Użytkownicy nowego Firefox OS otrzymają władzę nad tym systemem

Strona głównaUżytkownicy nowego Firefox OS otrzymają władzę nad tym systemem
23.07.2015 17:55
Użytkownicy nowego Firefox OS otrzymają władzę nad tym systemem
bDYpgzkS

W listopadzie pojawi się nowa wersja Firefox OS, której przydzielony został numerek 2.5. Wprowadzi ona sporo zmian, pojawią się nowe elementy, a już obecne doczekają się znaczących usprawnień. System będzie prezentował się odczuwalnie lepiej, ale raczej to nie wystarczy, aby przekonać klientów zapatrzonych w Androida czy Windows Phone.

bDYpgzkl

Mobilny system operacyjny Mozilli miał być bardzo dobrą alternatywą dla Androida na tanich smartfonach. Mimo iż Firefox OS oferowany był na urządzeniach kosztujących kilkadziesiąt dolarów i skierowany był przede wszystkich dla krajów rozwijających się, gdzie potencjalnych klientów są miliony, to nie odniósł żadnego większego sukcesu. Według najnowszych założeń Fundacji, mobilny lisek ma trafić na urządzenia z wyższej półki oferując kompatybilność z Androidem.

350139534740317641

Użytkowników do porzucenia urządzeń z Androidem, Windows Phone czy iOS ma zachęcić nowa wersja Firefox OS, została ona oznaczona numerkiem 2.5 i ma być gotowa w listopadzie tego roku. Najważniejszą zmianą ma być obszerna możliwość dostosowania systemu, jak i aplikacji. Przykładowo jeśli nie będzie nam odpowiadał wygląd lub funkcjonalność danego składnika czy aplikacji, będziemy mogli zmienić kod i dodatkowo zyskamy możliwość udostępnienia go naszym znajomym. Wśród nowości jakie pojawią się w Firefox OS 2.5 warto wymienić wsparcie dla rozszerzeń, będziemy mogli dodawać pliki JS i CSS do każdej, przystosowanej do tego aplikacji. Dodatkowo w ustawieniach aplikacji pojawi się specjalny menedżer rozszerzeń. Godnym uwagi jest narzędzie Customizer, które swoją funkcjonalnością będzie przypominało narzędzia dla deweloperów, ale będzie dostosowane do obsługi z poziomu urządzenia mobilnego. Pozwoli ono przejrzeć kod aplikacji, zmienić go i zapisać wprowadzone zmiany. Może ono również być wykorzystane do stworzenia całej aplikacji od podstaw.

bDYpgzkn

Osoby lubiące eksperymentować i testować nowe oprogramowanie będą zadowolone z Hackerplace. Będzie to sklep z eksperymentalnymi aplikacjami i rozszerzeniami, które z pewnych powodów nie zostały jeszcze dopuszczone do głównego sklepu. Z wykorzystaniem aplikacji P2P Sharing będziemy mogli udostępniać innym osobom nasze aplikacje, rozszerzenia, a także motywy. Przesyłanie danych będzie odbywało się z wykorzystaniem WiFi i WiFi Direct. Theme Editor pozwoli na dokładne dostosowywanie wyglądy systemu, będziemy mogli zmienić tekst, tło, a także kolor komponentów interfejsu.

Experimental New Version of Firefox_OS

Takie aplikacje systemowe jak chociażby wiadomości czy kontakty nie będą na stałe ustalone, będziemy mogli sami wybrać najlepszą dla nas aplikację do odbierania i wysłania SMS-ów czy przeglądania zapisanych kontaktów. Oczywiście nie są to wszystkie zmiany, a tylko część z nich. Listę wszystkich nowych elementów znajdziecie tutaj.

Firefox OS ciągle się rozwija, system oferuje coraz większe możliwości i wszystko wygląda coraz bardziej spójnie. Jednak to trochę za mało, aby zaistnieć na rynku zdominowanym przez trzech dużych graczy. Bez dobrych urządzeń, a także przede wszystkim bez dobrej reklamy będzie naprawdę trudno. Nic nie wskazuje, aby obecna pozycja mobilnego systemu Fundacji uległa zmianie, Mozilla raczej będzie musiała zadowolić się skromnymi udziałami.

Udostępnij:
bDYpgzlj