Chrome OS staje się coraz lepszy. Czas by powrócił do Polski

Chrome OS staje się coraz lepszy. Czas by powrócił do Polski

Chrome OS staje się coraz lepszy. Czas by powrócił do Polski
Oskar Ziomek
08.06.2018 13:42

Chrome OS rośnie w siłę. System otrzymał aktualizację do wersji 67, w której znalazło się miejsce na wiele nowości. Na czele odświeżony interfejs Touchable material 2.0 stworzony z myślą o urządzeniach z ekranami dotykowymi oraz obsługa aplikacji progresywnych. Dzięki nim system może stać się bardziej funkcjonalny, szczególnie w połączeniu z zapowiadaną obsługą aplikacji dla Linuksa.

Jak informuje serwis 9to5Google, w przypadku PWA zadbano od razu o obsługę skalowania okien, a także innych nowych funkcji, w tym skrótów klawiaturowych i etykiet powiadomień, które do przeglądarki Chrome dla Windowsa oraz macOS-a mają dopiero wkrótce trafić.

Już teraz znaleźć w nich jednak można nowy interfejs dla urządzeń dotykowych, który właśnie trafił do Chrome OS. Zmienia on nieco wygląd oraz rozmiar przycisków nawigacyjnych aplikacji, by dostosować je do urządzeń obsługiwanych przez dotykowy ekran. Ponadto w nowej wersji systemu Google znaleźć można między innymi opcję korzystania z widoku podzielonego ekranu, a także skróty do wylogowywania i wyłączania sprzętu po naciśnięciu przycisku zasilania.

Interfejs Touchable material 2.0 stworzono z myślą o urządzeniach z ekranem dotykowym, źródło: 9to5Google.
Interfejs Touchable material 2.0 stworzono z myślą o urządzeniach z ekranem dotykowym, źródło: 9to5Google.

Nowa wersja to również łatwiejszy dostęp do emoji (choć ten należy najpierw aktywować flagą) oraz inne, mniejsze zmiany. Wśród nich obsługa powiększania w Google Play Apps, odświeżony widok listy urządzeń Bluetooth, możliwość odczytywania na głos zaznaczonych fragmentów tekstu oraz możliwość wysyłania informacji zwrotnych już na etapie ekranu logowania.

Nowy skrót do listy emoji, źródło: 9to5Google.
Nowy skrót do listy emoji, źródło: 9to5Google.

Ponadto nowy Chrome OS to także obsługa ADB oraz możliwość tworzenia archiwów plików z poziomu aplikacji Files. Wciąż toczą się także prace nad dalszym rozwojem. Na tapecie między innymi WebXR Device API, które pomoże rozszerzyć możliwości systemu w kierunku wykorzystania urządzeń dla wirtualnej rzeczywistości czy Web Authentication API, które można wykorzystać przy nowych metodach logowania w przeglądarce. Chrome OS 67 ma trafić do urządzeń w najbliższych dniach – szkoda, że tak prężnie rozwijający się system w praktyce nie jest dostępny w Polsce.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)