Chiny aresztowały pięciu byłych pracowników Huaweia za rozmowę o naruszeniu sankcji wobec Iranu

Logo Huwaei, fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images
Logo Huwaei, fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images

27.04.2020 11:00, aktual.: 27.04.2020 14:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mimo że Huwaei zaprzecza, że firma jest pod kontrolą chińskiego rządu, to wydaje się, że władze tego państwa starają się zrobić bardzo dużo, żeby ją "ochronić". Z informacji New York Times wynika, że aresztowanie byłych pracowników chińskiego giganta ma właśnie tego rodzaju przyczyny.

W grudniu 2018 r. pięciu byłych pracowników Huwaeia miało rozmawiać na WeChacie o tym, że Huwaei złamał sankcje wobec Iranu – podaje Engadget za NYT.

Żaden z nich nie przedstawił w tej rozmowie konkretnych dowodów, ale jeden stwierdził, że "potrafi udowodnić, że Huawei wbrew sankcjom sprzedawał technologię Iranowi". To wystarczyło do podjęcia interwencji przez policję.

Czytaj też: Nawigacja na urządzeniach Huawei. Rozwiązania dostępne w AppGalleryHuawei nie komentuje nowych doniesień Aresztowanie jednego z byłych pracowników, Li Hongyuana, wywołało na początku oburzenie wśród mieszkańców Chin, ponieważ myślano, że został on zwolniony wyłącznie z powodu żądania zaległych wynagrodzeń.

Jednak Huawei wyjaśnił później, że aresztowanie wynikało z innego powodu – "zgłoszonej nielegalnej działalności". Nowe doniesienia sugerują, że firma nie tylko monitorowała dawną pogawędkę pomiędzy pracownikami (co ma być ponoć powszechną praktyką w firmie), ale że była ona także skłonna skorzystać z ochrony władz, aby uciszyć krytyków.

Huawei odmówił komentarza na ten temat, powtarzając swoje wcześniejsze oświadczenie o Li Hongyuanu. Policja w Shenzhen również miała nie odpowiedzieć na zapytania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)