CyanogenMod 10.2 RC1 trafia do pierwszych urządzeń

CyanogenMod 10.2 RC1 trafia do pierwszych urządzeń

CyanogenMod 10.2 RC1 trafia do pierwszych urządzeń
Redakcja
25.11.2013 11:17, aktualizacja: 25.11.2013 16:45

Czysty Android dostępny na urządzeniach z serii Nexus nie każdemu musi odpowiadać, przede wszystkim dlatego, że jest dosyć ubogi w funkcje, co odczuwa się najbardziej na smartfonach. Podobnie ma się rzecz z różnymi nakładkami stosowanymi przez producentów. Nierzadko są one tak ociężałe, że komfortowe użytkowanie urządzenia graniczy z cudem. Nie bez znaczenia jest również sam fakt aktualizacji, które są delikatnie mówiąc bardzo, bardzo daleko w planach producentów – w najlepszym wypadku pojawiają się z bardzo dużymi opóźnieniami względem oficjalnych premier, w najgorszym, użytkownik nigdy nie otrzymuje nowego Androida. Na takie przypadki dobrym rozwiązaniem jest wszelkiego rodzaju zmodyfikowane oprogramowanie. Wśród nich bez wątpienia wyróżnia się CyanogenMod. Jego najnowsza wersja 10.2 przechodzi właśnie w pierwszą wersję typu release candidate (RC).

Obraz

Użytkownicy bojący się problemów z działaniem urządzenia używają zapewne wersji stabilnych, jest jednak wiele osób, które na co dzień pracują na najnowszych wersjach nightly i nie napotykają problemów. Teraz nowej wersji CyanogenModa może spróbować więcej osób. Warto przypomnieć, że wydanie 10.2 wprowadza chociażby funkcję TRIM pozwalającą na niwelowanie spadków wydajności w miarę czasu. Wśród wspieranych urządzeń znajdziemy oczywiście całą serię Nexusów, ale także chociażby HTC One, Samsungi z serii Galaxy S, czy też Note II. Emocje może nieco ostudzić to, że wersja 10.2 o której mowa bazuje jeszcze na Androidzie 4.3, a nie najnowszym 4.4 KitKat. Modyfikacja zbudowana na jego bazie będzie oznaczone numerem 11 i według zapewnień twórców, pierwsze wersje nocne mają pojawić się jeszcze w listopadzie. Ciekawostka: w ostatnich wydaniach nightly zadebiutowała już nowa animacja uruchamiania urządzenia, którą w wersji statycznej możecie zobaczyć powyżej.

Jak na swoim blogu informuje zespół tworzący CyanogenModa, w większości wypadków można dokonać aktualizacji z wersji 10.1 do 10.2 bez utraty danych, oczywiście tyczy się to również osób, które do tej pory używały wersji nightly. Jako osoba, która nieco się już takimi modyfikacjami „bawiła”, polecam jednak sceptyczne podejście do takich zapewnień. Problemy mogą wyjść po czasie i w najmniej spodziewanych momentach. Przy zmianie wydania na wyższe najlepiej dokonać pełnego czyszczenia (full wipe data), a następnie zainstalować modyfikację zupełnie „na czysto”. Kopię aplikacji i ich danych możemy wykonać chociażby przy pomocy aplikacji takich jak Titanium Backup. Oczywiście możliwe jest także użycie instalatora CyanogenMod, o ile wspiera on posiadane przez nas urządzenie. Zachęcamy do spróbowania wersji RC tej modyfikacji, zalecając jednocześnie ostrożność… i przede wszystkim backup.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)