Chrome OS na procesorach ARM

Chrome OS na procesorach ARM

Wojciech Cybulski
28.12.2009 19:36

Chrome OS to system operacyjny wybitnie nakierowany na netbooki - lekkie, przenośne komputery pozbawione napędów optycznych, które dysponują niezbyt dużą mocą obliczeniową i niewielkimi ekranami. Obecnie rynek ten zdominowany jest przez maszyny wyposażone platformę Intel Atom i system Windows 7. Google, chcąc konkurować w tym sektorze, zdecydowało się na niecodzienny krok i ma zamiar rozprowadzać swój system na netbookach bazujących na zupełnie odmiennej architekturze ARM.

W sieci pojawiła się specyfikacja jednego z pierwszych mini-laptopów, które będą sprzedawane wraz z preinstalowanym Chrome OS. Z ujawnionych danych technicznych wiemy, że nowy system Google nie jest zbyt wymagający wobec sprzętu. System zadowala się 2 GB pamięci RAM, 64 GB dyskiem SSD i procesorem ARM będącym składnikiem platformy sprzętowej NVIDIA Tegra. Wśród stałych składników systemu użytkownik znajdzie aplikacje Google takie jak mapy, dokumenty, kalendarz, głosowe wyszukiwanie czy Gmail.

Netbook Google ma dysponować ponadto 10,1-calowym ekranem o rozdzielczości HD, modułami komunikacji bezprzewodowej (WiFi, 3G, Bluetooth) i przewodowej (Ethernet, USB) oraz kamerą internetową i czytnikiem kart pamięci. Całość ma kosztować około 300 dolarów i trafi do sprzedaży prawdopodobnie w sezonie letnim przyszłego roku. Google planuje rozprowadzać swój netbook wraz z usługą bezprzewodowego dostępu do sieci 3G - obecnie trwają rozmowy z operatorami komórkowymi, którzy mogliby włączyć komputerek z Chrome OS do swojej oferty.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)