DaVinci Resolve: jak zapisać projekt?

DaVinci Resolve: jak zapisać projekt?

DaVinci Resolve: praca nad projektem
DaVinci Resolve: praca nad projektem
Źródło zdjęć: © dobreprogramy | Krzysztof Fiedor
Krzysztof Fiedor
29.03.2022 09:22, aktualizacja: 02.01.2023 10:54

Edycja w DaVinci Resolve to praca z projektami i domyślnie brak autozapisu. Kluczowa jest więc wiedza jak zapisać projekt. Nowi użytkownicy mogą się odbić od zupełnie nieznanego interfejsu, choć akurat to działanie jest wyjątkowe łatwe.

DaVinci Resolve to produkt firmy Blackmagic Design, legendy w świecie sprzętu do rejestracji obrazu. Choć na wczesnym etapie Resolve służył głównie do color gradingu, czyli w prostym przekładzie do poprawy kolorów w filmie, to na przestrzeni lat rozwoju, program stał się praktycznym i rozbudowanym narzędziem kompleksowej edycji wideo. Na dodatek jest to całkowicie darmowe narzędzie.

DaVinci Reslove: Jak zapisać projekt?

Zaczynamy pracę z oprogramowaniem. Pierwsze kroki to otworzenie domyślnego projektu - to właśnie praca z projektem w finale stanie się naszym pierwszym wideo.

DaVinci Resolve: menadżer projektów
DaVinci Resolve: menadżer projektów© dobreprogramy

Mamy przed sobą zupełnie nowy, czysty interfejs. Materiały, które będą treścią naszego filmu dodajemy do przestrzeni mediów. Możemy to zrobić intuicyjnie metodą przeciągnij i upuść z dowolnego katalogu na dysku.

DaVinci Resolve: dodajemy multimedia do projektu
DaVinci Resolve: dodajemy multimedia do projektu© dobreprogramy | Krzysztof Fiedor

Inną metodą jest też przejście przez drzewko głównego menu. W tym celu rozwijamy zakładkę File, klikamy w rozwijane menu Import, i stąd wybieramy Media. W kolejnym kroku przechodzimy do właściwego katalogu, gdzie mamy niezbędne pliki, wybieramy je i po potwierdzeniu pliki zobaczymy w przestrzeni mediów.

DaVinci Resolve: menu dodawania multimediów
DaVinci Resolve: menu dodawania multimediów© dobreprogramy

Po obróbce materiału, kończąc pracę, zapisujemy projekt. Ponownie przechodzimy do zakładki File, i odnajdujemy pole Save project, po kliknięciu pojawi się możliwość nadania nazwy projektu po czym klikamy Save. Od tej chwili projekt jest dostępny w menadżerze projektów i możemy zawsze do niego wrócić.

  • DaVinci Resolve: zapisujemy projekt
  • DaVinci Resolve: projekt zapisany
[1/2] DaVinci Resolve: zapisujemy projektŹródło zdjęć: © dobreprogramy

DaVinci Resolve to darmowe oprogramowanie do rozbudowanej edycji i montażu wideo, który jest praktyczną alternatywą dla komercyjnego, drogiego oprogramowania. W kolejnej publikacji przedstawimy bardziej rozbudowane możliwości oprogramowania.

Programy

Aktualizacje
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)