Czy SwiftKey żartował? Klawiatury obsługujące gesty testują Microsoft, Google i Apple

Czy SwiftKey żartował? Klawiatury obsługujące gesty testują Microsoft, Google i Apple

01.05.2014 15:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pamiętacie zaprezentowaną z okazji pierwszego kwietnia klawiaturę SwiftKey? Okazuje się, że to, co wydawało się oczywistym absurdem, może być poważnym projektem. W tym tygodniu pojawiły się informacje o aż trzech podobnych projektach, prowadzonych przez poważne przedsiębiorstwa.

SwiftKey Flow Hard

29 kwietnia w centrum uwagi była klawiatura Type-Hover-Swipe, zaprezentowana przez Microsoft Research, wcale nie tak daleka od żartu SwiftKey. Między mechanicznymi klawiszami umieszczone zostały czujniki podczerwieni, zdolne wykryć odległość, w jakiej znajdują się dłonie piszącego. To pozwala nie tylko na pisanie, ale również na wykonywanie nad klawiaturą różnych gestów, jakie zwykle wykonujemy na ekranie dotykowym czy gładziku. Z wprowadzaniem tekstu przez przesuwanie palcem po klawiszach lub nad klawiszami także nie powinno być problemu, jeśli ktoś zdecyduje się na tak dziwne rozwiązanie.

Type-Hover-Swipe in 96 Bytes: A Motion Sensing Mechanical Keyboard

Swoją wersję wynalazku, na tej samej konferencji naukowej, zaprezentował Google Research. GestKeyboard, opracowywany przez ostatnie kilka miesięcy, nie wymaga modyfikowania już posiadanej klawiatury. Eksperymentalne oprogramowanie stara się rozpoznać wprowadzony przez ciągnięcie palcem po fizycznych klawiszach tekst. Efekty obecnie mają sens w 95% przypadków.

GestKeyboard: Enabling Gesture-Based Interaction on Ordinary Physical Keyboard

Apple jeszcze nic nie pokazał, ale z dzisiejszych wiadomości wynika, że również pracuje nad dodaniem do fizycznej klawiatury kolejnego wymiaru.

Obraz

Z przyznanego dziś patentu można dowiedzieć się, że Apple pracuje nad wykorzystaniem znanej już koncepcji ekranu (Optimus Popularis, Optimus Maximus, Razer Switchblade), wbudowanego w każdy klawisz. Klawiatura Apple'a ma mieć możliwość wyświetlania różnych informacji na klawiszach oraz wprowadzania informacji tak tradycyjnie, przez naciskanie, opcjonalnie z rozpoznawaniem siły nacisku, jak i przez gesty dotykowe, wykonywane na pojemnościowych ekranikach w klawiszach. Informacja zwrotna może być podawana na ekrany, dopuszcza się również wibracje.

Dzięki takiej konstrukcji klawiatury nie trzeba będzie poświęcić żadnych zalet klawiatury mechanicznej (poza prostotą konstrukcji), przy dodawaniu nowych możliwości. Czy zobaczymy taką w MacBookach? Takich rzeczy w przypadku Apple'a nigdy nie wiadomo.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)