Calibre — szwajcarski scyzoryk do ebooków już w wersji 1.0

Calibre — szwajcarski scyzoryk do ebooków już w wersji 1.0

27.08.2013 13:50, aktualizacja: 27.08.2013 16:33

Osoby posiadające kolekcję książek w postaci elektronicznej z pewnością się z tym programem spotkały — Calibre to otwartoźródłowe, wieloplatformowe narzędzie przeznaczone do zarządzania biblioteczką, konwersji książek między różnymi formatami i przygotowywania ich do czytania na różnych czytnikach, synchronizacji książek z czytnikiem, a nawet przygotowywania do czytania na czytniku kanałów RSS.

Calibre przeszedł długą drogę od kiedy ostatnio o nim pisaliśmy. Na pierwszy rzut oka widać zupełnie nowy widok naszej kolekcji — klasyczna siatka, która prezentuje okładki naszych książek. Jej parametry, takie jak rozmiar okładki i wyświetlanie dodatkowo tytułu książki, można dostosować w ustawieniach. Warto zwrócić uwagę także na wirtualne biblioteki, które pozwolą podzielić sporą kolekcję na mniejsze, na podstawie zapisanego wyniku wyszukiwania — na przykład według gatunku, cyklu lub nazwiska autora. Po chwili używania można zauważyć, że baza danych, na której bazuje Calibre, działa szybciej niż w poprzednich wersjach. (autorzy programu twierdzą, że przepisana od nowa na potrzeby wersji 1.0 programu baza będzie 2-3 razy szybsza). Przy konwersji program może samodzielnie znaleźć fonty w formatach TrueType i OpenType używane w książce i dołączyć je do wynikowego pliku, co pozwoli zachować odpowiedni wygląd tekstu na docelowym urządzeniu.

350040815655151553

Ponadto w tej wersji programu znajdziemy nowy konwerter dokumentów DOCX generowanych przez Worda 2007 i nowsze, przepisany od podstaw silnik generujący pliki PDF, który lepiej od poprzedniego poradzi sobie ze spisami treści, podziałem na strony, nagłówkami i stopkami, oraz edytor spisu treści. Warto zwrócić uwagę także na nowe narzędzie Polish books, które automatycznie wykona różne czynności związane z poprawą jakości ebooków, jak poprawa interpunkcji, uzupełnienie brakujących fontów czy ujednolicenie metadanych. Narzędzie to działa na razie jedynie z formatami EPUB i AZW3. Metadane książek można pobierać z trzech nowych źródeł — wyszukiwarki obrazów Google, Edelweiss i Big Book Search.

Calibre 1.0 dostępny jest dla systemów Windows, OS X oraz Linux.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)