Co nowego w PostgreSQL 9.1 RC1?

Co nowego w PostgreSQL 9.1 RC1?

Redakcja
26.08.2011 12:54, aktualizacja: 26.08.2011 13:33

Pojawiła się pierwsza wersja Release Candidate serwera baz danych PostgreSQL.

W wersji 9.1 usprawniono znacząco mechanizmy replikacji — konto użytkownika wykorzystywane w tym procesie nie będzie musiało posiadać poziomu uprawnień "superuser", teraz wystarczy jedynie dać przywilej replikacji istniejącemu użytkownikowi. Pojawiło się też narzędzie pg_basebackup, które umożliwia klonowanie i tworzenie kopii zapasowych wykorzystując jedynie mechanizmy replikacji strumieniowej. W nowej wersji PostgreSQL pojawiła się również obsługa trybu replikacji synchronicznej. Ponadto poszczególne instancje podrzędne baz pracujących w klastrze będą prosić główną instancję o wstrzymanie procesów oczyszczania na danych, które będą mogły być im potrzebne.

Ponadto pojawił się nowy typ tabel, które — z uwagi na wydajność przy operacji zapisu ale również w związku z brakiem zabezpieczeń na wypadek awarii — mogą służyć do zapisu mniej ważnych danych np. statystycznych. W PostgreSQL 9.1 RC1 łatwiej będzie można zainstalować rozszerzenia takie jak np. obsługę b-tree. Do przeprowadzenia tej procedury nie będzie potrzebny już dostęp do powłoki systemowej, a rozszerzenie będzie instalowane w wybranym przez użytkownika schemacie, zamiast w public. Ponadto w PgSQL będzie można stworzyć w jednym zapytaniu tabelę zawierającą usunięte w podzapytaniu dane z innej tabeli.

Uruchomiona została strona PostgreSQL Extension Network (PGXN), w której znajdować się będą otwartoźródłowe rozszerzenia i biblioteki dedykowane bazie PostgreSQL. Na koniec warto wspomnieć o zaimplementowanym w wersji 9.1 standardzie SQL/MED (SQL Management of External Data), pozwalającym na mapowanie w bazach obsługiwanych przez PostgreSQL zewnętrznych źródeł danych (Oracle, MySQL, ODBC, CouchDB, Redis, CVS czy nawet Twitter) poprzez dodatkowe biblioteki.

Stabilna wersja PostgreSQL pojawić się ma we wrześniu. Wersję Release Candidate 1 przeznaczoną dla systemów Windows, Linux oraz Mac OS X można pobrać z poziomu naszego portalu.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)