Darmowe WiFi w każdym mieście? To możliwe!

Darmowe WiFi w każdym mieście? To możliwe!

26.07.2012 17:53

W czasie wakacji szczególnie brakuje nam dostępu do darmowego, najlepiej jeszcze w miarę szybkiego łącza internetowego. Dziennik Gazeta Prawna informuje, że coraz więcej miast, miasteczek, a nawet wsi często odwiedzanych przez turystów rozważa montowanie bezpłatnych punktów dostępowych w miejscach przyciągających ludzi. Już teraz otwarte HotSpoty można znaleźć na rynkach lub dworcach miejscowości, gdzie nikt by się tego nie spodziewał, a ma być jeszcze lepiej.

Obecnie na zgodę UKE, aby zamontować HotSpoty, czeka 46 samorządów, przy czym nie chodzi o dostęp do Internetu w urzędzie, szkole czy bibliotece — chodzi o miejsca publiczne. Według Johna Godsona, Posła PO, WiFi na lotnisku, dworcu czy rynku pokazuje, że samorząd chce być przyjazny, że chce pomóc swoim mieszkańcom oraz turystom. Prawdziwy wysyp HotSpotów był spowodowany rozgrywanymi w Polsce i na Ukrainie Mistrzostwami Europy w piłce nożnej, ale już od dłuższego czasu można znaleźć darmowy Internet w miejscowościach powiatowych, gminnych czy w ośrodkach turystycznych.

Niektóre samorządy decydują się z wykorzystania do swojego celu tak zwanej Megaustawy, czyli Ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, która została podpisana w 2010 roku. Ustawa ma przyczynić się do poszerzenia zasięgu Internetu na mapie Polski (usuwanie z mapy „białych plam”), gdyż pozwala samorządom samodzielnie budować elementy infrastruktury. Ponadto uregulowane i ułatwione zostały procesy inwestycyjne w telekomunikacji, wydatkowanie unijnych funduszy przeznaczonych na rozwój łączy szerokopasmowych oraz inwestycje zbiorowe, na przykład odrębna własność włókien światłowodowych (każde z włókien w kablu może należeć do innego inwestora). Ukrócone zostało również blokowanie inwestycji telekomunikacyjnych przez gminy bez podania przyczyny.

Na skorzystanie z Megaustawy, mimo że przewiduje ona udzielenie zgody na inwestycję przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, co może potrwać, decyduje się coraz więcej samorządów. UKE udzielił już 17 pozwoleń, kolejne 46 wniosków jest w trakcie rozpatrywania. Jeśli HotSpot obejmuje zasięgiem jedynie miejsca publiczne, wydawana jest opinia o braku konieczności przechodzenia przez procedurę rejestracyjną i wszystko trwa szybciej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)