Czy będziemy jailbreakować przeglądarki?

Czy będziemy jailbreakować przeglądarki?

11.06.2012 15:16

Możliwe, że dojdzie do tego, że będziemy jailbreakować nie tylko urządzenia firmy Apple, ale też przeglądarki… a przynajmniej jedną. Google po cichu utrudnił instalację rozszerzeń spoza Chrome Web Store.

Na razie jeszcze nie ma się czym przejmować, nawet jeśli ktoś bardzo nie lubi mieszkać w „otoczonym murem ogrodzie” (jak często nazywane są środowiska, w których producent decyduje o treściach i aplikacjach dostarczanych użytkownikowi i nie pozwala na instalację z zewnętrznych źródeł). Zaczęło się od tego, że zgłoszony został błąd występujący przy próbie instalacji rozszerzenia z dysku. Użytkownicy w dyskusji zaczęli snuć wizje zamkniętego środowiska i możliwości instalacji rozszerzeń tylko za pośrednictwem Web Store, i oczywiście wieszać psy na deweloperach, którzy obiecywali wolność wyboru. Sprawa instalacji rozszerzeń dziś została ostatecznie wyjaśniona — instalacja rozszerzeń spoza oficjalnego sklepu będzie możliwa, ale domyślnie ta opcja będzie wyłączona.

Swoją decyzję deweloperzy uzasadniają częstymi atakami, których elementem była instalacja szkodliwego dodatku do przeglądarki użytkownika. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku uzbrojonego w Gatekeepera systemu OS X 10.8 lub Androida, instalację komponentów „z zewnątrz” mogą włączyć zaawansowani użytkownicy. W przypadku Chrome'a użytkownicy i administratorzy systemu będą mogli własnoręcznie dodawać zaufane źródła dodatków.

Przyczyny takiego działania Google'a są oczywiste, ale wątpliwości budzi sposób wprowadzenia tego mechanizmu bez konsultacji z deweloperami rozszerzeń. Google został przez to skrytykowany, a użytkownicy już zastanawiają się, czy będą musieli jailbreakować swoja przeglądarkę… Prawdopodobnie niepotrzebnie, gdyż Google od dawna zapowiada, że ogrodzonego ogrodu budować nie ma zamiaru. Jednak to zabezpieczenie daje do myślenia — co jeśli inni producenci wpadną na podobny pomysł i przyjdzie nam jailbreakować nie tylko systemy mobilne, ale też przeglądarki?

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)