchomić ponownie komputer.
  Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem to po restarcie będziemy mieli nowy bios.
  Czas sprawdzić czy tryb 2D działa.
  Uruchamiamy GPU-Z i wchodzimy do zakładki sensors, gdzie możemy podglądnąć aktualne zegary karty, po chwili od uruchomienia programu karta powinna przełączyć się na 2D i obniżyć zegary. Dobrze widać to na poniższym screenie na czerwonych wykresach.
  Jak widać operacja zakończyła się pełnym sukcesem. Karta w grach jest wydajniejsza a w 2D pobiera mniej prądu a co za tym idzie jest chłodniejsza i cichsza.

  Aktualizacja z 13.08.2012r.
  Dodałem opis użycia programu nvflash for windows. 

  sprzęt oprogramowanie porady

  Komentarze

  0 nowych
  cabis   13 #1 12.08.2012 22:26

  Może masz jakąś niereferencyjną konstrukcję albo ktoś przy niej wcześniej majstrował bo ogólnie te karty nie miały trybu 2D co miałem okazje sprawdzić na kilku kartach które posiadałem tak samo jak karty na G80. To co piszę to nie prawda objawiona ale wynik moich obserwacji i tego co wyczytałem. Nie zmienia to jednak faktu że w moim poradniku masz napisane jak zmodyfikować bios do tych kart graficznych.

  djfoxer   19 #2 12.08.2012 23:11

  Wpis ciekawy, nie wiem tylko, czy powyższe odblokowanie trybu 2D (trochę mylna nazwa), będącego tak naprawdę dynamicznym taktowaniem podzespołów karty, jest potrzebne w każdej wersji G92. Mam 9800GT i w GPU-Z, w trybie idle, mam dużo niższe taktowania niż u Ciebie w ostatniej grafice. Sprawdzałeś to jeszcze na jakieś karcie? Albo podeślij link skąd masz ten opis.

    #3 13.08.2012 07:59

  GTS 250 Green Edition ma tryb 2D i 3D.

  checo   1 #4 13.08.2012 15:50

  @rradek21 sam jesteś bzdura.
  Widzę właśnie jak się znasz.. mam gf 9800 GT nowa ze sklepu.

  http://gpuz.techpowerup.com/12/08/13/bhp.png

  I tak się składa że jest tak jak cabis napisał, niezależnie czy grasz czy patrzysz w pulpit taktowanie jest takie samo.

  http://gpuz.techpowerup.com/12/08/13/9nn.png

  Wracając do tekstu. Chciałem sprawdzić czy faktycznie sposób zadziała ale niestety program NVFlash for Windows "przewija" się podczas wpisywania komendy i zamyka sam z siebie. Widocznie to znak żebym w tym nie grzebał :P

  cabis   13 #5 13.08.2012 18:00

  @rradek21 spokojnie, widocznie zależy to od producenta karty ja testowałem na 9800 GT firmy Palit i tam nie było zmiany taktowania, widocznie Gigabyte bardziej się postarał ale jak sam widzisz checo ma ASUSa i też nie ma 2D więc to nie jest reguła a dzięki temu poradnikowi każdy może nadrobić braki.
  Z pamięciami do 100MHz nie zjadę bo to czy to się uda zależy od tego jakie pamięci zastosował producent a w moim Gainwardzie 8800 GTS 512 nie są one jakieś super i poniżej 300MHz już sypią artefaktami ;)
  @checo dodałem dokładną instrukcję do nvflash bo wcześniej w zasadzie tylko podałem jaki program i jakie polecenie

  adi_rucio   4 #6 14.08.2012 13:50

  Proszę o usunięcie komentarza!

  Autor edytował komentarz.
  checo   1 #7 14.08.2012 15:44

  To jest niemożliwe. Zrobiłem tak jak napisałeś oto co widzę
  http://img225.imageshack.us/img225/3730/76722448.jpg
  Zapytam się jeszcze wujka g, może znajdzie się jakieś lekarstwo na to :)

  cabis   13 #8 14.08.2012 17:53

  @checo "Software write protection enabled, unable to erase EEPROM" to jest Twój problem, widocznie masz w karcie blokadę przed zapisem. W takim wypadku musisz zastosować dodatkowe polecenie dla nvflash. Blokadę wyłącza się komendą: "nvflash --protectionoff".

  xia   4 #9 14.08.2012 18:23

  "GTS 250 Green Edition ma tryb 2D i 3D."

  Miałem takiego, który tego nie miał.

  dragonn   11 #10 14.08.2012 19:54

  Hmm a coś podobnego dla kart opartych na G2XX? Bo mam GT330M i chętnie bym się tym pobawił.

    #11 15.08.2012 01:46

  @dragonn a GT330M to nie czasem grafika do laptopów ? jeśli tak to odpuściłbym sobie grzebanie w biosie a co do pctowych grafik na g2xx to można bios odczytać gpu-z a edytować nibitorem tylko ten fragment o odblokowywaniu 2d odpuść (zresztą chyba wszystkie nowsze już to mają) bo jest tylko dla g92

  checo   1 #12 15.08.2012 10:22

  @cabis tak jak pisało blokada na bios była założona. Ściągnąłem ją przez komendę "nvflash -r" a potem tak jak pisałeś wyżej komendy. Teraz po resecie wszystkie wartości są ustawione na niższe temp 42st a fan na 38% a nie tak jak to miało miejsce 50% przy nicnierobieniu :D
  mam jeszcze jedno pytanie: czy wartości dla ustwień 2d są jakoś przeliczane znaczy się to core=400MHz, Shader=1000MHz i Memory=600MHz czy skąd to wziąłeś ?

  dragonn   11 #13 15.08.2012 12:29

  @Anonim tak to laptopowa, 2D tutaj jest, ale przydało by mi się dodanie dodatkowego profilu - bo mam tylko Adaptive i Prefer Maximum Performerce - przydało by się jeszcze Powersave czyli zablokowanie na najniższych częstotliwościach. Dało by radę zrobić takie coś tym narzędziem?

