Użytkownicy nowego Firefox OS otrzymają władzę nad tym systemem

Użytkownicy nowego Firefox OS otrzymają władzę nad tym systemem

Użytkownicy nowego Firefox OS otrzymają władzę nad tym systemem
23.07.2015 17:55

W listopadzie pojawi się nowa wersja Firefox OS, której przydzielony został numerek 2.5. Wprowadzi ona sporo zmian, pojawią się nowe elementy, a już obecne doczekają się znaczących usprawnień. System będzie prezentował się odczuwalnie lepiej, ale raczej to nie wystarczy, aby przekonać klientów zapatrzonych w Androida czy Windows Phone.

Mobilny system operacyjny Mozilli miał być bardzo dobrą alternatywą dla Androida na tanich smartfonach. Mimo iż Firefox OS oferowany był na urządzeniach kosztujących kilkadziesiąt dolarów i skierowany był przede wszystkich dla krajów rozwijających się, gdzie potencjalnych klientów są miliony, to nie odniósł żadnego większego sukcesu. Według najnowszych założeń Fundacji, mobilny lisek ma trafić na urządzenia z wyższej półki oferując kompatybilność z Androidem.

Obraz

Użytkowników do porzucenia urządzeń z Androidem, Windows Phone czy iOS ma zachęcić nowa wersja Firefox OS, została ona oznaczona numerkiem 2.5 i ma być gotowa w listopadzie tego roku. Najważniejszą zmianą ma być obszerna możliwość dostosowania systemu, jak i aplikacji. Przykładowo jeśli nie będzie nam odpowiadał wygląd lub funkcjonalność danego składnika czy aplikacji, będziemy mogli zmienić kod i dodatkowo zyskamy możliwość udostępnienia go naszym znajomym. Wśród nowości jakie pojawią się w Firefox OS 2.5 warto wymienić wsparcie dla rozszerzeń, będziemy mogli dodawać pliki JS i CSS do każdej, przystosowanej do tego aplikacji. Dodatkowo w ustawieniach aplikacji pojawi się specjalny menedżer rozszerzeń. Godnym uwagi jest narzędzie Customizer, które swoją funkcjonalnością będzie przypominało narzędzia dla deweloperów, ale będzie dostosowane do obsługi z poziomu urządzenia mobilnego. Pozwoli ono przejrzeć kod aplikacji, zmienić go i zapisać wprowadzone zmiany. Może ono również być wykorzystane do stworzenia całej aplikacji od podstaw.

Osoby lubiące eksperymentować i testować nowe oprogramowanie będą zadowolone z Hackerplace. Będzie to sklep z eksperymentalnymi aplikacjami i rozszerzeniami, które z pewnych powodów nie zostały jeszcze dopuszczone do głównego sklepu. Z wykorzystaniem aplikacji P2P Sharing będziemy mogli udostępniać innym osobom nasze aplikacje, rozszerzenia, a także motywy. Przesyłanie danych będzie odbywało się z wykorzystaniem WiFi i WiFi Direct. Theme Editor pozwoli na dokładne dostosowywanie wyglądy systemu, będziemy mogli zmienić tekst, tło, a także kolor komponentów interfejsu.

Experimental New Version of Firefox_OS

Takie aplikacje systemowe jak chociażby wiadomości czy kontakty nie będą na stałe ustalone, będziemy mogli sami wybrać najlepszą dla nas aplikację do odbierania i wysłania SMS-ów czy przeglądania zapisanych kontaktów. Oczywiście nie są to wszystkie zmiany, a tylko część z nich. Listę wszystkich nowych elementów znajdziecie tutaj.

Firefox OS ciągle się rozwija, system oferuje coraz większe możliwości i wszystko wygląda coraz bardziej spójnie. Jednak to trochę za mało, aby zaistnieć na rynku zdominowanym przez trzech dużych graczy. Bez dobrych urządzeń, a także przede wszystkim bez dobrej reklamy będzie naprawdę trudno. Nic nie wskazuje, aby obecna pozycja mobilnego systemu Fundacji uległa zmianie, Mozilla raczej będzie musiała zadowolić się skromnymi udziałami.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)