Czy Windows Phone 8 dorówna iOS 6?

Czy Windows Phone 8 dorówna iOS 6?

12.06.2012 16:49, aktualizacja: 13.06.2012 13:21

Wczoraj Apple zaprezentował nowości, które wprowadzone zostały w systemie iOS 6. Zmiany są ciekawe, ale Apple może stracić pozycję wydawcy najciekawszego systemu mobilnego wydanego w tym roku. 20 czerwca Microsoft odpakuje kolejną Windows Phone i jeśli możemy wierzyć plotkom z serwisu WPCentral, ten system wcale nie będzie gorszy.

Głównym atutem iOS 6 są imponujące mapy 3D, które można oglądać z lotu ptaka. Jednak wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią, że Windows Phone 8 przyniesie coś podobnego — trójwymiarowe mapy Nokii, które zastąpią usługi świadczone przez Bing Maps, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami. Trójwymiarowe mapy Nokii nie zmiotą z rynku Google'a i Apple'a, ale mają szansę stać się trzecim ważnym graczem na rynku.

Na pozostałe nowości Microsoft też znajdzie odpowiedź. FaceTime działający w sieci komórkowej można zastąpić zintegrowanym z systemem Skype'em lub innym komunikatorem VoIP dzięki temu, że Microsoft umożliwia integrację z systemem również zewnętrznym deweloperom. Skype zainstalowany na kolejnej wersji Windows 8 będzie ponadto dawał możliwość pracy w innych aplikacjach bez kończenia rozmowy, co jest sporą zaletą. Ponadto Skype ma ponad 200 milionów użytkowników korzystających z różnych platform — nie tylko z produktów z jabłuszkiem.

Passbook — aplikacja do przechowywania różnych biletów i kuponów zniżkowych — również znajdzie odpowiednik w systemie Microsoftu. Windows Phone Wallet, który w nadchodzącej wersji systemu podobno będzie również miał możliwość przesyłania danych za pośrednictwem NFC, sprawdzi się jako miejsce przechowywania różnych drobiazgów tego typu.

Siri Microsoft prawdopodobnie nie przeskoczy. Jest oczywiście Ask Ziggy, który podobno został poprawiony i rozbudowany, ale dogonić Siri raczej nie ma szans. Jednak Nokia i Microsoft mają w zanadrzu jeszcze inne sztuczki, jak choćby szerokie pole do popisu przy tworzeniu aplikacji do robienia zdjęć. WPCentral informuje, że Microsoft prawdopodobnie planuje umieszczenie w swoim systemie aplikacji pozwalających na kreatywne wykorzystanie możliwości aparatu (Lenses?). Zapowiada się więc ciekawie i jest na co czekać. Może ta aktualizacja w końcu pozwoli platformie Microsoftu rozwinąć skrzydła i zdobyć znaczącą część rynku.

Aktualizacja, 13.06.2012, 13:21

Serwis Nokia Innovation zamieścił zrzuty ekranu, które podobno przedstawiają interfejs Windows Phone 8. Zrzuty są kiepskiej jakości i nie ma gwarancji, że są autentyczne, ale nawigacja czy ekran odbierania połączenia wyglądają wiarygodnie i… ciekawie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (123)