Kamera D-Link DCS-930L

Potrzebowałem ostatnio kamery typowej do podglądu obszaru w niskiej cenie. Do tej pory głównie korzystałem z kamer HD przemysłowych (do wewnątrz i na zewnątrz) jednak nie należą one do najtańszych, jednak dają bardzo dobrą jakość obrazu.

Cel: Niska cena, rozdzielczość minimum 640x480, WiFi.

Przeszukując różne testy tanich kamer IP większość wypada średnio. Cudów nie ma co oczekiwać, gdy dobrej jakości kamera HD przemysłowa kosztuje od 1000zł w górę a tutaj cel był taki aby osiągnąć jak najniższą cenę przy akceptowalnej jakości obrazu.
Mój wybór padł na D-Link DCS-930L (ze względu na możliwość nabycia tych w bardzo atrakcyjnej cenie w promocji).

Test tej kamery znalazłem także tutaj na portalu oraz wersji z diodami podczerwieni:
D-Link DCS-930L - tani domowy monitoring
D-Link DCS-932L - kamerka IP WiFi z "noktowizorem"

Ta druga wypadła lepiej w teście za sprawą diód podczerwieni. Dla mnie to akurat nie problem, mam do dyspozycji oświetlenie IR, które docelowo zamontuje z kamerą i wtedy będę wiedział na co się to przyda.

Zawartość opakowania

Kamera jest opakowana w dość sporej wielkości kartonik - mogliby go spokojnie (w celach ekonomicznych) zmniejszyć o połowę.

W zestawie jest zasilacz, kabel sieciowy, kamera, płyta z oprogramowaniem, instrukcja - bardzo skrócona (w tym po polsku), wkręty do przymocowania do ściany.

Jedynie do kabla sieciowego mogę się przyczepić - krótki, działa ale nie bez powodu kabel sieciowy ma skręcane pary a nie są to przewody poprowadzone po prostu obok siebie.

Kamera jest dość dobrze wyważona - można ją przymocować do ściany (czy gdziekolwiek kto chce) lub postawić na biurku.

Konfiguracja

Wstępną konfigurację trzeba przeprowadzić podłączając kamerę kablem sieciowym.
Kamera domyślnie posiada włączonego klienta DHCP co pozwala na szybkie jej odnalezienie w panelu konfiguracyjnym routera w sekcji Serwer DHCP > klienci (każdy będzie miał nazwane to po swojemu w swoim routerze).

Jak już znamy adres IP możemy spokojnie skorzystać z naszej ulubionej przeglądarki do dalszej konfiguracji wpisując adres IP i podając użytkownika i hasło.
Domyślne dane to:
Użytkownik: admin
Hasło: brak

Na płycie jest oprogramowanie ułatwiające wyszukanie kamery - nie używałem, szybciej to sprawdzę w DHCP.

Oferowane funkcje

Kamera sama w sobie może być całkiem autonomiczna. Potrzebne jest jedynie sprawne łącze internetowe i kawałek prądu...
Po skonfigurowaniu w ustawieniach kamery bramy internetowej, serwerów dns oraz serwerów czasu (warto aby sama kamera ustawiała godzinę - nie trzeba po zaniku napięcia ręcznie wprowadzać tych danych) możemy spokojnie skonfigurować resztę funkcji przydatnych przy monitorowaniu.

Warto ustawić w kamerze odrazu rozdzielczość na 640x480.

Kamera potrafi rejestrować obraz - lub nas informować, o czym będzie dalej - w przypadku wykrycia ruchu.
Służy do tego funkcja Motion Detection i sprawuje się ona bardzo dobrze. Trzeba w niej skonfigurować obszar na obrazie jaki będzie monitorowany.

Całości dopełnia możliwość wysyłania zdjęć na FTP lub email.
W przypadku FTP mamy większy pogląd na to co się dzieje, taka rejestracja poklatkowa (jak ktoś chce archiwizować dane to warto się zastanowić aby przetworzyć to później do formatu wideo aby łatwiej było oglądać).
Opcja wysyłania na email jest o tyle ciekawa, że w dzisiejszych czasach mając telefony z obsługą poczty możemy odrazu wiedzieć czy coś się dzieje (np nie ma nas w domu).
Samo wysyłanie informacji dla FTP i email konfigurujemy osobno - czyli możemy posiadać dwa różne harmonogramy rejestrowania.

