CloudReady: Chrome OS ruszy na każdym PC – i to z błogosławieństwem Google'a

CloudReady: Chrome OS ruszy na każdym PC – i to z błogosławieństwem Google'a

CloudReady: Chrome OS ruszy na każdym PC – i to z błogosławieństwem Google'a
12.10.2017 12:54

Chrome OS jak do tej pory dał się bardziej zauważyć właściwietylko w segmencie edukacyjnym amerykańskiego rynku – niskie cenychromebooków sprawiły, że setki szkół zastąpiły tymikomputerkami klasyczne pecety z Windowsem. Dla setek innych nawetchromebooki były zbyt drogie, ich pracownie komputerowe korzystająwciąż z maszyn pracujących pod kontrolą Windowsa XP. Pojawiłasię jednak firma, która wyszła naprzeciw potrzebom tych z pustymiportfelami. Nowojorski startup Neverware zaczął wskrzeszać starysprzęt, instalując na nim właśnie Chrome OS-a. Teraz Neverware mawyjść na szersze wody: chce podbić rynek klienta biznesowego, i tonie tylko w USA. Jego działania zaczęło wspierać samoGoogle, które przystąpiło do rundy B finansowania startupu.

Nowojorczycy oferują rozwiązanie o nazwie CloudReady, de factonieco jedynie przerobiony Chrome OS, przeznaczony do zainstalowaniana niemal każdym pececie czy Maku (x86), bez usuwania wcześniejistniejącego systemu. Uruchamiany w trybie dual boot chmurowy system matchnąć nowe życie w stary czy słaby sprzęt, zarówno dlaużytkowników indywidualnych, jak i organizacji.

Instalator CloudReady na Windows 10 pobiera Chrome OS-a
Instalator CloudReady na Windows 10 pobiera Chrome OS-a

Użytkownicy indywidualni mogą skorzystać z darmowegosystemu, dostępnego zarówno jako instalator USB do uruchomieniaw systemie Windows, jak i obrazów dla Maków, do zainstalowania przez google'owe narzędzie Recovery. Organizacje, zarówno firmy jak i instytucje edukacyjne, musząpodpisać umowę z Neverware: oprócz samego systemu dostaną zestawnarzędzi administracyjnych (Google Admin Console) oraz wsparcietechniczne.

Ceny są dostosowane raczej do amerykańskiego klienta – zaroczną licencję (nie przypisaną do urządzenia) Neverware chce 99dolarów, co obejmuje pełne wsparcie techniczne przez telefon,e-mail i czat. Dostępna jest też o połowę tańsza zwirtualizowanawersja systemu (VDI Edition), działająca na praktycznie wszystkichrozwiązaniach wirtualizacyjnych i końcówkach (w tym na tabletachx86).

Jak twierdzi sam producent, CloudReady znalazło już zastosowaniew tysiącu okręgów szkolnych w ponad 20 krajach. Dzisiaj, gdyprzeglądarkowe oprogramowanie stało się dla wielu użytkownikówwszystkim, czego mogą potrzebować, a samo Neverware zyskałofinansowanie Google’a, wiele starych komputerów, także w firmach i szkołach, może znaleźć drugie życie właśnie z Chrome OS-em.

Jeśli macie pod ręką starszą maszynę, na której chceciewypróbować tego nie do końca nieoficjalnego Chrome OS-a,zapraszamy do wypróbowania jego instalatora – znajdziecie go wnaszej bazie oprogramowania na Windowsa.

Możecie też wypróbować CloudReady w maszynie wirtualnej. Producent znów zaczął oferować testowe obrazy w formacie OVA, działające pod kontrolą VMware Playera. Przerwa w ich dostępności spowodowana była zmianami w stosie graficznym systemu, przez pewien czas był on niekompatybilny ze sterownikami grafiki wszystkich hiperwizorów, a obecnie wciąż ma problemy z VirtualBoxem.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)