Chrome może dostać nowe zabezpieczenie. Na tapecie przypadkowe pobieranie plików

Chrome może dostać nowe zabezpieczenie. Na tapecie przypadkowe pobieranie plików

Trwają prace nad nowym zabezpieczeniem, które trafi do Google Chrome (depositphotos)
Trwają prace nad nowym zabezpieczeniem, które trafi do Google Chrome (depositphotos)
Oskar Ziomek
28.01.2019 14:51

Intensywny rozwój projektu Chromium trwa, a nowe funkcje siłą rzeczy pojawiają się często także w Google Chrome. Wszystko wskazuje na to, że niedługo do przeglądarki trafi kolejne zabezpieczenie. Inaczej, niż w przypadku ostatnich nowości dotyczących reklam, tym razem na warsztat brane jest przypadkowe pobieranie plików. Jak wskazują dokumenty, w przyszłości Chrome będzie rozpoznawać, kiedy pobieranie plików z sieci jest intencjonalne i tylko wówczas takie działania będą akceptowane.

O szczegółach informuje serwis Softpedia, zwracając uwagę na wciąż przygotowywany dokument Preventing Drive-By-Downloads in Sandboxed Iframes , gdzie opisywane są nowe zabezpieczenia. Celem jest blokowanie pobierania plików, które uruchamiane jest bez wiedzy użytkownika. Zgodnie z obecnym pomysłem, pobieranie nie będzie możliwe wówczas, gdy spełnionych zostanie kilka warunków. Celem jest głównie monitorowanie, czy pobieranie nie zostało wywołane przez samą nawigację na stronie.

Dostawcy treści powinni mieć możliwość decydowania, czy z poziomu elementów iframe można zainicjować pobieranie plików. Dlatego planujemy uniemożliwić pobieranie w elementach iframe w piaskownicach bez inicjatywy użytkownika, ale ograniczenie to będzie można znieść za pomocą słowa kluczowego „allow-downloads-without-user-activation”, o ile pojawi się ono na liście atrybutów – czytamy w pierwszych słowach dokumentu.

Blokowanie przypadkowego pobierania dołączy m.in. do blokowania uciążliwych reklam, źródło: Coalition for Better Ads.
Blokowanie przypadkowego pobierania dołączy m.in. do blokowania uciążliwych reklam, źródło: Coalition for Better Ads.

Wprowadzenie opisywanego zabezpieczenia ma prowadzić do ogólnego podwyższenia bezpieczeństwa w sieci. Główny problem w przypadku automatycznego pobierania bez woli użytkownika to w końcu przede wszystkim zagrożenia związane z ewentualną szkodliwością pobieranych plików, a nie z bałaganem w folderze pobranych dokumentów. Warto dodać, że zmiany – kiedy już pojawią się w przeglądarce – nie będą widoczne gołym okiem. Przypadkowe pobierania mają być blokowane bez wyraźnego zwracania uwagi użytkownika. Na razie nie są znane szczegóły, kiedy nowość pojawi się w Chrome. Wspominany wcześniej dokument wciąż jest na etapie przygotowań.

Blokowanie niechcianego pobierania to nie jedyny pomysł na zwiększenie bezpieczeństwa Chrome'a

Zabezpieczenia związane z przypadkowym pobieraniem plików to tylko jeden z pomysłów, które w ostatnim czasie pojawiły się w sieci i dotyczą bezpieczeństwa przeglądarki Google. Niedawno informowaliśmy także o planowanym wejściu w życie Manifestu V3, który opisuje między innymi zasady działania dodatków w przeglądarkach bazujących na Chromium. Jeśli planowane modyfikacje nie zmienią się, wkrótce między innymi z Chrome'a mogą zniknąć niektóre blokery treści, w tym popularny uBlock Origin.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)