Czas pożegnać poczciwego Jacka. Intel stawia na USB Type-C Audio

Czas pożegnać poczciwego Jacka. Intel stawia na USB Type-C Audio

Czas pożegnać poczciwego Jacka. Intel stawia na USB Type-C Audio
27.04.2016 14:37, aktualizacja: 27.04.2016 17:08

Z coraz większą pewnością można dziś twierdzić, że w ciągu najbliższych lat użytkowników urządzeń mobilnych czeka wymiana słuchawek, a być może także innego sprzętu audio. Do inicjatywy mającej wysłać na zasłużoną emeryturę gniazda Jack 3,5 mm, znane powszechniej jako minijack, dołączył właśnie Intel. A jego plany trzeba uznać za co najmniej ambitne.

Intel, podobnie jak wiele innych korporacji z branży, przyjmuje stanowisko, że opracowana jeszcze w latach 60. XX wieku wtyczka oferuje jak na dzisiejsze standardy zbyt mało. Nie są to szczególnie świeże wnioski, ale być może nigdy wcześniej nie mieliśmy lepszego kandydata, niż aktualnie – analogowe gniazda Jack ma bowiem zastąpić USB Type-C.

Jak pisze AnandTech, Intel pracuje nad specyfikacją USB Type-C Audio, które docelowo ma całkowicie wyeliminować, przede wszystkim wśród urządzeń mobilnych, gniazda minijack. Nie chodzi jednak o proste zamienienie jednego standardu drugim, USB Type-C ma oferować liczne dodatkowe funkcje.

Źródło: anandtech.com
Źródło: anandtech.com

Nie oznacza to rezygnacji z transferu analogowego. Będzie on nadal możliwy także w USB Type-C. Wszystko to za sprawą wykorzystania pinów SBU1 i SBU2 jako bocznego pasma przenoszenia. To ma stanowić jedynie punkt wyjścia – docelowo specyfikacja, która ma ujrzeć światło dzienne jeszcze w tym kwartale, ma przewidywać, że urządzenia audio będą pozwalały na zbieranie danych przez czujniki zamontowane np. na słuchawkach czy efektywniejsze zarządzanie energią.

Kolejny elementem specyfikacji ma być przeniesienie wzmacniaczy oraz przetworników cyfrowo-analogowych ze smartfona do zewnętrznego urządzenia audio. Miałyby do nich trafić układy MPU, które znacznie efektywniej będą na przykład redukowały szumy czy przetwarzały sygnał nielinearnie. Intel bynajmniej nie jest odosobniony w swoich planach.

Chiński producent Le Eco już dziś sprzedaje smartfony, w których gniazdo minijack zostało zastąpione przez USB Type-C. Nie obyło się jednak bez amortyzacji: do pudełka dodawane są adaptery USB Type-C-minijack. O sukcesie planów Intela może jednak przesądzić dużo bardziej rozpoznawalna korporacja: gniazda jack zabraknie najpewniej także w kolejnym iPhonie.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (118)