Debotnet, czyli Windows 10 bez telemetrii i innych śmieci. Pobierz aplikację i posprzątaj

Okna warto czyścić regularnie ;), fot. Shutterstock.com
Okna warto czyścić regularnie ;), fot. Shutterstock.com
Piotr Urbaniak

02.02.2020 05:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Windows 10, telemetria i bloatware to terminy, których można właściwie używać jako synonimów. Nawet jeśli ktoś godzi się z przesyłaniem danych analitycznych, to Microsoft może go uszczęśliwić automatycznym instalowaniem śmieciowych gier i aplikacji. Albo wymuszonym update'em, który narobi bałaganu. Na szczęście łatwo tego uniknąć.

Debotnet, bo o nim tu mowa, to jedno z wielu narzędzi do oczyszczania i porządkowania Windowsa 10. Program ten jest jednak wart szczególnej uwagi, i to z dwóch zasadniczych względów. Po pierwsze, nie wymaga instalacji i ma naprawdę czytelny interfejs, a po drugie – co nawet ważniejsze, wykonywane przez niego skrypty nie są na sztywno zaprogramowane w kodzie. Zamiast tego poszczególne polecenia znajdują się w plikach formatu DS1, które można podejrzeć zwykłym Notatnikiem, by wykluczyć ewentualne działania niepożądane.

A jeśli ktoś nie chce w ogóle korzystać z aplikacji, to zawsze ma możliwość przerzucenia skryptu na Wiersz polecenia lub PowerShell. I efekt będzie ten sam.

Obraz

No dobra, ale na co pozwala ta zabawka? – zapytacie. Cóż, szczerze mówiąc, pozwala na naprawdę wiele. Menu Debotnet podzielone jest na 13 różnych zakładek; tematycznie, według oferowanych możliwości. I tak, łatwo wyłączycie algorytmy telemetryczne czy śledzenie w związku z treściami reklamowymi, ale też zablokujecie aktualizacje oraz odchudzicie system ze zbędnych rzeczy, wyrzucając domyślnie instalowane gry oraz Cortanę.

Co więcej, Debotnet pozwala wyczyścić także aplikacje firm trzecich, w tym narzędzie raportowania przeglądarki Chrome i monitoring związany z programami Adobe i CCleaner. Do tego sam program ma wbudowany podgląd skryptów, a dodatkowe funkcje można dopisać samemu.

Obraz

Debotnet – która zakładka do czego?

 • **#start — Opcje związane bezpośrednio z prywatnością, obejmujące takie kwiatki jak telemetria, raportowanie lokalizacji i automatyczna instalacja oprogramowania.
 • **Bloatware – Jak sama nazwa wskazuje, tu usuniecie gry i programy dostarczane z Windowsem 10, choćby Game Bar, Microsoft News czy Xbox.
 • **Cortana — Pozwala wyłączyć lub całkowicie usunąć asystentkę Cortana.
 • Deprecated Apps — Przywraca klasyczne wersje Kalkulatora, Painta oraz Sticky Notes.
 • Edge — Dezaktywuje przeglądarkę Edge i/lub blokuje instalację nowego Edge Chromium.
 • Gaming — Wyłącza funkcje związane z Paskiem gry.
 • Miscellaneous — Pobiera narzędzie Wim Tweak, które ułatwia kasowanie domyślnych aplikacji i gier.
 • Privacy — Otwiera systemowe Ustawienia prywatności.
 • Security — Opcje umożliwiające wyłączenie możliwości odkrycia hasła przy jego wpisywaniu i blokujące dostęp do sieci dla Windows Media DRM.
 • Slim — Wyłącza funkcje systemu Windows 10, które wpływają na wykorzystanie pamięci masowej, takie jak Przywracanie systemu.
 • Third-party** — Odpowiada za programy firm trzecich.
 • Update** — Odkłada, blokuje i/lub wymusza aktualizacje.
 • Windows Defender** — Wyłącza lub usuwa Windows Defender.

Narzędzie Debotnet znajdziesz w naszym katalogu oprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (121)