Chcą sprzedać Allegro. Naspers niezadowolony z tempa rozwoju serwisu?

Chcą sprzedać Allegro. Naspers niezadowolony z tempa rozwoju serwisu?

Chcą sprzedać Allegro. Naspers niezadowolony z tempa rozwoju serwisu?
10.06.2016 14:46

Bloomberg, powołując się na swoje źródła twierdzi, że menedżerowie Naspersa nie są zadowoleni. Należąca do tego południowoafrykańskiego koncernu Grupa Allegro nie rozwija się w oczekiwanym tempie. Chcą więc firmę sprzedać, oczekują podobno 3 miliardów dolarów. Pierwsi chętni już się pojawili, mowa jest o funduszach inwestycyjnych, jak i chińskich spółkach z branży nowych technologii – czyżby chodziło o Alibabę?

Informatorzy Bloomberga podkreślają, że to dopiero wstępne rozmowy i nie ma gwarancji, że sprzedaż uda się sfinalizować. Od samych zainteresowanych niczego się nie dowiemy. Meloy Horn, szefowa działu relacji inwestorskich w Naspersie nie zdementowała tych rewelacji, ale też niczego nie potwierdziła, powołując się na korporacyjną politykę niekomentowania tego typu doniesień.

Trzeba pamiętać, że obecnie Grupa Allegro to bardzo odchudzony twór, który pozbył się praktycznie wszystkiego, co nie było związane z handlem elektronicznym. Zlikwidowano mikroblog Blip, sprzedano serwisy Wykop.pl i Bankier.pl oraz komunikator GG. Jesienią zeszłego roku Naspers wyciągnął z Grupy Allegro też serwisy ogłoszeniowe OLX, otoMoto i otoDom, przenosząc je do odrębnej spółki. Czy trzy miliardy dolarów to dużo w tej sytuacji?

Samo Allegro kupione zostało przez Naspersa w 2008 roku za 946 mln funtów. Był jednak to czas rekordowej wartości funta – więc byłoby to równowartością 1,8 mld dolarów. Uwzględniając inflację przez te osiem lat (11,1%), dziś byłoby to 2 miliardy dolarów. Przez te osiem lat Allegro jednak znacząco urosło. Według badania Gemiusa/PBI, w maju br. sam serwis Allegro.pl mógł pochwalić się 14,53 mln użytkowników i 1,39 mld odsłon.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)