CentOS 7 gotowy w miesiąc po wydaniu RHEL-a 7: sprawdź Linuksa ze wsparciem do 2024 roku

Strona głównaCentOS 7 gotowy w miesiąc po wydaniu RHEL-a 7: sprawdź Linuksa ze wsparciem do 2024 roku
08.07.2014 13:49

Niespełna miesiąc po premierze Red Hat Enterprise Linuksa 7,społeczność skupiona wokół projektu CentOS, w pełni otwartej,kompatybilnej z RHEL-em linuksowej dystrybucji, ogłosiła dostępnośćwersji 7 tego systemu. To niezwykłe osiągnięcie i niewątpliwiezasługa zacieśnienia współpracy między Red Hatem a deweloperamiCentOS-a. Dla porównania, na CentOS-a 6 czekać trzeba było ponadosiem miesięcy od wydania RHEL-a 6.

bDTSYtjF

Najważniejsze zmiany w tej popularnej dystrybucji są już znanewszystkim tym, którzy interesowali się pracami nad RHEL-em7. Przypomnijmy więc tylko to co najważniejsze – jądremsystemu jest Linux 3.10, demonem inicjalizacji (i nie tylkoinicjalizacji) systemd, domyślny system plików to xfs, platformąJavy jest OpenJDK-7, dystrybucja zapewnia pełne wsparcie dlakonteneryzacji LXC, przynosi preinstalowane sterowniki 3D i narzędziaVMware. CentOS-a 7 można zainstalować na komputerach obsługującychUEFI Secure Boot. Z pełną listą zmian możecie zapoznać się nastronachRed Hata.

350109928104617417

Różnice względem RHEL-a w wykorzystanych pakietach sprowadzająsię do zmiany szaty graficznej i usunięcia odwołań do marek iznaków towarowych Red Hata. Dzięki temu system jest w pełni zgodnyz polityką redystrybucji oprogramowania Red Hata, zachowujączarazem (przynajmniej w założeniach) pełną funkcjonalnąkompatybilność z wzorcowym produktem.

bDTSYtjH

Podobnie jak RHEL 7, CentOS 7 pozwalać ma też na bezpośredniąaktualizację systemu z wersji 6.x bez konieczności formatowaniadysku. „Pozwalać”, gdyż służące do tego narzędzia będąudostępnione później, po zakończeniu wciąż trwających testów.Deweloperzy chwaląsię na razie otwartością całego procesu prac nad systemem –jest on kompilowany z kodu hostowanego na repozytoriumGit projektu, a efekt prac całego systemu budowania dostępnyjest pod adresem http://buildlogs.centos.org.Docelowo poprzednie wersje CentOS-a, 6 i 5, miałyby zostaćprzebudowane za pomocą tego samego systemu.

Listę serwerów lustrzanych z obrazami ISO dla architekturyx86_64 możecie znaleźć na stronachprojektu. Dostępne są wersje Live z KDE i GNOME, lekkiinstalator sieciowy, oraz kompletny obraz ze wszystkimi pakietami, owielkości 6,6 GB. W bliskiej przyszłości CentOS 7 powinien zawitaćna chmury obliczeniowe i do dostawców wirtualnych serwerówprywatnych. Zainteresowanych instalacją systemu zapraszamy dozapoznania się z instruktażowym wideo:

Centos Linux 7 (RC) Installation Tutorial and First Look

Udostępnij:
bDTSYtkD