Ceny telewizorów idą w górę. Mielibyśmy poczuć to już latem

Latem prawdopodobnie odczujemy wzrost cen telewizorów, fot. Peter Macdiarmid/Getty Images for John Lewis
Latem prawdopodobnie odczujemy wzrost cen telewizorów, fot. Peter Macdiarmid/Getty Images for John Lewis

16.03.2020 11:31, aktual.: 16.03.2020 12:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zanim nowe telewizory mogą zagościć w naszych salonach, czeka je długa droga w postaci całego łańcucha produkcyjno-logistycznego. Niestety obecna sytuacja nie temu sprzyja. Jak podaje OLED Association, już wkrótce czekają nas podwyżki.

Całe szczęście, wzrost cen samych paneli LCD/OLED ma być nieznaczny, choć prawdopodobnie wszystko będzie zależeć od tego jak mocno inne aspekty, poza produkcją paneli telewizorów, ucierpią na pandemii koronawirusa.

Grozi nam krótkoterminowy wzrost cen telewizorów

W przypadku samych paneli, OLED Association, branżowa organizacja zrzeszająca m.in. LG i Samsunga, w najnowszym blogu przewiduje, że wzrosną one od 1 do 6 procent.

Efekty zaistniałego kryzysu będą jednak krótkoterminowe. Mamy je odczuć najwcześniej za 90-120 dni, czyli prawdopodobnie dopiero latem tego roku.

Jak twierdzi OLED Association, sklepy RTV i elektromarkety będą musiały zaakceptować droższe ceny od producentów, bo w ich przypadku najważniejsze jest wypełnienie celów sprzedażowych. Presja niezrealizowanych celów, może przy ograniczeniach produkcji, a więc mniejszej liczbie paneli/telewizorów, prawdopodobnie skłoni sprzedawców do zaakceptowania tych wyższych cen.

Zwiększone koszty sprawią, że elektromarkety będą chciały odbić sobie je na konsumentach, bo w przeciwnym wypadku spadnie ich marża. Lato to raczej niezbyt intensywny okres sprzedaży telewizorów. Co prawda w teorii wtedy ma odbyć się Euro 2020, a później Olimpiada w Tokio, aczkolwiek te dwa wydarzenia stoją pod znakiem zapytania.

W takim tempie wzrastała liczba telewizorów 4K na świecie w latach 2014-2018, fot. Statista/GfK
W takim tempie wzrastała liczba telewizorów 4K na świecie w latach 2014-2018, fot. Statista/GfK

Dwa państwa, od których produkcja paneli LCD czy OLED jest najbardziej uzależniona to Chiny i Korea Południowa. Tak się fortunnie składa, że w Państwie Środka liczba zachorowań już systematycznie spada. Oczekuje się, że wkrótce podobna sytuacja będzie miała miejsce również w Korei.

Wielką niewiadomą jest to, jak długo podwyżki cen się utrzymają. Jeśli będą one odczuwalne po lecie, w ostatnim kwartale roku, który jest najbardziej ruchliwy, konsumenci będą się bardziej wahali, czy sięgać po nowe modele telewizorów. Sporo może zależeć też od tego, czy konsole nowej generacji, napędzające w dużej mierze rynek audio-wideo, ukażą się w ostatnich miesiącach 2020.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (86)