Chmura i Office to priorytet – tam Microsoft znajduje prawdziwe pieniądze #Build

Chmura i Office to priorytet – tam Microsoft znajduje prawdziwe pieniądze #Build

Chmura i Office to priorytet – tam Microsoft znajduje prawdziwe pieniądze #Build
31.03.2016 23:46

Być może opinie tych analityków, którzy twierdzą, że Windowsdla Microsoftu ma coraz mniejsze znaczenie, nie są takie głupie. Wczwartym kwartale zeszłego roku w przychodach firmy z Redmondpierwsze miejsce zajęły chmury. Drugie miejsce przypadło Xboksowii grom. Trzecie – Microsoft Office. Dopiero czwarte miejsceprzypadło przychodom z licencji na Windowsa. Nic więc dziwnego, żeSatya Nadella cały czas powtarza „cloud first, mobile first”. Tonastawienie na chmury i Office było widoczne dzisiaj, podczasdrugiego dnia konferencji Build.

Zacznijmy od Office, gdyż żadnej konkurencji tu w praktyce dziśnie ma. Dzięki ekspansji na urządzenia mobilne, ten pakiet biurowyma dziś już ponad 1,2 mld użytkowników. W ciągu pół rokumobilne Office zostało pobrane (głównie na Androida i iOS-a) ponad240 mln razy. Korzysta z niego 85% firm z listy Fortune500. W ciągumiesiąca do chmury Office 365 zapisuje się ponad 50 tysięcy małychfirm. Do tej pory za pomocą jej usługi pocztowej przesłano ponad 4biliony e-maili, a przez komunikator Skype dziennie przeprowadza sięponad 3 mld minut połączeń głosowych. Jak to nazwać inaczej niżabsolutnym sukcesem?

Deweloperów do Office 365 mają teraz przyciągnąć mechanizmypołączeniowe (Office 365 Connectors), które pozwolą powiązaćusługę chmurową z rozmaitymi aplikacjami i usługami online – dotej pory załapały się na to m.in. Twiter, GitHub, Salesforce iWunderlist. Działają one jako część funkcji Grup w Outlooku 2016i webowym Outlooku, za pomocą których można zakładać zespołyprojektowe, mające wspólne skrzynki pocztowe, kalendarze, notatki –a teraz integrację z usługami firm trzecich.

Introducing Office 365 Connectors​​​

Spodobać się mogą też mechanizmy integracyjne dla Skype'a.Microsoft odświeżył SDK dla tego komunikatora, dzięki któremujego biznesową i webową wersję będzie można wbudowywać w inneaplikacje webowe i mobilne. Na GitHubie już pojawiły się próbkikodu demonstrującego, jak poprzez prostą bibliotekęJavaScriptu można udostępnić aplikacji webowej konwersacje i listykontaktowe ze Skype for Business.

Chmura Azure doczekała się zaś ciekawej usługi Functions,która wygląda na bezpośredniego rywala dla Amazon Lambda, orazniedawno uruchomionego Google Cloud Functions. Ta sterowanazdarzeniami usługa obliczeń na żądanie pozwala na implementowaniekodu aktywowanego dowolnymi zdarzeniami, czy to w chmurze Microsoftu,czy w chmurach innych firm, czy nawet na własnych serwerach.Wszystko to można połączyć z dowolnymi źródłami danych czykomunikatorami i oprogramować nie tylko w C#, ale też w Pythonie,JavaScripcie, a nawet PHP.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)