#CES2016: Faraday Future FFZero1, elektryczny batmobil hitem na targach

#CES2016: Faraday Future FFZero1, elektryczny batmobil hitem na targach
05.01.2016 13:35
#CES2016: Faraday Future FFZero1, elektryczny batmobil hitem na targach

Wiele wskazuje na to, że pierwszy dzień tegorocznych targów CES będzie należał nie do wielkich korporacji i produkowanych przez nie smartfonów czy komputerów. Okazuje się, że jedna z najbardziej spektakularnych prezentacji dotyczyła elektrycznego samochodu koncepcyjnego, który wygląda równie enigmatycznie, jak brzmi jego nazwa: mowa o Faraday Future FFZero1.

Faraday Future | FFZERO1 Concept

Faraday Future to firma, która istnieje od roku 2014, jednak dotychczas jej działalność skupiała się przede wszystkim na ogłaszaniu kolejnych planów na produkcję nowoczesnego, elektrycznego i wykorzystującego możliwie jak największą ilość dobrodziejstw dzisiejszej branży IT, samochodu. Zatrudniająca zaledwie 500 osób ze Stanów Zjednoczonych i Chin firma, wykorzystała targi CES do zaprezentowania pierwszego namacalnego efektu swoich prac. A efekty, mimo, że dalekie od seryjnej produkcji, są imponujące.

350171068172167105

Jeżeli chodzi o samą sylwetkę samochodu, to wystarczająco wiele mówią o jej futuryzmie same zdjęcia. Dość stwierdzić, że wśród pierwszych reakcji pojawiały się jednoznaczne skojarzenia z pojazdami, jakimi poruszał się Batman. Tym większym zaskoczeniem było, gdy przedstawiciele Faraday Future zaczęli przytaczać specyfikacje elektrycznej jednostki napędowej oraz osiągi. Okazało się bowiem, że ekstremalny wygląd sylwetki to dopiero początek, a FFZero1 może stanowić tak naprawdę elektryczny samochód wyścigowy przyszłości. Który obejrzeć można już dziś.

Jednostka napędowa FFZero1 dysponuje mocą 1000 koni mechanicznych, co w przypadku jednostki elektrycznej jest ekwiwalentem 750 kW. Maksymalna prędkość, choć istnieje prawdopodobieństwo, że jest to wartość skrajna zdefiniowana programowo, wynosi 320 km/h. Jeżeli zaś chodzi o przyśpieszenie, to dysponujemy jedynie niezbyt precyzyjną informacją o osiąganiu prędkości 100 km/h od zera w mniej niż trzy sekundy.

350171068172363713

Najważniejsze jednak, co FFZero1 oferuje w kwestii innowacji technicznych. Zaznaczyć należy, że jest to pojazd jednoosobowy, z centralnie umieszczonym fotelem kierowcy. Górna część kokpitu jest w całości wykonana ze „szkła”, i ma stanowić także wyświetlacz dla dodatkowych elementów. Przedstawiciele Faraday Future mówią otwarcie o elementach rozszerzonej rzeczywistości, można więc zakładać, że pojazd będzie wyposażony w czujniki zdolne do analizowania geometrii otocznia i wyświetlania na kokpicie dodatkowych informacji.

Oczywiście nikogo zapewne nie zdziwi w przypadku takiej konstrukcji, że będzie ona posiadała komputer pokładowy obsługiwany gestami. Ponadto zintegrowany z nim będzie kask kierowcy, który będzie zdolny do rozpoznawania ruchów głowy i szyi, co również może stanowić interfejs wejścia. Ponadto samochód będzie mógł w ten sposób zbierać także dane biometryczne kierowcy. Zapowiedziana została także możliwość umieszczenia smartfona w centralnym miejscu kierownicy, co ma automatycznie doprowadzić do synchronizacji danych z komputerem pokładowym.

350171068172560321

Trzeba jednak pamiętać, że FFZero1 to samochód koncepcyjny, najprawdopodobniej nie ten model zostanie wyprodukowany przez Faraday Future jako pierwszy. Niemniej osiągi elektrycznej jednostki oraz zaawansowana integracja kokpitu kierowcy czy to ze smartfonem, czy z elementami rzeczywistości rozszerzonej, dają pogląd na błyskawiczny rozwój elektrycznych samochodów sportowych.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)