Chińskie telewizory szpiegowały widzów. Wspomagały firmę analizującą oglądalność

Chińskie telewizory szpiegowały widzów. Wspomagały firmę analizującą oglądalność

Pilot TV
Pilot TV
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek
08.05.2021 18:48

Telewizory chińskiej marki Skyworth okazały się być narzędziem w rękach firmy Gozen Data, która analizuje oglądalność. Jeden z użytkowników odkrył, że co 10 minut telewizor przesyła do niej m.in. informacje o aktualnie oglądanym programie - rzecz jasna bez wiedzy i świadomej zgody widza.

Użytkownik, który zwrócił uwagę na ten fakt, ujawnił się na chińskim forum pod pseudonimem V2EX - podaje serwis cyfrowa.rp.pl. Jak tłumaczy, telewizory wykorzystywały sieć, by regularnie przesyłać firmie analitycznej Gozen Data wiele danych o widzach, spośród których wspomniana informacja o obecnie oglądanym kanale wydaje się być jedną z mniej oburzających.

Jak się bowiem okazało, ponadto telewizory Skyworth skanowały Wi-Fi, by na tej podstawie zbierać informacje o aktywnych w domu urządzeniach, a nawet zapisywać nazwy wszystkich sieci bezprzewodowych w zasięgu. Dopiero taki pakiet danych trafiał w ręce analityków - odświeżony co 10 minut.

W mediach zawrzało, ale szybko wyszło na jaw, że nie jest to praktyka nowa, ani tym bardziej zatajana. Okazuje się, że wiceprezes firmy Gozen Data, Chen Zhengxuan, już w 2019 roku przyznawał publicznie, że firma zbiera nie tylko dane o oglądanych kanałach, ale także o wykorzystywanych przez użytkowników urządzeniach. Taki pakiet informacji ma pomagać lepiej dostosowywać ofertę reklamową.

W efekcie internetowej afery, Skyworth zerwał współpracę z Gozen Data, z kolei ze strony internetowej firmy analitycznej zniknęła wcześniejsza informacja o współpracy z szeregiem chińskich producentów telewizorów. Równolegle pojawiają się spekulacje, że ewentualnego szpiegowania mogą nie być świadomi właściciele smartTV innych marek.

Jak podaje cyfrowa.rp.pl, na tapecie jest m.in. firma TCL, której telewizory są popularne nie tylko w Chinach. W sprzęcie tej marki odkryto niedawno luki w oprogramowaniu. Trwają rozważania, czy kodu nie napisano tak celowo, by w przyszłości wykorzystać jego niedoskonałość do szpiegowania widzów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:dobreprogramy
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (78)