"Cyfrowa tożsamość" według Microsoftu i Mastercard: hasła nie będą już potrzebne

Microsoft i Mastercard mają swój pomysł na "cyfrową tożsamość"
Microsoft i Mastercard mają swój pomysł na "cyfrową tożsamość"
Oskar Ziomek

27.03.2019 23:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Mastercard ma ciekawy pomysł na uproszczenie szeroko rozumianego poruszania się po internecie. Chodzi o stworzenie nowego sposobu identyfikowania użytkowników w sieci, nad czym już teraz trwają intensywne prace.

Wśród partnerów znalazł się między innymi Microsoft i nie powinno być to dużym zaskoczeniem. Twórcy Windowsa w końcu już kilka miesięcy temu uznali, że klasyczne hasła to przeżytek i konieczne jest sięgnięcie po bardziej nowoczesne metody. Podobne podejście do tematu ma zresztą Mastercard. Od dłuższego czasu trwają rozważania dotyczące między innymi kart płatniczych.

Niemal równo 2 lata temu pisaliśmy o pomyśle na zastąpienie PIN-u do karty biometrią. Pomysł zakładał wykorzystanie wbudowanego w kartę czytnika linii papilarnych i uwierzytelnianie płatności odciskiem palca właściciela.

Przyszłość bez loginów i haseł

Jak zwraca uwagę serwis Cashless, projekt "cyfrowej tożsamości" jest na razie bardzo ogólny i wyłącznie teoretyczny. Twórcy pomysłu sugerują jednak, że w przyszłości każdy powinien móc poruszać się po sieci bez konieczności pamiętania haseł i loginów. Zabezpieczeniem ma być smartfon i stosowanie uwierzytelniania wykorzystującego biometrię.

Zgodnie z założeniem, zaproponowane rozwiązanie stanie się na tyle popularne i uznane, że będzie można wykorzystywać je nie tylko podczas zakupów w sieci czy logowania się do skrzynki e-mail. Uwierzytelnianie "cyfrową tożsamością" ma mieć również zastosowanie podczas zakładania konta w banku czy realizowania spraw urzędowych, co w elektroniczny sposób można zresztą robić już dzisiaj, w Polsce choćby dzięki Profilowi Zaufanemu.

O pomyśle Mastercard można przeczytać w opublikowanym dokumencie. Dodatkowe szczegóły i propozycja konkretnego rozwiązania mają zostać przedstawione już wkrótce.

Dzisiaj warto zadbać o dobre hasła

Zanim doczekamy się zmian, warto zadbać o dobre hasła, które dzisiaj są wykorzystywane na każdym kroku. Wymyślając nową kombinację należy zwrócić uwagę na kilka elementów, dzięki którym hasło będzie trudniejsze do odgadnięcia. Podstawowe zasady opisaliśmy w krótkim poradniku.

Dobrą praktyką jest także skorzystanie z uwierzytelniania dwuskładnikowego, które w kilku krokach można włączyć choćby podczas logowania się do popularnych serwisów społecznościowych oraz poczty Gmail.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)