Calibre 3.0: zmiany w wyglądzie i nowy serwer do czytania przez sieć

Calibre 3.0: zmiany w wyglądzie i nowy serwer do czytania przez sieć

16.06.2017 13:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Calibre, program bardzo przydatny przy konwertowaniu i kolekcjonowaniu książek elektronicznych, został wydany w wersji 3.0. To spory krok w historii rozwoju tego programu – w końcu został przystosowany do pracy na ekranach o wysokiej rozdzielczości, a ponadto od podstaw został przepisany serwer, służący do udostępniania książek w sieci lokalnej. Co ważne, 3.0 jest kompatybilna z poprzednimi wersjami Calibre, więc można po prostu zaktualizować program i niczym się nie przejmować.

Obraz

Calibre 3.0 dostał nieco odświeżony interfejs z uproszczonymi ikonkami, ale ważniejsze jest to, że automatycznie skaluje się na różnych rozdzielczościach ekranu, niezależnie od systemu operacyjnego. Powinny skończyć się problemy ze zbyt małymi napisami na ekranach HiDPI i niedoskonałości na Retinie. Skalowanie można oczywiście wyłączyć w ustawieniach programu, w części „Wygląd”. Warto też przyjrzeć się innym opcjom interfejsu – można tu zmienić lub zupełnie wyłączyć ikonki, ustalić własne kolumny na liście książek i zmienić wiele innych parametrów, dzięki którym praca z Calibre będzie przyjemniejsza. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie zestawy ikon będą dobrze wyglądać na ekranach HiDPI i mogą nie być kompletne.

Obraz

Kolejną nowością, na którą warto zwrócić uwagę, jest napisany od nowa serwer książek (Content Server), dzięki któremu e-booki są dostępne w sieci lokalnej do pobrania lub do czytania online. Można go uruchomić i zatrzymać z menu „Połącz/udostępnij”. W ustawieniach zaś można ustalać zasady dostępu do nich, zakładać konta użytkownikom i zmienić port, na którym serwer nasłuchuje. Jest tu też dziennik logów.

Obraz

Z serwerem można się połączyć z urządzenia mobilnego lub innego komputera, wpisując adres IP i port. Uzyskamy w ten sposób dostęp do webowego interfejsu biblioteki, który pozwala przeglądać, czytać i pobierać dostępne pliki. Wszystko zostało tak zaprojektowane, byśmy mieli wrażenie korzystania z tradycyjnej aplikacji do czytania.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Na koniec warto dodać, że Calibre 3.0 pozwala konwertować książki do formatu DOCX, obsługiwanego przez nowsze wersje Microsoft Office i wiele innych procesorów tekstu. Ponadto naprawionych zostało kilka błędów, jak obsługę odnośników w przeglądarce e-booków czy synchronizację z czytnikami Kobo, które niekiedy nie były wykrywane.

Calibre 3.0 znajdziecie w naszej bazie programów dla Widnowsa i macOS.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)