Chrome na Androida przyśpieszy i zaoszczędzi baterię dzięki zamrażaniu kart

Chrome na Androida przyśpieszy i zaoszczędzi baterię dzięki zamrażaniu kart

19.07.2018 22:39, aktual.: 19.07.2018 22:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niezależnie od systemu operacyjnego, rozwój Chrome’a opiera się na tych samych założeniach – skoro funkcjonalność rozbudowywać można rozszerzeniami, to Google skupia się na usprawnianiu samej bazy, np. wprowadzając obsługę kolejnych API i mechanizmów optymalizacji zapotrzebowania na RAM czy moc obliczeniową procesora.

Nowość właśnie w kwestii redukcji zasobożerności pojawi się wkrótce w Chrome na Androidzie. Nowość nie jest jednak jednym z tych szczególnie wyrafinowanych sposobów na oszczędność, jakimi od czasu do czasu zdarza się błysnąć inżynierom pracującym dla Google. Wręcz przeciwnie – mobilny Chrome łopatologicznie będzie zatrzymywał strony na kartach w tle po 5 minutach nieaktywności.

Raport z testów jest już dostępny publicznie.
Raport z testów jest już dostępny publicznie.

Finezji w tym za grosz, a jak ma to się do wydajności? Według informacji zgromadzonych przez Douga Lyncha z XDA Developers, testy nad zamrażaniem rysowania kart w tle trwają wewnętrznie już od 5 miesięcy. Wprowadzenie mechanizmu zredukuje zapotrzebowanie na moc obliczeniową (a w rezultacie wydłuży czas prac na jednym ładowaniu), a także przyśpieszy proces rysowania nowych stron, gdyż silnik nie będzie już wykorzystywany do kart w tle.

Wiadomo już, że zamrażanie będzie domyślnie włączone w przeglądarce, nie znamy jednak jeszcze daty, kiedy to nastąpi. Nie mamy nawet pewności, czy nowość trafi już do kolejnego dużego wydania. Ciekawą kwestię stanowi także wpływ przywracania kart (odświeżania po zamrożeniu) na obciążenie zasobów. Na wyjaśnienia musimy jednak jeszcze zaczekać. Najnowszą wersję programu można znaleźć w naszej bazie.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)