CLIP: światło i tlen związane w jednym procesie, który rewolucjonizuje druk 3D

CLIP: światło i tlen związane w jednym procesie, który rewolucjonizuje druk 3D

CLIP: światło i tlen związane w jednym procesie, który rewolucjonizuje druk 3D
17.03.2015 09:56

Czym są dziś drukarki 3D? Pomimo całego medialnego rozgłosutowarzyszącego drukowi przestrzennemu, sprzęt ten to nic innego jakprecyzyjnie sterowana głowica ze swoistym pistoletem klejowym,warstwa po warstwie natryskująca plastikowe struktury, druk 2Drozpięty w trzecim wymiarze. A czym jutro mogą być drukarki 3D?Nieznana wcześniej firma Carbon 3D pokazała zupełnie nowątechnologię wydruku, laikom mogącą przypominać efekty rodem zTerminatora 2.

Szybkość wydruku i wytrzymałość powstałych obiektów,wynikająca z ich jednorodności – to najważniejsze cechytechnologii, noszącej nazwę Continuous Liquid Interface Production(CLIP). Rozwijająca ją firma Carbon 3D powstała w 2013 roku wKalifornii, przez dwa ostatnie lata w skrytości pracując nadwykorzystaniem światła, tlenu i wrażliwych na światło żywic, bywyjść poza ograniczenia znanego nam dziś warstwowego drukuprzestrzennego, umożliwić powstawanie obiektów naprawdę w trzechwymiarach.

Obraz

Zainteresowani tematem Czytelnicy od razu pomyślą –stereolitografia. I tak, i nie – pewne założenia zstereolitografii zostały tu wykorzystane, jednak CLIP sięgaznacznie dalej. Przede wszystkim to już nie jest proces mechaniczny,lecz mechaniczno-chemiczny. Ultrafioletowe światło służy dokształtowania żywicy, tlen jest zaś czynnikiem ograniczającym.Kluczowym elementem drukarki nowego typu jest przezroczysta membrana,przepuszczająca światło i tlen w ściśle kontrolowanych ilościachi czasie. Współwystępowanie tych dwóch czynników pozwala nabudowanie skomplikowanych form – światło kształtuje tylko teobszary przekroju obiektu, które nie są wystawione na blokującyfotopolimeryzację tlen. By powstał z tego trójwymiarowy obiekt,drukarka naświetla na żywicy wzdłuż trzeciego wymiaru ciąg jegoprzekrojów.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Efekt, który możecie zobaczyć na poniższych filmach, wyglądajak rekonstrukcja Terminatora T-1000, który po zniszczeniu odtwarzałsię z kałuży inteligentnego metalu. Według Josepha DeSimone,współzałożyciela Carbon3D, druk przestrzenny w technologii CLIPjest o kilka rzędów wielkości szybszy od dotychczas stosowanychmetod. Widoczny na filmie testowy obiekt powstaje w ciągu 390sekund. Stworzenie jego odpowiednika zajmuje na najlepszychdrukarkach około 3 godzin w technologii Polyjet (fotopolimerutwardzany światłem UV), a w stereolitografii ponad 11 godzin.Fantastycznie wygląda także kwestia precyzji tak powstałegoobiektu, możliwe jest tworzenie złożonych struktur o średnicydziesięciu mikrometrów.

Carbon3D CLIP technology demo 7X speed

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)