    #14 10.01.2013 18:03

  prosze o kontakt na gg 2725944 w sprawie flash a biosu karty

    #15 26.01.2013 21:42

  Hej, wprowadziłem zmiany w biosie karty dokładnie jak jest tutaj podane i karta działa ok. tylko nie przełącza się w tryb 2d. Sczytałem z niej bios drugi raz i program NiBiTor pokazuje, że są dwa profile. Czy mogłem pomylić się w hex edytorze i dlatego nie aktywny jest profil 2d? Proszę o pomoc.
  Pozdro.

    #16 17.02.2013 20:23

  czy opcja włączenia trybu 2D zadziała tez na g80 (8800 ultra)?

  cabis   13 #17 22.02.2013 21:20

  @Marduk
  Całkiem możliwe, choć wydaje mi się że gdybyś coś mocno namieszał to karta by już nie wstała.
  @123+
  Da się to zrobić ale odradzam bo powoduje irytujące miganie ekranu a w dodatku czasem przy przełączaniu profilu potrafi się zawiesić mimo że ustawienia były ok.

  Co do modowania grafik w laptopach to jeśli karta graficzna jest lutowana do płyty głównej (a zwykle jest) to jej bios jest również na płycie (być może w jakiś sposób zintegrowany z biosem płyty głównej) i odradzałbym grzebania w tych ustawieniach bo nie wiadomo co z tego wyjdzie. No chyba że ktoś lubi ryzyko to może zaryzykować ubicie laptopa. Osobiście nigdy nie próbowałem modować grafiki w laptopach ale do odważnych świat należy.

  Fix00ser   4 #18 30.04.2013 19:34

  Kilka dni temu dorwałem za grosze GF 9800 GTX, po irytacji z brakiem trybu 2D
  wykonałem modyfikację wg w/w tutka na grafie
  http://imageshack.us/a/img14/9249/gpuzinfo.gif
  i potwierdzam że działa prawidłowo na mobo Asusa A8N-E
  http://imageshack.us/a/img819/3537/dualviewpoedycjiromu.jpg
  mam jednak pytanie czy bios ver.F12 z supportu nie jest lepszą alternatywą dla tej karty
  http://www.gigabyte.pl/products/page/vga/gv-n98xpzl-1gh/download/bios
  thx kolego @cabis
  dla potomnych kilka podobnych tutków

  http://forum.pclab.pl/topic/620346-Odblokowanie-trybu-2D-w-kartach-graficznych-o.../
  http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1695752.html#8200138

  http://pclab.pl/tip/Jak.obni%C5%BCy%C4%87.pob%C3%B3r.energii.kart.graficznych.Nv...
  powodzenia

  Autor edytował komentarz.
  cabis   13 #19 01.05.2013 22:15

  @Fix00ser
  Tak patrzę że w opisie tego biosu F12 jest napisane:
  - Add 2D/3D Frequency
  Czyli wygląda na to że dodali tryb 2D więc w sumie niepotrzebnie się fatygowałeś z własnoręczną modyfikacją :D

  Fix00ser   4 #20 02.05.2013 19:38

  Tę informację przeczytałem ale prawdopodobnie i tak ta opcja dla trybu 2D w romie F12
  jest zablokowana, stąd też moje pytanie ale dzięki za odzew w tym temacie kolego @cabis
  znając swoją dociekliwość i tak za kilka dni sprawdzę co tam też producent dopisał
  pozdrawiam

    #21 29.08.2013 18:56

  Witam!

  Nan dokładnie taką samą kartę graficzną - Gainward 8800 GTS 512, niestety z poziomu windowsa nie dało rady zrobić flasha. W windowsie 7 64bit ciagle w konsoli wyskakiwał komunikat o tym ze nvflash nie jest aplikacją 64bit, więc zrobiłem dyskietke MS-DOS i tam wrzuciłem pliki i z dyskietki odpaliłem wiersz poleceń i podałem te same co w konsoli komendy i poszło. w Trybie 2D działa :)

    #22 22.08.2014 22:08

  Witam.
  Posiadam asus gts250.W trybie 2D pamięci pracują na 100MHz.Prawdopodobnie to jest przyczyną,że karta nie chce działać z nowymi sterownikami.Po uruchomieniu komputera ok. 10s.obraz robi się czarny.Zmieniłem system na Windows 8,a stare sterowniki z nim nie pracują.
  Jak zmienić taktowanie pamięci w trybie 2d,lub się go pozbyć.Próbowałem według opisu,ale pewnie robię błąd w edytorze HEX.Proszę o pomoc.

    #23 31.03.2015 18:54

  @xia: Mój Gainward GTS 250 ma tryb 2d i 3d.

  Wowa Tatarin   12 #24 16.09.2015 18:19

  wielkie dzięki za ten poradnik człowieku. już rok temu go zacząłem używać na swojej 8800gt. u mnie działają 3 tryby, bez problemów