Debian ma już 19 lat, rezygnuje z GNOME

16.08.2012 12:10, aktual.: 16.08.2012 13:10

Społeczność skupiona wokół Debiana, jednej z popularniejszych i starszych dystrybucji Linuksa, świętuje dziś jego 19 urodziny. 16 sierpnia 1993 roku Ian Murdock ogłosił ukończenie zaprojektowanej przez siebie od podstaw dystrybucji Debian Linux Release. Murdoch przystąpił do pracy, ponieważ nie był zadowolony z działania SLS (Softloading Linux System), na podstawie którego zbudował swoją dystrybucję.

Nazwa Debian to kombinacja imion twórcy dystrybucji i jego ówczesnej dziewczyny, Debry, zaś nazwy kodowe kolejnych wydań pochodzą od imion postaci z filmu Toy Story. Początkowo Debian rozwijał się bardzo powoli, ale wydana w 2002 roku wersja 3.0 „Woody” działała już na 11 architekturach, miała ponad 8 tysięcy pakietów i prawie tysiąc zaangażowanych deweloperów. Obecnie stabilna wersja 6.0 Squeeze rozrosła się do 36 tysięcy pakietów gotowych do instalacji. Po raz pierwszy oficjalnie pojawiła się również testowa wersja przystosowana do pracy z jądrem FreeBSD (GNU/kFreeBSD) dla architektur x86 i amd64.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że w Debianie Wheezy, który ma obecnie status testowego, zmieni się domyślne środowisko graficzne. Do tej pory po instalacji uruchamiany był GNOME, który skończył wczoraj 15 lat, ale deweloperzy Debiana uważają je za... zajmujące zbyt wiele miejsca. GNOME utrudnia zmieszczenie obrazu instalacyjnego na jednej płycie CD, dlatego też jego miejsce zajmie dużo lżejszy Xfce. Niewykluczone, że są również inne powody tej zmiany. Kierunek rozwoju GNOME jest przez wiele osób mocno krytykowany.

Tradycyjnie urodziny Debiana świętowane są w formie otwartych imprez organizowanych przez miłośników i deweloperów tej dystrybucji. Niekiedy są to zespołowe polowania na błędy, innym razem proste spotkania z urodzinowym tortem w roli głównej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)