Canonical: Ubuntu na 5% sprzedanych komputerów w przyszłym roku

Canonical: Ubuntu na 5% sprzedanych komputerów w przyszłym roku

08.05.2012 12:38

Ten tydzień jest niezwykle ważny dla firmy Canonical, deweloperów Ubuntu oraz samej dystrybucji — w Oakland właśnie trwa Ubuntu Developer Summit.

Za nami jedna z ważniejszych prezentacji, jakie mają miejsce podczas spotkania. Chris Kenyon, szef sprzedaży i rozwoju w firmie Canonical, opowiedział o tym, jak Canonical radzi sobie na rynku OEM i ODM. Liczby są interesujące — okazuje się, że nie tylko wzrasta liczba użytkowników tej dystrybucji, którzy instalują ją samodzielnie. Popularność komputerów sprzedawanych z Ubuntu również rośnie.

W minionym roku sprzedanych zostało na całym świecie między 8 a 10 milionów sztuk komputerów z zainstalowanym Ubuntu na całym świecie. Sprzęt był wart łącznie 7,5 miliarda dolarów. Jednym z liderów sprzedaży były chińskie sklepy Della, w których marka Ubuntu jest wszechobecna, a pracownicy posiadają stosowną wiedzę. Trwają prace nad wprowadzeniem podobnego modelu sprzedaży w innych sklepach, na przykład amerykańskim BestBuy. W przyszłym roku Canonical ma zamiar podwoić tę liczbę i dostarczyć Ubuntu na 18 milionach komputerów, co pozwoli na przeskoczenie symbolicznej poprzeczki — 5% komputerów osobistych sprzedanych na całym świecie będzie miało zainstalowanego Linuksa.

Warto tu przypomnieć, że w zeszłym roku Shuttelworth postawił sobie za cel podbicie serc 200 milionów użytkowników do 2015 roku. Jednak, jak wynika wstępnych analiz, nawet jeśli sprzedaż komputerów z Ubuntu się podwoi, dystrybucja może nie zdobyć 200 milionów użytkowników w wyznaczonym czasie. Jeśli Canonical traktuje ten cel poważnie, musi zainwestować również w urządzenia wbudowane. Ubuntu TV zbliża się wielkimi krokami, ale o telefonie na razie niewiele słychać.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (116)