CSHELL: wspólna powłoka systemowa na wszystkich urządzeniach z nowym Windowsem

CSHELL: wspólna powłoka systemowa na wszystkich urządzeniach z nowym Windowsem

CSHELL: wspólna powłoka systemowa na wszystkich urządzeniach z nowym Windowsem
Oskar Ziomek
19.01.2017 13:28

Wprowadzając coraz nowsze rozwiązania, Microsoft od dłuższego czasu dąży do ujednolicenia systemu Windows, który obecnie instalowany jest na wielu rodzajach urządzeń. Pod spodem jednak, choć system jest ten sam, to jego powłoki są różne, co skutkuje utrudnioną aktualizacją i zarządzaniem, a z punktu widzenia użytkownika – interfejsem, który nie jest łatwo skalowalny. Niedługo jednak sytuacja ma się zmienić za sprawą nowej powłoki, która roboczo nazwana została Composable Shell (CSHELL) i ma przybliżyć Microsoft do stworzenia jednej wersji systemu dla wszystkich urządzeń.

Aktualnie Windows 10 ma wiele zastosowań – wykorzystują go komputery, tablety, smartfony, konsola Xbox, gogle HoloLens, a w przyszłości może również domowa asystentka. Chociaż istotnym krokiem w drodze do wspólnego wyglądu wszystkich systemów było wprowadzenie Sklepu i w jego ramach aplikacji uniwersalnych, które – przynajmniej na komputerach i tabletach – powinny wyglądać i zachowywać się tak samo, to nadal pozostałe wersje wymagają oddzielnej pracy programistów.

Nowa, elastyczna powłoka systemu Microsoftu ma świetnie się skalować w czasie rzeczywistym, a więc dopasowywać wygląd interfejsu w zależności od urządzenia, na jakim jest uruchomiona. Całość ma działać analogicznie do Continuum dbającego o tryb desktopa lub tabletu, ale mieć zastosowanie również do działających pod kontrolą Windows 10 smartfonów oraz konsoli Xbox.

Co istotne, interfejsy znane obecnie z tych urządzeń, niekoniecznie muszą ulec jakiejkolwiek zmianie. Istotą jest tutaj zmiana funkcjonowania systemu „od wewnątrz”. Pozwoli ona Microsoftowi dużo łatwiej aktualizować systemy i dodawać do nich nowe funkcje, które w momencie udostępnienia nowej kompilacji będą dostępne jednocześnie dla komputerów, tabletów, smartfonów i konsoli.

Aktualnie brak jest jakichkolwiek informacji o datach, kiedy rozwiązanie mogłoby zostać faktycznie zaimplementowane w systemie i udostępnione użytkownikom. Z pewnością jednak nie są to plany na najbliższą przyszłość.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)