Czas żegnać SSD? Procesory Kaby Lake obsłużą superszybką pamięć Intel 3D XPoint #Computex

Czas żegnać SSD? Procesory Kaby Lake obsłużą superszybką pamięć Intel 3D XPoint #Computex

Czas żegnać SSD? Procesory Kaby Lake obsłużą superszybką pamięć Intel 3D XPoint #Computex
02.06.2016 12:51

Na tegorocznych targach Computex, Intel przeprowadził kolejną demonstrację technologii 3D XPoint, którą opracowuje wraz z firmą Micron. Poznaliśmy kilka nowych szczegółów, a także dowiedzieliśmy się o planach wdrożenia. Jednego możemy być pewni, jeśli nowy nośnik danych pojawi się na rynku, to przyniesie ogromny skok wydajności, stawiając tradycyjne SSD w trudnej sytuacji.

Z informacjami i pokazami możliwości nowej pamięci, nazwanej 3D XPoint, możemy spotkać się już od dłuższego czasu. Reklamowana jest jako następczyni obecnych standardów, przynosząca znaczący postęp. Ma ona bowiem zapewniać tysiąckrotnie większą wydajność i wytrzymałość od pamięci flash NAND, a przy tym oferować znacznie większą gęstość zapisu danych.

Na targach Computex zademonstrowana została wydajność 3D XPoint w czasie renderowanie materiału ukazującego dynamikę płynów. Materiał przedstawiający wir wody składał się z 1,1 mld cząsteczek i trwał zaledwie 7 sekund. Niby krótko, ale komputer z wydajnym dyskiem SSD, a jak twierdzi Intel z najszybszym SSD PCIe, potrzebował około 35 godzin na zrealizowanie zadania. Ten sam cel został wyznaczony drugiemu komputerowi o takich samych parametrach, który to został wyposażony w pamięć Optane 3D XPoint. Pozwoliło to na 3,7 krotne skrócenie potrzebnego czasu i osiągnięcie 9 godzin.

źródło: tomshardware.com
źródło: tomshardware.com

Mamy do czynienia z naprawdę sporym skokiem wydajnościowym. Szkoda, że Intel nie ujawnił bardziej szczegółowych informacji o osiągach 3D XPoint, sam wynik testu pozostawia niedosyt. Możliwe, że niebawem sami będziemy mogli sprawdzić wydajność nowej technologii. Intel oświadczył, że nadchodzące czipy Kaby Lake będą już wspierać 3D XPoint. Dodatkowo Intel prosi producentów, aby w wybranych płytach głównych, zaczęli stosować odpowiednie gniazda obsługujące nowe pamięci.

Dowiedzieliśmy się, że procesory Kaby Lake trafią do produkcji jeszcze przed końcem bieżącego kwartału, a ich sprzedaż rozpocznie się w drugiej połowie 2016 roku. Prawdopodobnie 3D XPoint będzie ważnym elementem nowej platformy Intela. Niestety nadal nie wiemy jakie mogą być przypuszczalne ceny nowej pamięci masowej, ale od początku tak Intel jak i Micron utrzymują, że mają być wysoce konkurencyjne względem pamięci flash NAND.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)