Firmware

Na stronie producenta (link bezpośredni do tego modelu: D-Link DCS-930-L ) można znaleźć aktualizacje oprogramowania tej kamerki - ja domyślnie posiadałem wersje 1.03 i postanowiłem zaktualizować do 1.08.
Aktualizacja jest prosta.
Pobieramy plik z działu Firmware, tutaj jest to v1.08, będzie to spakowany plik dcs930l_v108_b4.zip

Rozpakowujemy go i uzyskujemy plik dcs930l-v108_b4.bin

Po czym wchodzimy w menu kamery Maintenance > Firmware Upgrade i wybieramy w polu FIRMWARE UPGRADE plik i klikamy przycisk Upload.

Aktualizacja trwa około 140 sekund. Po całości będziemy mieli dostępne oprogramowanie w nowszej wersji.

Nie wiem co dokładnie poprawia firmware - nie znalazłem żadnego loga z informacjami o poprawkach - a szkoda, tutaj minus dla D-Linka.
Jedną z poprawek którą zauważyłem to zmiana maksymalnej długości hasła jakie można użyć dla admina - w wersji 1.03 było to 8 znaków a w wersji 1.08 to 30 znaków.

Rejestrator wideo

Na stronie D-Linka znajdziemy oprogramowanie D-ViewCam, które to naszego peceta przerobi w rejestrator wideo. Całkiem przydatne oprogramowanie gdy wykorzystamy więcej kamerek od tego producenta. Możemy wówczas z powodzeniem monitorować wszystkie kamery na raz bez otwierania każdej z osobna na stronie www.

WiFi N?

Zastanawia mnie po co z uporem maniaka producenci takich tanich kamerek informują ludzi, że kamera pracuje w standardzie N?
Kamerze wystarczy przesył danych na poziomie 802.11b lub na poziomie sieci 10Mbit. Pewnie nie byłoby opłacalne produkowanie urządzeń w takim standardzie teraz - w końcu to wszystko jest typową "masówką".

Część ludzi zapewne pomyśli, że jak jest dostępne "WiFi N" to będzie super działać - szkoda że to tylko papka marketingowa.

Największym plusem zastosowania nowszych technologii to będzie zapewne zasięg WiFi w takim urządzeniu i chyba tylko to. Jednak czy jest on faktycznie większy to ciężko ocenić - trzeba by posiadać takie samo urządzenie obsługujące tylko standard 802.11b.

Na minus tego urządzenia jest to, że nie ma możliwości podłączenia zewnętrznej anteny WiFi.

Inne gadżety

W oprogramowaniu kamery znajdziemy wsparcie dla DynDNS - konkretniej dla usługi DynDNS oraz DLinkDNS. Szkoda że producent nie przewidział możliwości innych dostawców tej usługi albo większej możliwości konfiguracji tej opcji.

Całości dopełnia hucznie reklamowana strona/funkcjonalność MyDlink, gdzie możemy podobno podglądać przez stronę DLinka tego co widać na naszej kamerce. Tej funkcji nie sprawdziłem, nie przekonują mnie oni tą funkcjonalnością jeszcze.

Kamera posiada także oprogramowanie na Androida i na iPhone, tak by korzystać z monitorowania poprzez MyDlink.

Podsumowanie

Kamera wyglądem i funkcjonalnością jest przyzwoita w tej cenie - działa szybko i sprawnie. Nie sprawia problemów ani w konfiguracji ani w samej pracy.
Poleciłbym tę kamerkę tylko osobom, które chcą monitorować coś na bieżąco - tak by widzieć czy ktoś się kręci czy nie.
Doskonale nada się kamera do pilnowania dziecka - kamera posiada moduł audio czyli będziemy także słyszeć odrazu czy coś się dzieje.
Generalnie wszędzie przyda się gdzie mamy niewielkie pieniądze i potrzebę monitorowania - np domu jak wyjedziemy na wakacje to myślę że warto zainwestować - bardziej bym pewnie zastanowił bym się nad modelem z podczerwienią (mało kto będzie się bawił w osobny zakup oświetlenia IR lub go posiadał...).
Jakość obrazu jest akceptowalna, oznacza to tyle dla mnie, że możemy spokojnie podejrzeć obraz ale nie liczmy że zawsze wszystko rozpoznamy z tych kamer. To jest w końcu 640x480 a nie np 800x600 (a szkoda, że ta nie obsługuje tej rozdzielczości).

Zalety:


  • Niska cena - można ją spokojnie kupić w cenie 170-180zł
  • Oprogramowanie do zarządzania większą ilością kamer
  • Połączenie WiFi oraz kablowe
  • Możliwość wyłączenia diody sygnalizacyjnej na kamerze
  • Możliwość ustawienia obrócenia obrazu o 180 st lub obrazu lustrzanego

Wady:


  • Niskiej jakości kabel sieciowy
  • Brak złącza na antenę WiFi