CES 2013: Intel stawia na energooszczędność

Marcin Paterek

08.01.2013 19:31

Procesorami dla urządzeń mobilnych interesują się nie tylko NVIDIA i Qualcomm, ale również Intel. Podczas prezentacji na targach CES 2013 firma starała się udowodnić, że ma wiele do powiedzenia we wszystkich segmentach przenośnego sprzętu: począwszy od smartfonów, przez tablety, a na ultrabookach kończąc.

Jako pierwsza została zaprezentowana budżetowa platforma oparta na procesorze Intel Atom Z2420 (dawniej określana jako „Lexington”) — jednordzeniowej jednostce taktowanej zegarem 1,2 GHz, wykorzystującej technologię Hyper-Threading. Według Intela jest ona o ok. 18 procent bardziej energooszczędna od procesorów Qualcomm, zachowując przy tym wydajność wystarczającą do enkodowania i dekodowania wideo w jakości 1080p. Producent zapewnił także, że smartfony będą mogły mieć dwa aparaty, dwa gniazda SIM i wykorzystają standard HSPA+. Pierwsze urządzenia oparte o Z2420 mają zaprezentować Acer, Safaricom oraz Lava. Dla osób zainteresowanych wyższą wydajnością Intel przygotował platformę opartą na dwurdzeniowym procesorze Z2580 1,8 GHz (wcześniej nazywaną „Clover Trail+”), który oprócz Hyper-Threadingu będzie oferował także dwuprocesorowy układ graficzny. Jednostka ma być nawet dwukrotnie szybsza niż obecnie stosowana Z2460 przy jednoczesnym zachowaniu podobnego wskaźnika energooszczędności.

W przypadku tabletów Intel koncentruje się na znanym układzie Atom Z2760, który jest używany przez szereg firm (m.in. Asus, Dell, LG i Samsung) do produkcji urządzeń z Windows 8. W niedalekiej przyszłości Intel chce skupić się na platformie Bay Trail, która do sklepów ma trafić pod koniec tego roku. Pierwszy czterordzeniowy procesor Atom SoC ma być ponad dwukrotnie wydajniejszy od obecnie stosowanych rozwiązań, a przy tym pozwoli na tworzenie sprzętu, który będzie mieć zaledwie 8 mm grubości. Według Intela platforma będzie na tyle energooszczędna, że akumulator wystarczy na cały dzień pracy lub kilka tygodni w trybie czuwania.

Obraz

Ostatnią zaprezentowaną gamą procesorów były jednostki przeznaczone dla ultrabooków. Producent chwali się, że ulepszona trzecia generacja Intel Core (rodzina Ivy Bridge) obniża zużycie prądu do poziomu 7W, natomiast następna — Haswell — ma przynieść największą poprawę energooszczędności w całej historii firmy. Prototypowy ultrabook z odczepianym ekranem (kodowa nazwa „North Cape”) działa ok. 9 godzin jako tablet o grubości 10 mm lub 13 godzin po zadokowaniu. Ponadto Intel chce obniżyć cenę najtańszych ultrabooków do poziomu 599 dolarów.

Wśród nadchodzących trendów firma wyróżnia obsługę komputera z wykorzystaniem kamery 3D. Zaprezentowane aplikacje, wykorzystujące możliwości pakietu Intel Perceptual Computing SDK, umożliwiały manipulowanie obiektami za pomocą ruchu rąk i palców, komend głosowych i wyrazu twarzy. Koncern spodziewa się, że w tym roku funkcje rozpoznawania twarzy i sterowania głosem będzie wykorzystywać coraz więcej ultrabooków i komputerów all-in-one. Te ostatnie mają zdobyć większą popularność za sprawą nowych modeli z akumulatorem wbudowanym w ekran, co zwiększa mobilność całej platformy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)