Czekasz na zwrot podatku? Sprawdź przez Internet kiedy go dostaniesz

Puste kieszenie z depositphotos
Puste kieszenie z depositphotos

04.04.2018 13:48, aktual.: 06.04.2018 11:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Polsce trwa sezon na rozliczanie podatków. Większość Polaków już dostała niezbędne dokumenty od pracodawców i może spokojnie przystąpić do wypełniania i wysyłania niezbędnych druków.

Wielu z nas przysługuje zwrot nadpłaconego podatku, o czym informuje między innymi rubryka G-129 na formularzu PIT-37. Po zakończeniu wypełniania deklaracji elektronicznej otrzymamy taką informację w podsumowaniu.

Podsumowanie deklaracji z programu e-pity. Do zwrotu 666 zł.
Podsumowanie deklaracji z programu e-pity. Do zwrotu 666 zł.

Kwota jest więc znana od razu, ale termin zwrotu znamy jedynie orientacyjnie lub wcale. W przypadku użytego powyżej programu e-pity przewidywany dzień otrzymania zwrotu nadpłaty podatku przypadnie na 28 maja.

Można spróbować dowiedzieć się więcej z pomocą rządowego portalu finanse.mf.gov.pl, gdzie znajduje się sekcja poświęcona zwrotom nadpłaty PIT. By poznać termin zwrotu należy mieć pod ręką swoją deklarację podatkową i numer identyfikacyjny (NIP lub PESEL).

Następnie należy przejść na stronę poświęconą zwrotom, przewinąć ją w dół i w formularzu wskazać właściwy Urząd skarbowy, identyfikator i kwotę przychodu w pełnych złotówkach. Kwotę znajdziemy na deklaracji:

  • PIT-28(19, 20) – pozycja 45
  • PIT-36(23, 24, 25) – poz. 90, 141
  • PIT-36L(12, 13,14) – poz. 13, 18
  • PIT-37(23, 24) – poz. 64, 95
Wypełniony formularz na stronie MF
Wypełniony formularz na stronie MF

Nie ma niestety gwarancji, że termin zwrotu będzie już znany. Jeśli deklaracja została wysłana niedawno, jest możliwe, że wyszukiwarka jeszcze nie znajdzie informacji o zeznaniu. W tym przypadku trzeba wiedzieć że czas oczekiwania na zwrot zależy od terminu wysłania deklaracji.

Jeśli została wysłana w marcu, będzie to około 40 dni, po wysłaniu dokumentów w kwietniu zaś można czekać nawet powyżej 52 dni. Czas oczekiwania będzie też zależny od tempa pracy konkretnej izby skarbowej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (26)
Zobacz także