CANAL+ wygrał: 8 mies. ograniczenia wolności dla właściciela patrzajto.pl

CANAL+ wygrał: 8 mies. ograniczenia wolności dla właściciela patrzajto.pl

Patrzajto.pl zamknięte. 8 mies. ograniczenia wolności dla jego właściciela
Patrzajto.pl zamknięte. 8 mies. ograniczenia wolności dla jego właściciela
30.09.2019 20:15, aktualizacja: 01.10.2019 16:04

Strona patrzajto.pl znikła z sieci, a jej właściciel skazany na ograniczenie wolności przez 8 miesięcy. Wyrok jest prawomocny i jest już w trakcie wykonywania.

Wyrok zapadł po oskarżeniu patrzajto.pl (dawniej vodtu.pl) przez CANAL+. Na stronie tej można było oglądać programy telewizyjne przez internet bez korzystania z odbiornika TV, łącznie z tymi niedostępnymi w naziemnych multipleksach.

Na patrzajto.pl można było obejrzeć odcinki serialu „Belfer”, w którym grają Maciej Stuhr, Grzegorz Damięcki, Katarzyna Dąbrowska i Magdalena Cielecka. Serial został wyprodukowany przez CANAL+ i był nadawany na należących do niego kanałach. Patrzajto.pl nie nie miał uprawnień, by udostępniać ten materiał.

BELFER. Sezon 2 | Oficjalny zwiastun CANAL+ [FULL HD]

CANAL+ interweniował

CANAL+ wysyłał wezwania do zaprzestania nielegalnej działalności do administratorów patrzajtu.pl, ale odcinki „Belfra” nie zostały usunięte. Kolejnym krokiem w walce z piractwem było zidentyfikowanie właściciela serwisu. Członkowie sekcji ds. walki z piractwem telewizyjnym pozyskali dane, które wskazywały prawdopodobnego właściciela pirackiego serwisu. Zabezpieczono również nagrania z patrzajto.pl.

Niepodważalne dowody przeciwko patrzajto.pl

Wszystko zostało przekazane organom ścigania. Materiał dowodowy był nie do podważenia. Po rozpatrzeniu sprawy sąd uznał, że nie ma wątpliwości co do winy oskarżonego.

Podczas badania sprawy sąd uznał, że patrzajto.pl działa na szkodę firmy ITI Neovision S.A., czyli operatora Platformy CANAL+ w Polsce. Właściciel pirackiego serwisu jest winny popełnienia przestępstwa z art. 116 ust. 1 i 3 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Ustępy te brzmią:

Rozpowszechnianie cudzego utworu bez uprawnienia
  1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej, albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie,
  2. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje

W powyższych okolicznościach sąd skazał właściciela pirackiego portalu na 8 miesięcy ograniczenia wolności. [h2]patrzajto.pl – sposób działania[/h2]„Właściciel serwisu chciał skorzystać z modelu, w którym operuje obecnie większość pirackich serwisów VOD, starając się uniknąć odpowiedzialności karnej. Celowo nie udostępniał treści poprzez własną infrastrukturę hostingową, tylko wykorzystywał odtwarzacze wideo zewnętrznych serwisów, osadzając je na [swojej, red.] stronie internetowej” – powiedział jeden z członków sekcji ds. walki z piractwem telewizyjnym Platformy CANAL+.

W takiej sytuacji organy ścigania często rozkładają ręce. Sprawcy tłumaczą, że wszystkie treści pochodzą z innego źródła i są jedynie osadzone przez użytkowników. Tym samym patrzajto.pl było raczej zbiorem linków niż faktycznym zbiorem odcinków „Belfra”, a za działalność użytkowników nie bierze odpowiedzialności.

To pierwszy tak ważny wyrok, który może stać się punktem odniesienia przy kolejnych tego typu sprawach– CANAL+

Wyrok w sprawie właściciela patrzajto.pl potwierdza, że mimo udostępniania cudzych pirackich filmów, właściciele takich stron nie mogą czuć się bezkarnie. W maju ubiegłego roku podobny los spotkał właściciela serwisu z transmisjami sportowymi futbolhd.tv. Sąd skazał go na karę 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz 160 tys. nawiązki. W tej sprawie oskarżycielem także była firma ITI Neovision S.A. – operator transmisji meczów piłki nożnej, które były przedmiotem oskarżenia.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (172)