CERT Polska ostrzega: ktoś podszywa się pod Ministerstwo Finansów i wyłudza dane kart

CERT Polska ostrzega: ktoś podszywa się pod Ministerstwo Finansów i wyłudza dane kart

Uwaga na kampanię, w której ktoś podszywa się pod MF, fot. Pixabay
Uwaga na kampanię, w której ktoś podszywa się pod MF, fot. Pixabay
Oskar Ziomek
01.03.2021 13:06

Przedsiębiorcy muszą być czujni, przeglądając skrzynki e-mail. Jak ostrzega CERT Polska, trwa kampania, w której ktoś podszywa się pod Ministerstwo Finansów i rozsyła do Polaków wiadomości, sugerując możliwość otrzymania dotacji w wysokości 7 tys. złotych w związku z pandemią koronawirusa. To oszustwo, w wyniku którego przez nieostrożność można stracić, a nie zyskać pieniądze.

"Biorąc pod uwagę sytuację związaną z COVID-19, rząd podjął decyzję o utworzeniu funduszu solidarnościowego dla bardzo małych firm i osób samozatrudnionych, aby zapewnić pomoc doraźną w wysokości 7000 PLN tym, których obroty spadają" – brzmi treść e-maila. Dalej pojawia się link, który teoretycznie ma prowadzić do formularza rejestracji. W praktyce prowadzi jednak do spreparowanej strony, przy pomocy której oszuści chcą zdobyć numery karty płatniczej ofiary.

Atak opiera się na wykorzystaniu łatwowierności i niewiedzy ofiar. Oszuści oczekują, że w formularzu podane zostanie imię, nazwisko, telefon, data urodzenia, miasto, adres oraz e-mail, a w kolejnym kroku dodatkowo komplet danych z karty płatniczej. Oczywiście nie należy tego robić – pozyskane w ten sposób dane mogą zostać wykorzystane do innych oszustw lub do prób kradzieży pieniędzy z konta ofiary.

Jeśli jest już "po fakcie", warto bezzwłocznie skontaktować się z bankiem i zastrzec swoją kartę płatniczą. Być może do tego momentu oszuści nie zdążyli jeszcze zrobić z nich użytku. CERT Polska przypomina, że jedynym wiarygodnym źródłem informacji związanych z dotacjami w związku z pandemią jest rządowa strona gov.pl/tarczaantykryzysowa.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)