Co potrafi komputer za 2000 złotych. Tym razem Intel i Radeon RX 570.
12.06.2017 17:43, aktual.: 21.03.2018 14:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Odświeżamy materiał o komputerze za 2000 złotych. W zeszłorocznej odsłonie postawiliśmy na rozwiązania AMD. Wtedy była to najmocniejsza możliwa konfiguracja w takim budżecie, choć nie obyło się bez kontrowersji. Nasza konfiguracja obroniła się i nawet w tym roku jest kupowana przez osoby, które dysponują skromnym budżetem.
Rozwiązania oparte o procesory FX odchodzą jednak pomału do lamusa. Ponad rok w elektronice to jak wieczność. Zmian nastąpiło sporo i należy odświeżyć komputer, który poradzi sobie z nowymi tytułami i będzie solidną bazą do rozbudowy na kolejne lata. Podobnie jak w tańszych, niedawno prezentowanych konfiguracjach, daliśmy szansę rewelacyjnie wycenionemu Pentiumowi G4560.
Konfiguracja komputera to oczywiście procesor Intel Pentium G4560, płytę główną ASRock H110M-DGS, 8GB RAM DDR4 w jednej kości, kartę graficzną Gigabyte Aorus RX 570 4GB, zasilacz Cooler Master B400 v2 oraz tania obudowa. W celach prezentacyjnych użyliśmy modelu SilentiumPC Regnum RG2 Pure Black. Do wyboru macie dysk SSD Kingston A400 120GB lub dysk talerzowy Toshiba P300 1TB, których cena jest zbliżona. Po zsumowaniu cena całości wyniosła nieco ponad 2000 złotych.
UWAGA! Ceny karty graficznych na układach Radeon RX 5XX szaleją. W trakcie przygotowywania materiału cena modelu Gigabyte Aorus RX 570 4GB wahała się od 899 do nawet 2000 złotych. To chwilowa sytuacja i nie powinna mieć miejsca na dłuższą metę. Według przedstawicieli firm Gigabyte i AMD ceny powinny wrócić do normalności w ciągu najbliższych kilku tygodni.
A jak sprawuje się taki zestaw? Jakimi osiągami może się pochwalić? Cóż, w stosunku do zeszłorocznej konfiguracji jest przepaść, oczywiście na korzyść nowego zestawu. To efekt zastosowania mocniejszej karty graficznej. Przedsmakiem niech będzie wynik uzyskany w teście 3DMark FireStrike, gdzie nowa konfiguracja osiągnęła 8753 punkty, gdy nasza zeszłoroczna konfiguracja zaliczyła jedynie 5173 punkty. W grach oczywiście też jest lepiej, więcej dowiecie się z dołączonego materiału wideo.
Dużym atutem nowej konfiguracji jest możliwość jej rozbudowy. Możemy dodać kolejną kość RAMu, kolejne dyski, a nawet wymienić procesor na szybszy Core i5 czy nawet i7. Możemy też podmienić kartę graficzną na wydajniejszą. Dla zainteresowanych zakupem przygotowaliśmy koszyki z przykładowymi konfiguracjami, zestaw z dyskiem HDD i tanią obudową, zestaw z dyskiem SSD i tanią obudową oraz zestaw z dyskiem SSD i obudową SilentiumPC. Z racji tego, że karta Gigabyte Aorus RX 570 4GB nie jest szeroko dostępna, a jej cena wręcz szaleje, po samą kartę odsyłamy do sklepu, gdzie można ją zamówić w rozsądnej cenie.
Na koniec chcemy Wam jeszcze pokazać alternatywny zestaw, w przybliżonej cenie. Zmiany w zestawie są dość istotne a jego cena końcowa różni się o około 100 złotych. Zmodyfikowany zestaw komputerowy jest odpowiedzią na chwilowe zawirowania z dostępnością kart Radeon RX 570 i 580. Jeśli czas Was goni i potrzebujecie kupić zestaw na już, to może być dobra opcja.
Palcem po cenniku! Składamy komputer za 2150 złotych na Intelu i NVIDII
Nasz poradnik "Palcem po cenniku" to nowa forma, z którą startujemy na kanale dobreprogramypl. Na początek będziemy przygotowywać alternatywne konfiguracje w podobnym budżecie jak komputery, które testujemy na bieżąco. W poradnikach nie będziemy składać zestawów, tylko omówimy ich części składowe i możliwości tak powstałej alternatywy.