Uważaj na cash trapping. Bardzo groźny sposób przejęcia pieniędzy z bankomatu

Uważaj na cash trapping. Bardzo groźny sposób przejęcia pieniędzy z bankomatu

Uważaj na cash trapping. Bardzo groźny sposób przejęcia pieniędzy z bankomatu
Źródło zdjęć: © East News | Wojciech Traczyk
31.05.2021 21:05, aktualizacja: 20.10.2023 14:16

Tak zwany cash trapping to bardzo prosty, ale niezwykle skuteczny sposób na kradzież pieniędzy wypłacanych z bankomatu. Jego skutki mogą być dotkliwe, więc warto się przed nim zabezpieczyć.

"Cash trapping" z angielskiego znaczy "zastawianie pułapki na pieniądze". I tym właśnie tym jest tego typu oszustwo. W tym przypadku "pułapką" jest specjalna listwa, którą złodzieje umieszczają na bankomat.

Jest umieszczona dokładnie w miejscu, w którym wypłacający ma sięgać po pieniądze. Umieszczona tam nakładka z taśmą obustronnie klejącą sprawia, że pieniądze nie mogą stamtąd wyjść.

Gotówka zamiast trafić do naszych rąk, jest przyklejona do ukrytej listwy w bankomacie. Transakcja jest uznana za prawidłową - mimo, że nie mogliśmy wziąć pieniędzy.

Dopiero później sprawdzenie stanu konta w serwisie internetowym, czy aplikacji może nas uświadomić, że coś poszło nie tak.

A w tym czasie, gdy już wszyscy zainteresowani oddalili się od bankomatu, złodzieje mogą swobodnie podejść i zabrać nasze (oraz innych) pieniądze.

Jak wykryć, czy nie padliśmy ofiarą cash trappingu? Przede wszystkim po nieudanej próbie wypłaty nie można odchodzić od bankomatu. Warto spróbować chwycić listwę, która zamyka miejsce, z którego miały trafić w nasze ręce pieniądze.

W przypadku oszustwa trzeba niezwłocznie powiadomić o tym operatora bankomatu.

To tam najlepiej zgłaszać próbę przejęcia gotówki, gdyż bank obciążając konto będzie przekonany o tym, że transakcja przebiegła pomyślnie. Nasze szanse na udowodnienie oszustwa byłyby tam więc ograniczone.

Jak wystrzec się cash trappingu doskonale widać na poniższym nagraniu:

Признаки cash trapping

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (160)